Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Jednorazové nákupné tašky v Kauflande končia

Jednorazové tašky nahradia alternatívy. Kaufland zareagoval na voľne formulovanú iniciatívu ministerstva.

kaufland

Foto: Kaufland

Spoločnosť Kaufland Slovenská republika sa už vo februári rozhodla pripojiť k iniciatíve Ministerstva životného prostredia SR „Bez igelitiek“.

V rámci tejto iniciatívy Kaufland už pred pár mesiacmi prestal objednávať najpredávanejšiu ľahkú plastovú tašku za 9 centov a postupne ju dopredáva. V priebehu roka ju nahradí ekologickými variantmi.

Včera predstavil aj novú ekologickú tašku pre svojich zákazníkov, ktorú bude predávať od júna. Minimálne 80 % jej materiálu tvoria granuláty vyrobené z plastových výrobkov, ktoré už splnili svoj pôvodný účel.

Na základe použitia granulátu v uvedenom množstve je taška označená certifikátom „Der Blaue Engel“ – Modrý anjel. Celý proces výroby tašky je pritom certifikovaný.

Kaufland získal minulý rok ocenenie Zlatý mravec v kategórii Environmentálna výchova za projekt „Zelený Kaufland“.

Alternatívy budú analyzovať

Kaufland zatiaľ nevie odhadnúť, do akej miery sa zmení spotrebiteľské správanie po skončení predaja pôvodných plastových tašiek. Tie spotrebitelia využívali často aj na opätovné použitie, alebo ako alternatívu k sáčkom na odpad.

"Vyhodnotiť to budeme vedieť až po spustení projektu,“ uviedol Richard Bendík, konateľ a riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

O čom je iniciatíva „Slovensko bez igelitových tašiek“?

Iniciatívu vyhlásilo ministerstvo životného prostredia. Internetová stránka ministerstva neobsahuje informáciu, kedy vznikla.

Veľmi stručne sa vyjadruje aj k jej zámerom. Uvádza len, že obchodné reťazce by mali prestať ponúkať svojim zákazníkom plastové tašky a občania by ich mali začať odmietať. Konkrétnejšie opatrenia ministerstvo nezverejnilo.

Viac svetla do obsahu nepriniesol na tlačovej konferencii ani minister životného prostredia. „Iniciatíva smeruje k tomu, aby sme všetci urobili nejaký krok k obmedzeniu používania ľahkých plastových tašiek,“ povedal László Sólymos.

László Sólymos

László Sólymos, Foto: Odpady-portal.sk

Európska legislatíva tlačí

Povinnosť znížiť spotrebu igelitiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom povinnosť zaviesť také opatrenia, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa ľahké plastové tašky nebudú poskytovať k nákupom zadarmo, ale za poplatok.

Výnimkou budú iba ultraľahké vrecká určené napríklad na pečivo či ovocie. Členské štáty EÚ budú musieť od 27. mája 2018 podávať správy o ročnej spotrebe igelitiek. Ministerstvo životného prostredia SR v tejto súvislosti prišlo s iniciatívou s názvom „Bez igelitiek“.

Ak by existovali majstrovstvá Európy v spotrebe ľahkých plastových tašiek, tak Slovensko patrí medzi šampiónov. Za rok spotrebujeme dvojnásobne viac ľahkých plastových tašiek ako je priemer Európskej únie,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos. „Práve preto sme pripravili dve cesty, ako sa ľahkých plastových tašiek zbaviť. Parlament prijal zákon, ktorý ich spoplatňuje. A zároveň sme spustili iniciatívu „Slovensko bez igelitiek“, ktorá umožňuje ísť aj nad rámec zákona,“ doplnil minister.

Spoločnosť Kaufland aj týmto krokom potvrdzuje svoju filozofiu spoločenskej zodpovednosti a implementáciu zásad trvalo udržateľného rozvoja do každodennej obchodnej praxe. V priebehu roka plánujeme ďalšie kroky k postupnej eliminácii spotreby igelitových tašiek medzi našimi zákazníkmi a veríme, že napomôžeme k úspešnému naplneniu cieľov EÚ a počet igelitiek sa rapídne zníži,“ uviedol Richard Bendík.

Základná surovina na výrobu plastových tašiek je ropa, ktorá je považovaná za tzv. neobnoviteľný zdroj s obmedzenými zásobami. Vo voľnej prírode sa takéto tašky rozkladajú stovky rokov, na skládkach so špecifickými podmienkami ich rozklad trvá niekoľkonásobne dlhšie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako obmedziť plytvanie potravinami? Odborníci navrhujú priehľadné koše

Ako obmedziť plytvanie potravinami? Odborníci navrhujú priehľadné koše

Dva experimenty prinášajú prehľad stratégií, ktoré motivujú k zníženiu produkcie potravinového odpadu. V USA domácnosti vážili potravinový odpad a zároveň používali smetiaky, do ktorých je vidieť. Britom sa osvedčila osvetová kampaň o správnom skladovaní potravín, varení zo zvyškov a mrazení. Množstvo vyplytvaných potravín kleslo o 76 %.

Ministerstvo nanovo vyberá správcu zálohového systému

Ministerstvo nanovo vyberá správcu zálohového systému

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by sa malo spustiť od prvého januára 2022.

Aké sú najväčšie výzvy pri zbere a kompostovaní kuchynského odpadu?

Aké sú najväčšie výzvy pri zbere a kompostovaní kuchynského odpadu?

Kuchynský odpad musí prejsť hygienizáciou, ktorá eliminuje nebezpečné patogény. Aké zariadenia budú potrebné na spracovanie tohto odpadu a bude o kompost vôbec záujem?