Inštitút environmentálnej politiky porovnal náklady na projekty financované z eurofondov.
Skládky odpadu majú svoju životnosť, spravidla súvisiacu s celkovým naplnením ich objemu. Po dosiahnutí limitu je prevádzkovateľ povinný realizovať rekultiváciu a uzatvorenie skládky a zabrániť tak hlavne presakovaniu zrážkovej vody cez teleso skládky, či zamedziť neriadenému unikaniu skládkového plynu.
Náklady na uzatvorenie a rekultiváciu skládok na Slovensku sa líšia. V niektorých prípadoch značne. Analytici Inštitútu environmentálnej politiky porovnávali výšku nákladov financovaných z eurofondov v jednotlivých okresoch a zistili, že čísla sa v prepočte na rovnakú plochu skládky líšia niekedy až sedemnásobne.
“Najvyššiu hodnotu za peniaze uzavretých skládok financovaných z európskych fondov dosiahli okresy Snina, Žiar nad Hronom, Krupina, Trnava, Kežmarok, Rimavská Sobota a Nové Zámky, ktoré nepresiahli sumu 55 eur na uzatvorenie 1 m2 skládky."
"Naopak Veľký Krtíš a Námestovo vynaložili až 140, resp. 172 eur na uzatvorenie 1 m2 skládky, čím sa javia ako neefektívne,” uvádza publikovaná správa.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.