NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V Liptovskom Mikuláši si dlh za odpad môžu neplatiči odpracovať

V prípade, že neplatiči dlhodobo neuhrádzajú poplatky ani po výzvach na zaplatenie, prichádza exekútor. V meste však ponúkajú ľuďom možnosť si nedoplatky odpracovať.

triedený zber

Foto: Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš

Od začiatku júna si môžu dlžníci v Liptovskom Mikuláši odpracovať svoje nedoplatky za komunálny odpad. Radnica chce týmto inovatívnym spôsobom znížiť od neplatičov svoje pohľadávky za smeti, ktoré sú dnes vo výške 33 tisíc eur.

Mikuláš je prvé mesto na Slovensku, ktoré dáva dlžníkom možnosť odpracovať si nedoplatok, ktorý im vyrubilo za komunálny odpad. Informáciu ako prvý priniesol Nasmikulas.sme.sk.

Neplatičom zašleme predvolanie na mestský úrad, kde ich budeme informovať o ich nedoplatku. Ponúkneme im možnosť odpracovať svoju podlžnosť formou dobrovoľníckej činnosti, alebo splatiť svoj dlh do 14 dní,“ uviedla sociálna manažérka pre marginalizované komunity Veronika Bániková z mestského úradu.

V prípade, že dlžník svoje podlžnosti do dvoch týždňov neuhradí, automaticky ho mesto zaradí do výkonu dobrovoľníckej činnosti. „Pokiaľ si nesplní ani túto povinnosť a na dobrovoľnícku činnosť nenastúpi, postupuje ho mesto na exekučné konanie,“ informovala Bániková.

Dobrovoľnícke práce môže vykonávať dlžník priamo pre mesto alebo pre organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Verejnoprospešné služby mesta Liptovský Mikuláš by už dnes mali záujem o 28 osôb, tri ženy by chcelo aj Komunitné centrum.

Ďalších dobrovoľníkov vie radnica zaradiť na upratovanie mesta a jeho častí. „Nemáme na očiach ružové okuliare a neočakávame zníženie nedoplatkov na nulu, podstatné však je, že sme urobili aktívny krok a do mestskej kasy získame aspoň časť z peňazí, ktoré by inak ostali visieť medzi dlhmi,“ prezradil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč ďalšie vízie radnice.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.