Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Český zákon o odpadoch zamrzol. Manhart ostro napadol lobistov

Za neschválenie zákona môžu podľa Manharta skupiny „blahutovcov a havelkovcov“ a „asociáti“ z Moravy a Vysočian.

konferencia Odpady a obce

Konferencia Odpady a obce 2017 | Foto: Odpady-portal.sk

Schvaľovanie nového zákona o odpadoch v Česku sa možno presunie až na rok 2020. Podľa riaditeľa odboru odpadov českého ministerstva životného prostredia Jaromíra Manharta za to môžu české asociácie firiem prevádzkujúcich skládky odpadov. Tí namietajú vysokou sadzbou poplatku, ktorý navrhuje ministerstvo.

Jaromír Manhart na dnešnej konferencii Odpady a obce 2017 v Hradci Králové upozornil na to, že Česko je naďalej skládková veľmoc. Hlavným cieľom českého ministerstva je eliminovať skládkovanie odpadov, najmä prostredníctvom zásadného zvýšenia poplatkov za uloženie odpadu na skládku.

Návrh nového zákona o odpadoch, o ktorom rokujú zainteresované strany už dva roky, však skončil po pripomienkovom konaní legislatívnej rade vlády. Nedošlo totiž k dohode s priemyslom a ostatnými zúčastnenými stranami práve vo veci poplatkov za uloženie odpadu na skládku.

Jaromír Manhart

Jaromír Manhart

Zákon o odpadoch sa preto zabrzdil a momentálne sa čaká, kým sa v Česku uskutočnia parlamentné voľby.

Manhart skritizoval mimovládne organizácie, ktoré podľa neho presadzovali podobné záujmy ako firmy prevádzkujúce skládky odpadov. Tie podľa neho v súčasnosti tvrdia, že im chýba nový zákon o odpadoch, ale na jeseň tvrdili niečo úplne iné, a to, že zákon je zle napísaný. Spojovali sa tiež so skládkarskou lobby v podpore skládkovania.

poplatky za skládkovanie

Navrhovaná výška poplatkov podľa MŽP ČR

Zainteresované skupiny sú podľa J. Manharta schopné spojiť sa vo finále s mimovládnymi organizáciami a poukazujú na ZEVO (zariadenia na energetické využitie odpadu – pozn. red.) ako na niečo špinavého. „Sú to však skládky, ktoré budú významné prispievať k negatívnym dopadom na životné prostredie.“

Šéf odboru odpadov tiež ostro napadol združenia prevádzkovateľov skládok.

„Bohužiaľ, najväčšiu mieru na zastavení procesu tvorby zákona o odpadoch majú tí, ktorí s nami sedeli pri jednom stole a rokovali o zákone. Za zbrzdenie zákona môže skládkovacia lobby, sú to skupiny, ktoré nazývame „havelkovci a blahutovci“ z rôznych kútov Českej republiky, ktorí zapríčinili, že zákon sa zakotvil tam kde je,“ povedal Manhart.

Zákon o odpadoch sa nedostal na rokovania vlády, skončil so 49 rozporovými pripomienkami. „Práve tie skupiny, ktoré som menoval, či už sú to asociáti z Moravy alebo Vysočian, mali zo 49 pripomienok 37 zásadných, to boli tie, ktoré celý proces brzdili a blokovali a zákon o odpadoch,“ zhodnotil J. Manhart.

Skládkujúce firmy namietajú výšku poplatkov

Na poznámku Jaromíra Manharta zareagoval v diskusii Richard Blahut, predseda predstavenstva spoločnosti Frýdecká skládka a vedúci sekcie odpadového hospodárstva Spolku verejnoprospešných služieb.

Richard Blahut

Richard Blahut

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.