NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Rašiho príbuznej údajne poskytuje KOSIT zvýhodnenú zmluvu

Mestskí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda na tlačovej konferencii 11. júna vyzvali primátora Richarda Rašiho, aby odstúpil z funkcie, nakoľko firma Rašiho sesternice má údajne profitovať zo spolupráce so spoločnosťou KOSIT.

Košice

Foto: Flickr

V KOSIT-e je zatiaľ 34 percentným akcionárom aj Mesto Košice, ktoré väčšinu svojho podielu v súčasnosti ponúklo na predaj.

Výhodné ceny pre príbuznú

Podnikateľka Janka Palčíková, ktorá je vlastníčkou firmy AGB Ekoservis, ktorá má byť manželkou už sedem rokov len povereného náčelníka košickej mestskej polície Jána Palčíka a sesternicou primátora Rašiho Janka Palčíková. Informáciu priniesol portál Košice dnes.

Fígeľ biznisu má spočívať v tom, že na základe „odporúčania“ je možné obrátiť sa na spoločnosť AGB Ekoservis. Tá má údajne zabezpečiť spálenie odpadu za 51 až 55 eur za tonu. Košičania podľa spomínaných poslancov pritom platia za likvidáciu tony komunálneho odpadu 72 eur. To by znamenalo, že KOSIT zvýhodňuje na úkor svojich príjmov príbuznú šéfa firmy (mesta), ktorý je jedným z akcionárov.

Akcionárom spoločnosti KOSIT, teda Mestu Košice a Wood Waste Management, by tak vznikala zámerná strata.

Mesto sa od podozrenia dištancuje. „Stanovisko mesta je, že požiada o vysvetlenie spoločnosť KOSIT, a.s.,“ odpovedal pre Kocicednes.sk Jozef Marko z komunikačného referátu magistrátu Košíc.

Zvýhodňovanie príbuznej odmietol aj Raši. „Nikdy som v prospech jej firmy neloboval a lobovať nebudem. Každý z nás má svoj osobný i pracovný život a nemáme ich nijako prepojené,“ povedal pre denník SME.

SME si všíma aj zmluvy Palčíkovej s mnohými štátnymi, najmä zdravotníckymi inštiúciami. Podľa Kositu však nepredstavuje obrat obchodu s firmou Rašiho sesternice ani jedno percento z pohľadu celkových výnosov spoločnosti, cituje vyjadrenie firmy denník Korzár.

Vysoké platby mesta pre KOSIT

Jaroslav Polaček spolu s župným poslancom Rastislavom Trnkom tiež začiatkom júna poukázali na to, že košický magistrát zafixovaním najvyššej ceny za likvidáciu odpadu na niekoľko rokov pomáha Kosit-u k vytvoreniu regionálneho monopolu.

Urobili sme si prieskum cien spoločnosti Kosit v okolitých obciach a mestách. Oslovili sme 60 samospráv a po krátkej analýze nám jednoznačne vychádza, že za jednu tonu odpadu (bez zberu, manipulácie, bez dopravy a DPH) mesto Košice platí za 1 tonu 72 eur, kým ostatné samosprávy len okolo 30 eur. Je jasné, že Košičania platia niekoľkonásobne vyššiu cenu,“ cituje Polačeka Pluska.sk.

Rastislav Trnka pripomenul, že KOSIT získal nedávno väčšinové podiely v skládkarskom biznise prešovského podnikateľa Miroslava Remetu, ktorý cez svoje spoločnosti Dúha a Ekofin podniká s odpadmi. Mesto obviňuje z nepriamej spoluúčasti na vytvorení monopolu KOSIT-u v regióne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.