Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Zmenšili smetiaky na zmesový odpad. Funguje to

Keď obyvateľom zmenšili objem košov na zmesový komunálny odpad na polovicu, miera recyklácie začala rásť.

Zmenšili smetiaky na zmesový odpad. Funguje to

Foto: SouthManchesterNews

Budúci rok by podľa plánov mala miera recyklácie v Manchestri dosiahnuť 40 %. V roku 2016 pritom dosahovala menej ako 32 %. V meste preto hľadali spôsob, ako obyvateľov motivovať k zvýšeniu miery triedenia odpadu.

Menšie, lepšie

Vyskúšali originálne riešenie: inštalovali menšie kontajnery na zmesový komunálny odpad (general waste bins). V období medzi augustom a októbrom minulého roka boli postupne pôvodné 240 litrové koše nahradzované menšími, 140 litrovými.

triedený zber v machesteri

triedený zber v machesteri

K obmedzeniu množstva nerecyklovateľného odpadu mesto prinútili zvyšujúce sa náklady za nakladanie s odpadmi. Riešenie má dve zložky – pôvodné koše po celom meste postupne nahrádzajú ich objemovo menšie varianty a zároveň sa interval ich vysýpania zredukoval na každých štrnásť dní.

Nové koše sú označené sériovým číslom, čo uľahčí prípadné riešenie straty alebo poškodenia.

So zmenšením objemu čiernych kontajnerov na odpad, ktorý nie je možné recyklovať, sa začali rýchlejšie plniť recyklačné odpadové koše. Mesto preto teraz pracuje na novom harmonograme, ktorý by zabezpečil efektívnejšie odvážanie košov zvyšných farieb.

triedený zber v machesteri

triedený zber v machesteri

Úspory v miliónoch

Mestská rada tvrdí, že vďaka zvýšeniu miery recyklácie by do jesene malo mesto ušetriť takmer osem miliónov eur na výdavkoch za nakladanie s odpadmi, pričom ročná suma by mohla byť ešte vyššia.

V súčasnosti má každý obyvateľ nárok na modrý kôš určený na papier a kartóny, hnedý kôš na sklo, kovy a plasty, zelený na biologický odpad a čierny kôš na zmesový komunálny odpad, resp. odpad, ktorý nemožno zrecyklovať.

Množstvo nezrecyklovateľného odpadu je obmedzené na jednu nádobu. Mestská rada uvádza, že pokiaľ sú poskytnuté nádoby využívané tak, ako majú byť, ich kapacita by mala priemernej rodine vystačiť.

triedený zber v machesteri

triedený zber v machesteri

O ďalší čierny kôš môžu požiadať napríklad domácnosti s šesť a viac členmi či domácnosti, v ktorých má člen vážne zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú väčší priestor na odpad.

Odpad ponechaný v taškách v blízkosti košov, nie však priamo v ich vnútri, odvezený nebude. Rodiny s viacerými týmito košmi budú musieť viesť denník o ich obsahu a pred vysypaním budú podrobené kontrole.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
triedený zber

Diskusia (0)

  1. inisoft@inisoft.cz05.07.2017 (10:45)
    Hezky dobrý den do Vaší redakce. Myslím si, že mnohem revolučnější v systému odpadového hospodaření Manchesteru není to, že zmenšili objem nádob na komunální odpad, ale hlavně to, že oproti systému v ČR i SR ke každému domu přistavili sběrné nádoby na SMĚSNÝ RECYKLOVATELNÝ odpad (resp. materiál) a zajistili jeho pravidelný svoz. Nenutí tak lidi například přemýšlet na tím, zda krabička na přenos jídla je z polystyrenu nebo papíru, shromažďovat jej v domácnosti a pak složitě dopravovat do vzdálených "hnízd" s barevnými kontejnery. Davají prostě lidem možnost vzít to, co je recyklovatelné a dát to do nádoby před domem, odkud to někdo další pravidelně odveze a někdo specializovaný (nebo automatická třídička) roztřídí a opět využije jako materiál. Pevně věřím tomu, že jde o mnohem smysluplnější počin, než jakákoli složitá SmartCity řešení pro podporu PAYT a tvrdím to i přesto, že vedu jednu z IT společností, které by mohly na takových elektronických řešeních vydělávat. Nás v INISOFT mrzí stav opětovného využívání odpadů jako surovin v ČR i SR a chceme tomu napomoci smysluplnými a dlouhodobými řešeními bez zbytečných složitostí, jako je například jen lepší organizace hospodaření s odpady. Vždyť přece již selský rozum velí, že když je v odpadu našich domácností vyšší množství znovuvyužitelných surovin oproti skládkovatelnému odpadu, tak je tomu vhodné přizpůsobit i režim odběru odpadu a ne jen apelovat na občany a vymýšlet jak je finančně lépe motivovat (PAYT). Jsem přesvědčen, že se lidé chtejí chovat odpovědně, volám po vyšší důvěře v ně a jsem také přesvědčen, že hlavní vinu na malém třídění nesou organizátoři jeho organizace, která aktuálně nekoresponduje se stavem společnosti. To by ovšem nesmělo být nepříjemné některým podnikatelským skupinám, kterým současný stav vyhovuje. Změny se dějí až příliš pomalu. Manchester by nám měl být vzorem. M. Jakuš, INISOFT.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.