Na nákup si musíte priniesť vlastné mikrotenové vrecká, fľaše či iné nádoby. V mestečku Totnes v grófstve Devon vyrástol prvý zero waste obchod v Spojenom kráľovstve.
Etické, zdravé, organické
Manželia Richard a Nicola Eckersley sa rozhodli bezobalový obchod založiť po tom, čo ich pri návšteve Berlína inšpiroval podobný obchod Unperfekthaus. Dnes si v Earth.Food.Love môžete vybrať z takmer dvesto produktov bez pesticídov.
Mottom ich obchodu je sprostredkovať „etické, zdravé a organické“ potraviny. V ponuke sú najmä cestoviny, orechy, strukoviny, sušené ovocie, korenie či čaje, nenájdete tam však napríklad mlieko ani žiadny alkohol.
Hlavným dôvodom toho je nedostatok dodávateľov, ktorí by vyhovovali podmienkam predajcov, ale aj fakt, že manželia nechcú byť konkurenciou pre miestnych farmárov, ktorí produkujú čerstvé a organické mliečne výrobky.

Earth.Food.Love je tiež súčasťou projektu 1% for the planet, ktorej prispieva jedným percentom z ročného zárobku. Elektrinu podniku zabezpečuje spoločnosť Ecotricity, ktorá produkuje čistú energiu z obnoviteľných zdrojov.
Väčšina tovaru pochádza z regiónu a do prevádzky ho dovážajú miestni chovatelia a pestovatelia, príkladom sú regionálne dopestované ovsené vločky. Aj pri preprave obe strany dbajú na minimálnu spotrebu obalového materiálu, snažia sa, aby bol recyklovateľný.
Prineste si vlastné nádoby
Zákazníci si do obchodu nosia vlastný obalový materiál, ktorý sa však musí dať zvážiť. V prípade, že si zákazník zabudne doniesť nádobu, v predajni má k dispozícii papierové tašky z buničiny, ktoré sa rozložia na komposte.
Najpopulárnejšou atrakciou obchodu je vraj prístroj na výrobu orieškového masla. Stačí z domu priniesť prázdnu fľašku od arašidového masla a ďalšiu dávku si načapuje sám zákazník, vlastnoručne pomelie aj oriešky.
Vnútri obchodu si zákazníci sami naberajú také množstvo suroviny, aké potrebujú. Každú nádobu potom označia hmotnosťou, cena je za gram.

Okrem potravín predajňa ponúka aj hygienické potreby či čistiace prostriedky. Kúpiť si môžete napríklad bambusové zubné kefky či bambusový príbor, plátené tašky, škatuľky na čaj, zaváraninové fľaše, mydlo.
Inšpirujú ostatných
Richard Eckersley tvrdí, že ich obchod od otvorenia v marci tohto roku už stihol inšpirovať mnoho ďalších ľudí. Predajne fungujúce na rovnakom princípe by sa čoskoro mali otvoriť v Londýne a Brminghame.
Pre nich a ďalších záujemcov o založenie podobnej prevádzky manželia pripravili návod, v ktorom opisujú vlastné skúsenosti a radia, ako postupovať a čo všetko brať do úvahy.

Podobné nápady sa uchytili aj u nás. Manželia Fekiačovci v novembri 2015 založili prvý e-shop s bezobalovými potravinami a v marci v Bratislave a Trnave spustil inovatívny slovenský start-up bezobalový predaj drogérie.
V januári sme písali aj o bezodpadovom obchode Bezobalu, ktorý už dva roky funguje v Prahe.
Pozrite sa, ako to vyzerá v prvom bezobalovom obchode vo Veľkej Británii.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.