NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

V prvostupňovom konaní boli odňaté autorizácie trom OZV.

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

Foto: Flickr

Organizácie zodpovednosti výrobcu (OZV) musia udržiavať funkčný systém združeného nakladania s vyhradeným prúdom odpadu. Ak nie, ministerstvo im môže odobrať autorizáciu.

Ide najmä o prípady, že nesplnia niektorú z mnohých povinností. V prípade OZV pre obaly to znamená, že musia preukázať, že zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov.

INISOFT

Ministerstvo životného prostredia už vo februári tohto roku povtrdilo, že vedie konania voči niektorýcm OZV pre obaly. Niekoľko mesiacov však konania neukončilo, v máji rezort opätovne iba zopakoval, že prebieha správne konanie voči niektorým OZV.

Za najviac rizikovú oblasť plnenia pre obalové OZV sa považuje ich povinnosť preukázať, že ich zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov. To znamená, že dokážu splniť pre svojich klientov – výrobcov – zákonné povinnosti.

Ministerstvo výsledky tají

Ministerstvo minulý týždeň potvrdilo, že už vydalo prvostupňové, teda neprávoplatné rozhodnutia vo veci odňatia autorizácie. O ktoré OZV ide však nechce uviesť.

Ministerstvo vydalo rozhodnutia, ale nie všetky sú právoplatné. V tejto chvíli preto nie je možné sa k nim bližšie vyjadriť. Kontrolu na úseku odpadového hospodárstva podľa zákona o odpadoch vykonávajú SIŽP a okresné úrady,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Podľa našich informácií by malo ísť o tri zo šiestich OZV, voči ktorým bolo vedené konanie.

Aktualizované: 24. septembra 2017: V prvostupňovom konaní boli podľa našich informácií odňaté autorizácie trom OZV. Právoplatnosť odňatia by mala byť potvrdená v najbližších dňoch. Ich mená zverejníme tento týždeň po získaní stanovísk dotknutých OZV.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.