Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklujte žrútov energie a usporte

Usporte peniaze recyklovaním starých spotrebičov. Chladnička, práčka, alebo televízor sú najväčšími žrútmi elektrickej energie v domácnosti. Ich včasnou výmenou za novšie dokážete usporiť nemalý obnos z vášho rozpočtu a príroda vám naviac poďakuje za ich recykláciu. Starým spotrebičom tak dáte novú šancu.

Recyklujte žrútov energie a usporte

Foto: Fotolia

Najväčším pomocníkom, ale zároveň i konzumentom elektrickej energie v domácnosti je chladnička. Život bez nej si nevieme predstaviť, takže šetriť životné prostredie nepoužívaním chladničky nie je ten správny postup, ale včasnou výmenou za novšiu usporíme až 75 % nákladov na elektrinu za rok.

Rozdiel v spotrebe elektrickej energie novej chladničky s označením A+ a 10 ročnej chladničky je 50 %. Rozdiel medzi A+ a A+++ chladničkou je ďalších 50%. To znamená, že výmenou 10 ročnej chladničky za najmodernejšiu A+++ dokážeme usporiť až 75% energie.

Práčka je druhým najväčším pojedačom elektrickej energie v domácnosti. Včasnou výmenou dokážeme usporiť až takmer 70 % energie. Nová práčka v energetickej triede A+++ usporí oproti tej čo je len v triede A až takmer 70 % energie.

Umývačka riadu zatiaľ nie je úplne bežným spotrebičom v našich domácnostiach, ako práčka alebo chladnička, avšak jej prínos pre životné prostredie je veľmi významný.

Umývačkou riadu dokážeme usporiť viac ako polovicu nákladov na vodu oproti umývaniu riadu v drese pod tečúcou vodou, naviac používaním umývačky získame čas, ktorý môžeme venovať blízkym, a to je na nezaplatenie.


ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.Spoločnosť ASEKOL SK, prostredníctvom ktorej si výrobcovia elektrozariadení plnia svoju povinnosť postarať sa o výrobky i potom, čo sa z nich stal odpad, v roku 2016 vyzbierala viac ako 5,7 miliónov kilogramov elektroodpadu a 125 tisíc kilogramov prenosných batérií a akumulátorov.


Televízor je najpopulárnejším a najzábavnejším elektrickým spotrebičom v domácnosti. Včasnou výmenou televízora za novší môžeme usporiť až 75 % elektriny. Moderný LCD televízor spotrebuje len tretinu elektrickej energie, ktorú by spotreboval rovnako veľký starý CRT televízor.

Moderné vysávače dokážu s polovičnou spotrebou vykonať rovnako kvalitnú prácu, ako ich starší predchodcovia. V roku 2013 mal priemerný vysávač príkon 1800 W, v súčasnosti majú vysávače s rovnakým sacím výkonom príkon do 900 W.

Hej.sk Vám pomôže s výmenou spotrebiča za novší a ASEKOL SK zabezpečí recykláciu vašich starých spotrebičov.Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.