Envirorezort opäť nereagoval na otázky, tentoraz k prebiehajúcim prácam na informačnom systéme.
Začiatkom júla tohto roku zverejnilo ministerstvo životného prostredia výsledky verejného obstarávania na Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH).
Úspešným uchádzačom sa stala skupina dvoch dodávateľov z bratislavskej Galvaniho ulice: Tempest, a.s. a Softip, a.s. Skupina zrealizuje ISOH za 15,3 milióna eur.
Obe firmy majú rovnakých vlastníkov, konečnými užívateľmi výhod v nich sú bratislavskí podnikatelia Štefan Petergáč, Peter Kotuliak a Jozef Mokrý. Podľa Finstat.sk spoločnosť Tempest vlani dosiahla tržby 59,04 mil. eur, menší Softip 11,12 mil. eur.
Neúspešnými účastníkmi súťaže boli bratislavské akciovky CNC a Ditec a nitrianska eseročka Microcomp-Computersystém.
Eskamotérstvo s cenou
Snaha ministerstva zrealizovať ISOH siaha už do roku 2012, kedy ministerstvo odhadovalo náklady na informačný systém vo výške 2,5 až 3 milióny eur.
Odhady nákladov na ISOH boli neskôr viackrát prehodnocované a zvyšované. Zatiaľ čo jeho realizácia mala ešte v roku 2012 podľa odhadov ministerstva stáť do troch miliónov eur, v septembri 2014 ju rezort „nafúkol“ až na 17,6 milióna eur.
Odborníci, ktorých Odpady-portal.sk oslovil už v čase, keď boli zverejnené prvé cenové odhady, pritom považovali za prehnanú už aj pôvodnú cenu tri milióny eur. Zástupca softvérovej firmy, ktorá sa zaoberá aj informatizačnými riešeniami pre štátnu správu, odhadol pre Odpady-portal.sk ich náklady na vybudovanie takéhoto systému do 1,5 milióna eur, iný si vedel predstaviť takéto riešenie aj v sume do milióna eur.
V januári tohto roku dosiahla odhadovanú sumu až 19,2 miliónov eur.
Trampoty so súťažou
Už v roku 2015 vypísalo ministerstvo súťaž za 12 miliónov eur, ktorú neskôr zrušilo. Podmienky účasti v súťaži vtedy nastavilo ministerstvo životného prostredia prísne. Uchádzač o štátnu zákazku musel okrem iného preukázať prístup k finančným prostriedkom minimálne vo výške 1 200 000 eur a mať aspoň jednu referenciu s rozpočtovým nákladom milión eur a viac.
Súťaž sa naťahovala niekoľko mesiacov až do roku 2016. Ďalšiu súťaž zrušilo ministerstvo vo februári tohto roku.
MŽP neodpovedá
Ministerstva životného prostredia sme sa spýtali, v akom stave je realizácia projektu. Zaujímalo nás tiež, či envirorezort kontroluje priebežne plnenie tejto obstaranej služby a kedy predpokladá spustenie ISOH-u do prevádzky. Otázky sme položili 25. septembra a opätovne 3. októbra.
Podobne ako v prípade pripravovaného zákona o poplatkoch za uloženie odpadu na skládky, ministerstvo na otázky nereagovalo.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.