High-tech kontajnery na potravinový odpad vážia a jeho hmotnosť zaznamenávajú do elektronického systému. Domácnosti si vďaka separácii môžu znížiť poplatky za odvoz odpadu.
Špeciálne kontajnery na potravinový odpad, ktoré v juhokórejskej metropole inštalovali v počte viac ako 10 000, pomohli v prvej polovici tohto roka znížiť objem tohto odpadu o 56 000 ton. Uvádza to kórejský spravodajský portál Airang News (video v angličtine).
Niektoré zo zberných nádob majú taktiež funkcionalitu, ktorá umožňuje, že potravinový odpad sa premieňa na kompost priamo v kontajneroch. Získaný kompost vo veľkomeste s desiatimi miliónmi obyvateľov následne využívajú v komunálnych záhradách alebo na farmách, referuje portál Waste-management-world.com. Inteligentné kontajnery však v Soule inštalovali už dávnejšie.
Potravinový odpad pomohli v desaťmiliónovom veľkomeste redukovať taktiež zmeny v mestskej odpadovej politike. Opatrenie, ktoré v metropole zaviedli v roku 2013, dnes uplatňuje už 16 miest a provincii po celej krajine. Základom tejto politiky je pravidla „plať za to, čo vyhodíš“ – obyvatelia platia za odvoz odpadu menej, ak potravinový odpad vyseparujú na kompostovanie.
„Pôvodne sme všetok potravinový odpad spracovávali na skládkach. Po tom, čo sme si uvedomili, aké škody tým vznikajú, chceli sme nájsť spôsob ako potravinový odpad recyklovať. Povedali sme si, že potrebujeme riešenie, ktoré ušetrí peniaze, zníži znečistenie a v konečnom dôsledku povedie k recyklácii odpadu,“ povedala Han Sung-hyun, hlava programu pre recykláciu potravinového odpadu v Soule pre PBS NewsHour.
Podstatou tohto systému je, že obyvatelia vyhadzujú potravinový odpad do špeciálnych zberných nádob, ku ktorým majú prístup prostredníctvom rádiofrekvenčných identifikačných kariet. Kontajner tento odpad automaticky odváži a zaznamená jeho hmotnosť.
Na konci mesiaca každá domácnosť dostane vyúčtovanie, z ktorého vyplynie, akú zľavu na poplatkoch v danom mesiaci vďaka separácii potravinového odpadu dostane.
„Môžeme odhadnúť, že z každých 1000 domácností približne 100 až 150 domácností neprodukuje vôbec žiaden potravinový odpad,“ doplnil Han. Cieľom samosprávy je v priebehu najbližších troch rokov zredukovať produkciu potravinového odpadu o ďalších 30%.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.