Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Novinka, ktorá vám uľahčí evidenciu a ohlasovanie odpadov

Ak patríte medzi firmy, ktoré majú povinnosť evidencie a ohlasovania odpadov, určite vás zaujme táto novinka.

Novinka, ktorá vám uľahčí evidenciu a ohlasovanie odpadov

Foto: ENVIS

Poradenská spoločnosť ENVIS uviedla začiatkom novembra na trh novú aplikáciu EnviSys, ktorá zabezpečí, že evidenciu odpadov zvládnete nielen rýchlo, ale aj jednoducho a správne.

Viac o nej sme sa porozprávali s jej tvorcami Petrom Socháňom a Viliamom Kyselovičom.

Čo je cieľom aplikácie EnviSys?

PS: Keďže sa naša spoločnosť už dlhé roky zaoberá poradensko-konzultačnou činnosťou v oblasti životného prostredia so zameraním na odpadové hospodárstvo, hľadali sme možnosti, ktoré by zefektívnili a zjednodušili našu prácu.

Prvotným zámerom bolo uľahčiť a zrýchliť evidovanie odpadov a tiež zjednodušiť vytváranie ročných ohlásení. Keď sme aplikáciu začali používať v praxi, zistili sme, že z jej funkcií by mohli profitovať aj iní. Preto sme sa rozhodli ponúknuť ju online.

VK: Jej cieľom je posunúť manažment životného prostredia do 21. storočia.

Poskytnúť pracovníkom zodpovedným za evidenciu odpadov vo firmách jednoduchý online nástroj, ktorý im ušetrí čas a zautomatizuje opakujúce sa činnosti. Doteraz neexistovala podobná aplikácia a tak ešte aj dnes, v dobe automatizácie a počítačov, si mnohé firmy spĺňali zákonné povinnosti papierovo.

Vyžaduje si to viac času, je to náročné na ľudské a finančné zdroje firiem, nehovoriac o potrebe dostatočnej odbornosti a skúseností každého pracovníka.

Na slovenskom trhu je v súčasnosti dostupných niekoľko podobných softvérových produktov. V čom je vaša aplikácia iná?

VK: V prvom rade v tom, že ide o online aplikáciu, ktorú nie je potrebné si v počítači inštalovať, ale na prístup k nej vám stačí webový prehliadač. Znamená to, že je prístupná z akéhokoľvek zariadenia, ktoré má pripojenie na internet. Či už je to počítač, tablet alebo mobil.

Pracovať môžete kedykoľvek a z ktoréhokoľvek miesta na svete. Odpadá vám aj nutnosť kupovania a obnovovania licencií a aktualizácií, pretože prístup k aplikácii je zabezpečený veľmi jednoducho, za mesačný poplatok.

V neposlednom rade je aplikácia výnimočná aj svojou architektúrou, ktorú síce používateľ priamo nevníma, no profituje z nej vo forme systémovo zdieľaných informácií ako aj možností jej budúcich rozšírení.

O aké zdieľané informácie ide?

VK: V prípade evidencie odpadov ide o jednotný zoznam oprávnených osôb v zmysle zákona o odpadoch, ktorý vytvárajú všetci používatelia aplikácie a na ktorého správnosť dohliadame.

Peter SocháňČo to znamená v praxi?

VK: Ak napríklad jeden používateľ pridá do zoznamu povedzme zberovú spoločnosť, my ju preveríme a zaradíme do systému. Ďalší používateľ ju už vo svojom zozname uvidí, môže s ňou pracovať a nemusí ju už zadávať.

Garantujete teda používateľom správnosť aplikácie?

PS: Áno a to nielen z pohľadu preverovania oprávnených osôb, ale aj z hľadiska súladu s aktuálnou legislatívou a odbornou praxou.

Aplikáciu aktualizujeme pri každej zmene zákona alebo jeho vykonávacích vyhlášok. Zohľadňujeme v nej správne odborné postupy vedenia evidencie odpadov v zmysle usmernení vydaných Ministerstvom životného prostredia SR.

Používatelia tak majú o ďalšiu starosť menej, pretože nemusia sledovať legislatívne zmeny.

Pre koho je aplikácia určená a ako ju môžem začať využívať?

PS: Aplikácia je určená pre každého, kto odpad tvorí a má povinnosť jeho evidencie a ohlasovania. To znamená pre firmy, podnikateľov a obchodné spoločnosti.

Z pohľadu zákona o odpadoch je aplikácia pre pôvodcov odpadu, obchodníkov a sprostredkovateľov ako aj ostatných držiteľov odpadu. Ocenia ju tiež obce a mestá a environmentálni konzultanti.

VK: Aplikáciu si môžete vyskúšať počas 30 dní zadarmo a to na základe bezplatnej registrácie používateľa a organizácie. Ak budete s aplikáciou spokojní, stačí si zvoliť niektorý z balíčkov služieb v závislosti od potrebného počtu používateľov a prevádzkarní. Počet záznamov v aplikácii je vždy neobmedzený.

Má už aplikácia reálnych používateľov?

VK: Samozrejme, bez nich by totiž nebolo možné absolvovať testovaciu fázu a odstrániť prípadné nedostatky. Skúsenosti s aplikáciou má v súčasnosti 17 aktívnych používateľov a rovnaký počet prevádzkarní. Aktuálne počty nájdete na našej web stránke v časti referencie. Veríme, že tieto čísla rýchlo porastú.

Ako je to s bezpečnosťou dát, ochranou obchodného tajomstva a osobných údajov?

VK: Aplikácia používa zabezpečený hypertextový prenosový protokol (tzv. https). Všetka komunikácia je šifrovaná a používateľské dáta sú na serveri v pravidelných intervaloch zálohované.

PS: Ochrana obchodného tajomstva ako aj osobných údajov je zabezpečená v zmysle Všeobecných obchodných podmienok k používaniu aplikácie EnviSys a Obchodného zákonníka. Robíme všetko pre to, aby bola naša aplikácia nielen rýchla a jednoduchá, ale aj dôveryhodná a bezpečná.

Aké sú vaše plány s aplikáciou do budúcna?

PS: Plánov máme veľmi veľa. Už teraz pracujeme na vylepšeniach a upgradoch ako napríklad ukladanie potvrdení v elektronickej forme, automatizované vedenie evidenčných listov alebo elektronické odosielanie ohlásení priamo z aplikácie.

V pláne máme taktiež prepojenie aplikácie s pripravovaným štátnym informačným systémom odpadového hospodárstva ako aj jej rozšírenie o oblasti ochrany vôd a ovzdušia.

VK: Priority budú do istej miery určovať aj samotní používatelia aplikácie a to na základe vlastných požiadaviek, ktoré vždy aktívne riešime. Takto sa naša aplikácia stáva naozaj užitočnou.

Viac informácií o aplikácii nájdete na webe: www.envisys.sk.

 PR | ENVIS


Diskusia (0)

  1. info@envis.sk13.11.2017 (09:42)
    Radi by sme Vás informovali o novinke v online aplikácii EnviSys, ktorou je export evidenčných listov odpadu do Excelu (CSV). Export ocenia najmä spoločnosti, ktoré údaje o odpadoch pravidelne vyhodnocujú vo svojich podnikových informačných systémoch resp. používatelia, ktorí chcú filtrovať špecifické dáta z evidencie. Exportovať jedným kliknutím je možné tak jednotlivé evidenčné listy odpadu (ELO) ako aj všetky ELO pre danú prevádzkareň. Tím EnviSys

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK vyzbierala v roku 2017 viac ako 6,3 milióna kilogramov elektroodpadu a 193 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov, čo je o 10 % viac, ako v roku 2016.

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2018

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2018

[20. apríla 2018 - Aktualizovaný program konferencie] Spoločnosti Ekos Plus a Poradca Podnikateľa Vás srdečne pozývajú na tradičnú odpadársku konferenciu zo série e+ ODPADY 2018, ktorá sa uskutoční 26. a 27. apríla 2018 v hoteli Dixon v Banskej Bystrici.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.