Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Zrušenie poplatku za odpad pre ľudí, ktorí triedia? Na Slovensku to nejde

V Česku sa rozmohol taký “nešvár”. Niektoré obce znižujú alebo rušia poplatky za odpad, ak ľudia triedia. Výsledkom je viac vyseparovaného odpadu.

Zrušenie poplatku za odpad pre ľudí, ktorí triedia? Na Slovensku to nejde

Foto: Odpady-portal.sk

Ako motivovať ľudí k vyššiemu triedeniu odpadu z domácností? Možností existuje viacero, jednou z nich môže byť finančná odmena za to, že obyvatelia vyhadzujú plasty, papier, sklo, kovy do samostatných nádob, či vriec. Práve takýto spôsob zvolili nedávno niektoré české obce a výsledky sa začínajú ukazovať.

V juhomoravskej obci Lednice kleslo množstvo pevného komunálneho odpadu oproti vlaňajšku o 19 %. Triedenie pri základných materiáloch sa zvýšilo o tretinu až polovicu. “Väčšina obyvateľov pristupuje ku triedeniu pozitívne. Systém sa snažíme čo najlepšie rozbehnúť. Prvé výsledky sú uspokojivé,” tvrdí starosta Lednice Libor Kabát.

Poplatky za odpad zrušili aj v obci Únanov pri Znojme. Odpad triedia už priamo domácnosti a výsledky sú podľa radnice lepšie, ako keď ľudia mali nosiť smeti na väčšie vzdialenosti alebo do zberného dvora. V priebehu dvoch rokov tu objem vyseparovaného papiera a plastov narástol o osem ton a obci stúpli príjmy z odpadov zhruba o polovicu.

ENVI - PAK

Motivačný systém triedenia odpadov zaviedli pred piatimi rokmi aj v Šitbořiciach pri Břeclavi. Množstvo zmiešaného odpadu sa zmenšilo na polovicu a triedi vraj 95 % obyvateľov. “Ľudia vďaka tomu dnes platia za odpad ročne iba 440 korún. Tým, ktorí poctivo triedia, navyše vrátime až 310 korún,” objasňuje starosta Antonín Lengál. Na tamojší systém sú zvedavé samosprávy z celej krajiny a o poznatky z praxe sa zaujímali aj slovenské Jaslovské Bohunice.

Paušálna platba nemotivuje k triedeniu

“Je to motivačný prvok pre obyvateľov. Za triedený odpad dostáva obec peniaze naspäť do rozpočtu, čo bude podľa predpokladov teraz vyššia čiastka. Nie je to však pre ľudí povinnosť,” uviedol pri spúšťaní systému začiatkom roku miestostarosta Lednice Stanislav Straškrába.

Poplatky za odpad úplne zrušili aj v obciach Únanov a Chvalovice. V oboch prípadoch však obce môžu vykryť straty inými príjmami. V prvom prípade je to skládka odpadu, ktorá podľa zástupcu obce zaplatí bez problémov všetkým obyvateľom poplatky za odpad na tri až štyri roky dopredu. V Chvaloviciach sú zase zlatou baňou pri príjmoch do rozpočtu obce poplatky z prevádzkovaných kasín pri hraniciach s Rakúskom.

Nižšie alebo žiadny poplatky za odvoz odpadu v prípade, že ľudia triedia, umožňuje v Česku novelizovaný zákon o odpadoch. Jeho cieľom má byť výrazné zvýšenie objemu recyklovaného odpadu a postupné utlmovanie skládkovania. “Platiť paušál na hlavu nemotivuje k recyklácii. Kto bude triediť, mal by platiť menej ako doteraz,” tvrdil pri zavádzaní zmeny systému vedúci odboru odpadov na ministerstve životného prostredia Jaromír Manhart.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Daisy je robot, ktorý recykluje zariadenia iPhone

Daisy je robot, ktorý recykluje zariadenia iPhone

Apple razí politiku šetrnosti k životnému prostrediu, čoho dôkazom je nový robot, ktorý dokáže rozobrať dvesto zariadení iPhone za hodinu. Hlavným cieľom spoločnosti je opätovne získať a použiť kovy, ktoré sa v smartfónoch nachádzajú.

Elektroodpad z Európy sa tajne vyváža do Nigérie

Elektroodpad z Európy sa tajne vyváža do Nigérie

V africkej krajine končí ročne vyše 16-tisíc ton nefunkčnej elektroniky. Televízory, monitory, kopírky a chladničky pochádzajú väčšinou z európskych prístavov.

Nezaregistrovali ste sa v Registri výrobcov? Veľké riziko vám nehrozí

Nezaregistrovali ste sa v Registri výrobcov? Veľké riziko vám nehrozí

Inšpektori životného prostredia skontrolovali za dva roky 37 subjektov.