NATUR-PACK

Objem elektroodpadu rastie. Štúdia odhalila, koľko cenných kovov s ním vyhadzujeme

Staré počítače, mobily, solárne panely či chladničky. Na celom svete v minulom roku vzniklo 45 miliónov ton elektroodpadu. Hodnota cenných kovov, ktoré sú v tomto objeme obsiahnuté, sa pohybuje v desiatkach miliárd eur.

Objem elektroodpadu rastie. Štúdia odhalila, koľko cenných kovov s ním vyhadzujeme
Foto: Fotolia

Štúdia, ktorú spoločne vypracovali United Nations University, Medzinárodná telekomunikačná únia a Medzinárodná asociácia pre pevné odpady, potvrdila, že množstvo elektoodpadu sa každým rokom zvyšuje. Kým v minulom roku ľudia na celom svete vyhodili 44,7 mil. ton elektrických zariadení, v roku 2021 by to malo byť už 52,2 mil. ton.  

Veľká väčšina vyradených elektrických zariadení pritom aj vlani skončila bez ďalšieho zhodnotenia na skládkach či v spaľovniach. „Na celom svete bolo zdokumentovaných len 8,9 ton elektroodpadu, ktorý prechádza riadnym zberom a recykláciou. To odpovedá asi 20% všetkého generovaného elektroodpadu,“ píše sa v správe. Celú štúdiu si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.  

Zlato v hodnote 19 miliárd eur

Spolu so starou elektronikou tak končí v odpade i čoraz väčšie množstvo cenných kovov. Medzi suroviny zastúpené v elektroodpade patria okrem iných zlato, striebro, meď, platina či paládium.


Pre rozšírenú zodpovednosť výrobcov v oblasti elektroodpadov na Slovensku využite najlepšie ponuky organizácií zodpovednosti výrobcov ASEKOL a SEWA.


Celkový potenciál nevyužitých cenných surovín vo vlani vyprodukovanom elektroodpade podľa autorov výskumu dosiahol asi 55 miliárd eur. Ide teda o hodnotu, ktorá prevyšuje HDP väčšiny štátov sveta.

Okrem iného malo ísť o 500 ton zlata v hodnote takmer 19 miliárd eur a 1600 ton striebra v hodnote asi 900 miliónov eur. Okrem toho boli v elektroodpade obsiahnuté i obrovské objemy ďalej zhodnotiteľného železa či plastov.

Priemerný obyvateľ SR: 12,3 kg elektroodpadu

Najväčšia časť elektroodpadu spomedzi všetkých svetových regiónov podľa zistení štúdie vznikla v minulom roku v Európe. V prepočte na obyvateľa najviac elektroodpadu generovalo Nórsko (28,5kg), Veľká Británia a Dánsko (24,9kg).

„Európa, najmä Švajčiarsko, Nórsko a Švédsko, preukazujú najpokročilejšie schémy nakladania s elektroodpadom na svete,“ píše sa v správe. Avšak kým v severnej Európe prechádza riadnou separáciou až 49% všetkého elektroodpadu, európsky priemer dosahuje len asi 35%.


Podľa údajov Eurostat-u, na ktoré sa štúdia odvoláva, dosiahol objem elektroodpadu vytvoreného na Slovensku v minulom roku 67 tisíc ton. V prepočte na obyvateľa to predstavuje 12,3 kilogramu. Vyzbierať sa pritom podarilo približne tretinu tohto množstva – 23 tisíc ton.

Stiahnite si štúdiu

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)