10 najlepších ekologických inovácií roku 2017 | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

10 najlepších ekologických inovácií roku 2017

Pozrite si, čím všetkým prispeli tohto roku šikovní ľudia k ochrane životného prostredia.

10 najlepších ekologických inovácii roku 2017

Foto: Fotolia

Portál Edie.net vybral desať najzaujímavejších vychytávok uplynulého roka, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. O ich poradí hlasovali ľudia. My sme sa o nich dozvedeli viac, pozrite, ako to dopadlo.

Nabíjačky elektromobilov zabudované do pouličného osvetlenia

V rôznych častiach Londýna od tohto leta pouličné lampy fungujú ako nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá.

Za vynálezom stojí nemecká spoločnosť Ubitricity, ktorá do už existujúcich londýnskych lámp nainštalovala svoje zariadenie SimpleSocket, pomocou ktorého môžu vodiči svoje elektromobily nabíjať z prebytočnej energie LED pouličného osvetlenia.

Premeniť lampu na nabíjaciu stanicu trvá asi pol hodiny a stojí to približne tisíc eur. Spoločnosť dúfa, že lepšia prístupnosť nabíjacích miest bude stále viac ľudí motivovať ku kúpe elektrických vozidiel.

Kôš, ktorý zbiera odpad z oceánu

Seabin je zariadenie, ktoré funguje ako lievik – z vody vysáva odpad a vypúšťa čistú vodu. Za rok dokáže zozbierať až dvadsaťtisíc plastových fliaš a viac ako osemdesiattisíc nákupných tašiek.

Za deň zachytí priemerne 1,5 kg odpadu, vrátane mikroplastov do rozmeru 2 mm. Jedno vrecko udrží až 20 kg odpadu, pričom výrobca odporúča skontrolovať ho dvakrát denne, podľa potreby vyprázdniť a minimálne raz za mesiac vyčistiť.

Zariadenie je určené do pokojnejších vôd prístavov či jachtárskych klubov, nie na otvorené vodné plochy.

Prístroj je napojený na ponorné vodné čerpadlo, ktoré vháňa vodu a následne ju už zbavenú nečistôt vracia späť do mora. Za deň spotrebuje energiu v hodnote asi jedného amerického dolára.

Drevené veterné turbíny

Náklady za veternú energiu sa stále znižujú, ich cenu by čoskoro mohol ešte zmenšiť aj švédsky start-up Modvion

Tieto nové veterné turbíny sa vyrábajú z prírodného uhlíkového vlákna založeného na báze dreva, ktoré sa pevnosťou vyrovná oceli. Celková cena takejto veternej turbíny by mala byť o 30% nižšia.

Foto: Modvian

Navyše ide o tzv. modulové turbíny, ktoré sa vyrábajú po častiach a skladajú až na mieste, čo výrazne zjednoduší prepravu.

Spoločnosť momentálne pracuje na tridsať metrov vysokom prototype, ktorý by mal byť hotový na jar 2019. Do roku 2020 potom plánuje postaviť ďalší model, ktorý by mal mať až 150 m.

Premena uhlíka na plast

Britská firma Econic Technologies predstavila novú metódu premeny uhlíka pre účely trhu s polyolmi. Polyoly sú základnou stavebnou jednotkou polyuretánových plastov, ktoré sú bežnou súčasťou automobilov, postelí a iného nábytku, obuvi a mnohých ďalších výrobkov do domácnosti, či priemyselných výrobkov.

Vďaka novému katalyzátoru, ktorý vyvinula spoločnosť Econic by sa tieto produkty mohli vyrábať z uhlíka.Technológia by ročne mohla predísť produkcii viac ako 3,5 milóna ton oxidu uhličitého.

"Našou ambíciou je, aby sa do roku 2027 vyrobilo 70% polyolov (viacmocných alkoholov - pozn. red.) pomocou našich katalyzátorov," uviedla Rowena Sellens, šéfka Econic Technologies.

Farba, ktorá dokáže generovať solárnu energiu

Výskumníci z Royal Melbourne Institute of Technology predstavili prototyp farby, ktorá dokáže produkovať solárnu energiu.

Novovyvinutú zlúčeninu možno prirovnať k silikagélu, najmä kvôli svojej schopnosti absorbovať vlhkosť. Ide o syntetický molybdénový sulfid, ktorý sa správa ako polovodič a urýchľuje rozloženie molekúl vody na vodík a kyslík.

Profesor Kourosh Kalantar-zadeh a doktor Torben Daeneke s fľaštičkou solárnej farby a sklo s nanesenou farbou.

„Zistili sme, že zmiešaním tejto zlúčeniny s časticami oxidu titaničitého vznikne farba, ktorá absorbuje slnečné žiarenie a zo slnečnej energie a vlhkého vzduchu produkuje vodíkové palivo,“ uvádza vedúci výskumu, Dr. Torben Daeneke.

Výhodou vynálezu je napríklad aj to, že systém nemusí byť poháňaný vodou. Jedinou podmienkou je prítomnosť vodnej pary v ovzduší, čo dáva farbe veľmi široké využitie.

Hmyzie hamburgery

Švajčiarsky supermarket Coop uviedol na trh nový typ hamburgerov a mäsových guľôčok vyrobených z múčnych červov.

Od mája švajčiarske zákony totiž povoľujú predaj potravinových výrobkov s obsahom troch typov hmyzu – svrčkov, lúčnych koníkov a múčnych červov, čo zo Švajčiarska robí prvú krajinu v Európe, ktorá povoľuje predaj potravín s obsahom hmyzu určených na konzumáciu ľuďmi.

Za start-upom stojí spoločnosť Essento, ktorá hmyz považuje za vhodný alternatívny zdroj živočíšnych bielkovín, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a spotrebuje menej energie.

Foto: Essento

V porovnaní s chovom hovädzieho dobytka sa na chov hmyzu spotrebuje oveľa menej vody a desaťkrát menej krmiva. Navyše v prípade hmyzu sa dá zjesť asi 80 % jedinca, u hovädzieho dobytka sa spotrebuje iba 40 %.

Prvé zariadenie na triedenie odpadu, ktoré nie je poháňané elektrinou zo siete

Trashpresso je zariadenie na triedenie odpadu poháňané slnečnou energiou. Spracováva plastové fľaše, ktoré mení na stavebné dlaždice. Jej autorom je londýnsko-berlínska spoločnosť Pentatonic, ktorá sa venuje najmä dizajnu nábytku.

Foto: Pentatonic

Foto: Pentatonic

Zariadenie stojí od septembra v Londýne pred budovou Somerset House. Ľudia ho môžu nakŕmiť vlastnými fľašami a byť svedkami ich premeny na komponent, z ktorého v budúcnosti bude strecha. 

Elektrický vlak, ktorý jazdí bez koľajníc

Čínska spoločnosť CRRC Corporation predstavila plne elektrický vlak, ktorý nepotrebuje koľajnice. Momentálne premáva v uliciach mesta Zhuzhou v Číne a prepraviť dokáže až tristo pasažierov, pričom dosahuje rýchlosť okolo 70 km/h.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Korupčná kauza zasahuje aj najväčšiu odpadársku spoločnosť na Slovensku

Korupčná kauza zasahuje aj najväčšiu odpadársku spoločnosť na Slovensku

Polícia obvinila z korupcie advokátsku kanceláriu, ktorá zastupuje spoločnosť nakladajúcu s odpadom.

Uspela jediná firma, chce recyklovať solárne panely. Ministerstvo uzatvorilo eurofondovú výzvu

Uspela jediná firma, chce recyklovať solárne panely. Ministerstvo uzatvorilo eurofondovú výzvu

V roky trvajúcej výzve zostali nevyčerpané milióny eur. Posledným hodnotiacim kolom prešiel jeden projekt, zvyšné žiadosti zamietli.

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.