Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Plastové tašky. Ako ich máte účtovať a evidovať?

Poskytujete pri predaji plastové tašky a počuli ste už o tom, že od januára sú s nimi spojene nové povinnosti a že ich treba spoplatňovať? A viete, že spoplatnením to vôbec nekončí a že povinností je oveľa viac?

plastové tašky

Foto: Fotolia

  • Téma |  11.01.2018 |  Tomáš Schabjuk

V skratke: tašky treba pri predaji spoplatňovať, údaje musíte evidovať a ohlasovať, musíte sa zaregistrovať na ministerstve, možno aj v Organizácii zodpovednosti výrobcov a možno budete za ne musieť aj platiť do systému.

Potešili sme Vás, že? Tento „guláš“ navarila Európska únia a „dokorenilo“ ho ministerstvo životného prostredia. Všetko s cieľom znížiť množstvá plastových tašiek, lebo igelitková vojna sa začala.

Týka sa to každej jednej predajne na Slovensku. Aj malých potravín, lekárne, galantérie, trhovníkov, predajcov zeleniny, reštaurácií, stánkárov na jarmokoch ... jednoducho každého, kto má akékoľvek tašky.

Plastové tašky - spoplatnenie

Plastové tašky sú momentálne asi TOP téma pre predajcov. Ak ich poskytujete pri predaji, musia byť od januára 2018 spoplatnené.

Zákon však nehovorí v akej výške. Pokojne aj 1 cent. No napríklad naši českí bratia ich musia predávať za minimálne obstarávacie náklady.Viete o tom, že minulý rok sme pre Vás publikovali 548 článkov v denníku Odpady-portal.sk716 článkov v denníku Energie-portal.sk, väčšinu z nich s pridanou hodnotou určenou výhradne pre predplatiteľov?

Predplatitelia dostávajú tiež denný monitoring médií o odpadoch a energiách. Plus nový denník Voda-portal.sk a printový mesačník Odpadové hospodárstvo.

Všetko podstatné pre manažérov a firemných ekológov sa dozviete, ak sa stanete našim predplatiteľom.Nie všetky tašky však treba pri predaji spoplatňovať. To sa robí len pri tzv. ľahkých plastových taškách. Zákon o odpadoch ich stanovil v rozmeroch steny tašky do 50 mikrometrov (t.j. bežná TESCO taška pri pokladni).

Pravítkom si to nezmeriate, teda musíte sa na rozmer spýtať svojho dodávateľa, alebo možno to zistíte aj z faktúry.

Teda ak máte tašku do 50 mikrometrov, pri predaji sa spoplatňuje. Je tu však jedna výnimka pre prípad, že použijete tašku s hrúbkou steny do 15 mikrometrov (tenký mikroténový sáčik), ale len ak sa taška použije z hygienických dôvodov.

Teda napríklad na pečivo, či ovocie. V takom prípade ich nemusíte pri predaji spoplatňovať. Ak si však niekto do takéhoto sáčika zabalí horalku, to už nie je z hygienického dôvodu a teda predajca by ju mal občanovi spoplatniť.

Iné tašky ako papierové, textilné, jutové, no ani plastové ktoré sú hrubšie ako 50 mikrometrov sa nemusia spoplatňovať.

Plastové tašky – náhrada plastovej tašky

Spoplatnením plastovej tašky to však vôbec nekončí. Viete že musíte k ľahkým plastovým taškám (do 50 mikrometrov, ak to nie sú tie do 15 mikrometrov na hygienické účely) poskytnúť aj iný druh tašky? Teda že k plastovej taške musíte mať na predajni aj alternatívu v podobe papierovej, textilnej či inej tašky?

Chcete fintu ako sa aspoň s náhradnými taškami netrápiť? K plastovým taškám poskytujte napríklad textilnú tašku. Jej cenu prežeňte. Povedzme, že bude stáť 20 €. Určite si ju nikto nekúpi. Literu zákona ste splnili a nemusíte pravidelne myslieť na to či máte na sklade dosť náhradných tašiek.

Plastové tašky – ohlasovanie údajov

Poďme ďalej. Viete, že tie plastové tašky musíte aj evidovať a ohlasovať? Je na to dokonca samostatné tlačivo vo vyhláške 366/2015 - príloha č. 16.

A tu je kameň úrazu. Keby ste to aj chceli vyplniť, narazíte na to podstatné. Je to tým, že ak poskytujete plastové, ale aj iné tašky pri predaji (za peniaze, či zadarmo), tak ste podľa zákona o odpadoch považovaný za výrobcu obalov.

Čo to znamená? Šup ďalšie povinnosti. O znižovaní byrokracie sa asi nedá hovoriť.

Predajca plastových tašiek = výrobca obalov

Ak poskytujete hocijaké tašky pri predaji, ste výrobcom obalov. Akokoľvek divne to znie, ale je to tak. Hoci ich nevyrábate, podľa zákona o odpadoch ste výrobcom obalov. V zákone sa nájdete tu.

A keď ste výrobcom obalov, musíte byť zaregistrovaný na Ministerstve životného prostredia. A ak predávate občanom, ministerstvo Vás nezaregistruje, kým nemáte zmluvu s tzv. Organizáciou zodpovednosti výrobcov - OZV, alebo ak nemáte len do 100 kg obalov.

Ak máte do 100 kg obalov ročne, nemusíte mať zmluvu s OZV, nemusíte jej platiť za jej služby, no všetky povinnosti si musíte splniť sami. Sú tri:

Už spomenutá registrácia na ministerstve. Žiadosti nájdete tu. Alebo kontaktujte ministerstvo a poďakujete sa im, že akože znižujú byrokraciu pre firmy.

Vedenie evidencie o obaloch (tú musíte robiť tak či tak).

Zaslanie ročného Ohlásenia o obaloch na Ministerstvo – raz ročne. Podľa tej prílohy č. 16.

Ak máte viac ako 100 kg obalov ročne, zmluve s OZV sa nevyhnete. Musíte si vybrať jednu z ôsmych spoločností. Tej budete musieť kvartálne nahlasovať tie plastové tašky a množstvá obalov, ktoré uvediete na trh.

Tu si treba uvedomiť ešte to, že na trh sa nebudú uvádzať len plastové tašky, ale napríklad aj papierové tašky, kartónové krabice, igelity, ktoré obaľujú tovar ... akýkoľvek obal, ktorý doveziete zo zahraničia, prípadne do obalu zabalíte niečo na Slovensku.

A to všetko preto, že na Slovensku neexistuje pri obaloch rozšírená zodpovednosť výrobcov obalov, ale v skutočnosti distribútorov obalov. Inak by túto povinnosť zverilo fyzickým výrobcom obalových materiálov a plastové tašky by nemuseli riešiť desiatky tisíc firiem.

Pekný deň a taškám zdar. Inak super inštruktážne video k problematike plastových tašiek nájdete v tomto článku.

 Ing. Tomáš Schabjuk, Odpadový hospodár s.r.o.


Diskusia (1)

  1. odpady@levice.sk12.01.2018 (07:56)
    Ďakujem za uvedený článok za všetkých predajcov na Slovensku. Neskutočná byrokracia, záťaž a nedomyslené konanie tvorcov zákona. A pri tom sa dá jednoducho podchytiť množstvo vyrobených a predaných obalov u prvovýrobcu. Alebo je predstava tvorcov zákona, že sa obaly nedostanú do obehu, ale sa napr. bude nimi kúriť?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky pre zákazníkov objednávajúcich si služby poskytované spoločnosťou PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.

X
X
X
X