NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ako máte účtovať a evidovať plastové tašky v obchode? Vo videu sa dozviete viac

Ministerstvo zamotalo obchodníkom hlavu v zákone o odpadoch a jeho vykonávacej vyhláške najmä v problematike plastových tašiek. Ako sa z toho dostať?

Ako máte účtovať a evidovať plastové tašky v obchode? Vo videu sa dozviete viac

Foto: Fotolia

  • Téma |  25.12.2017 |  (rak)

V polovici októbra vstúpila do platnosti novela vyhlášky č. 246/2017, ktorá mení vyhlášky 366/2015 o ohlasovacej a evidenčnej povinnosti. Novela sa týka aj ohlasovania e evidencie plastových tašiek, pre ktoré je potrebné začať si viesť internú evidenciu už od októbra 2017.

RNDr. Ľubica Vargová, environmentálna konzultantka z organizácie zodpovednosti výrobcu NATUR-PACK, vysvetľuje v inštruktážnom videu podrobnosti problematiky.

Za plastovú tašku sa v zákone o odpadoch považuje taška s ušami alebo bez nich, vyrobená z plastu, ktorá sa poskytuje spotrebiteľom na mieste predaja tovaru alebo výrobkov.

Sú to tašky rôznych hrúbok, ale aj mikroténové vrecká.

Ľubica Vargová

Ľubica Vargová

„Plastová taška sa v zákone o odpadoch vníma ako obalový materiál. Forma, ktorá sa podľa tohto zákona musí považovať za tzv. výrobcu, čiže ten, kto poskytuje konečnému spotrebiteľovi tašku na odnos tovaru, vedie evidenciu a ohlasuje množstvá všetkých obalových materiálov,“ vysvetľuje Ľ. Vargová.

Viesť evidenciu je potrebné od 1. októbra 2017. Prvý výkaz sa bude podávať za IV. kvartál 2017 v januári 2018.

Údaje sa zapisujú do samostatnej tabuľky, ktorá bude súčasťou štandardného štvrťročného výkazu za obaly. Pozor však na to, že množstvá uvedených plastových tašiek, uvedené v evidencii za plastové tašky, musia vyť taktiež zarátané do množstiev obalov v štvrťročnom výkaze za obaly v časti „plasty bez PET“.

Podľa Ľ. Vargovej tieto množstvá nebudú zduplikované, nakoľko evidencia za plastové tašky sa vedie len kvôli štatistickým účelom a povinnosti ohlasovania voči Európskej únii. „Tieto informácie preto nebudú nikam účtované,“ pokračuje Ľ. Vargová.

Evidencia za plastové tašky sa vedie za spotrebované, napríklad použité na zabalenie alebo poskytnuté na bezprostredné zabalenie.

Pre účely evidencie sa plastové tašky delia do troch skupín: do 15 mikrometrov, od 15 do 50 mikrometrov a väčšie.

Evidencia sa vedie v kusoch aj kilogramoch.

Evidenčná tabuľka za plastové tašky už bude súčasťou štandardného kvartálneho výkazu za rok 2017, výkaz za obaly, avšak pozor, kvartálny výkaz za obaly sa vedie v tonách, zatiaľ čo kvartálny výkaz za tašky sa bude viesť v kilogramoch.

Povinnosti obchodníka spoplatňovať plastové tašky

Táto povinnosť má účinnosť od 1. januára 2018. Povinnosti sú rozdelené podľa hrúbky jednotlivých tašiek.

Ľubica Vargová popisuje príklady jednotlivých situácií, ktoré môžu nastať.

V prípade tašky menšej ako 15 mikrometrov s ušami alebo bez uší, teda môže ísť aj o mikroténové vrecko, sa povinnosti rozdeľujú podľa účelu zamerania.

V prípade používania tašky z hygienického dôvodu, teda na primárne nebalené potraviny, napríklad pečivo, ovocie, či zeleninu, nazývame túto tašku veľmi ľahkou plastovou taškou a obchodník za túto tašku nepožaduje poplatok.

V prípade plastovej tašky menšej ako 15 mikrometrov s ušami alebo bez uší, znovu môže ísť aj o mikroténové vrecko, ktoré je poskytnuté z iných ako hygienických dôvodov, nazýva sa táto taška ľahká plastová taška. Obchodník v tomto prípade poskytuje tašku za úhradu.

V prípade tašiek s hrúbkou stien 15-50 mikrometrov je táto taška zaraďovaná opäť pod ľahkú plastovú tašku a platia pre ňu rovnaké povinnosti. To znamená, že taktiež je poskytovaná za úhradu.

V prípade tašky s hrúbkou steny viac ako 50 mikrometrov má obchodník jedinú povinnosť a to evidenčnú.

„Povinnosť obchodníka poskytovať náhradnú tašku platí od 1. januára 2018. Pre to, aby obchodník vedel, či má túto povinnosť, slúži jednoduché pravidlo. Náhradná taška sa poskytuje za všetky tašky s hrúbkou do 50 mikrometrov,“ objasňuje Ľ. Vargová.

Ako alternatívu k taške môžete poskytnúť textilnú, papierovú, ale aj plastovú tašku s hrúbkou väčšou ako 50 mikrometrov.

Príklady z praxe

Kam by ste zaradili vrecko, ktoré ste dostali v potravinách, napríklad na ovocie? Ide o vrecko s hrúbkou 15 mikrometrov, ktoré ste dostali z hygienických dôvodov.

Odpoveďou je, že sa za neho vedie evidencia, poskytuje sa bez úhrady a obchodník vám musí poskytnúť aj alternatívu k tomuto vrecku.

Kam by ste však zaradili vrecko, ktoré si pri pokladni odmotáte a použijete na už balený tovar? V tomto prípade ide o vrecko s hrúbkou steny menej ako 15 mikrometrov, ktoré dostanete z iného ako hygienického dôvodu. Vedie sa za neho evidencia, dostanete ho za úhradu a obchodník poskytne aj iný druh tašky.

„Ak obchodník nechce poskytovať tašku za úhradu, potom môže zvoliť tašku väčšiu ako 50 mikrometrov, alebo poskytnúť alternatívnu tašku,“ uzatvára Ľubica Vargová.

 

Diskusia (3)

  1. baloghova.renata260@gmail.com11.02.2018 (17:14)
    Dobry den,kde treba poslat ziadost na registraciu plastovej táska?
  2. simonag@chello.sk22.03.2018 (14:25)
    pekný deň prajem, a čo také plastové vrecia ktoré poskytneme pri predaji pneumatík, aby sa nezašpinil interiér vozidla? Ďakujem
  3. nikto09.05.2018 (14:19)
    dobrý deň, Formulár žiadosti o zápis do registra výrobcov obalov (Vyhl. č.373/2015 Z.z. príl.č.3) zasielate na MŽP SR

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky pre zákazníkov objednávajúcich si služby poskytované spoločnosťou PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.

X
X
X
X