NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Maléry pána ministra

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2018/03.

Editoriál. Maléry pána ministra

Foto: Fotolia

Na poriadnu odpadovú reformu nikdy nie je neskoro, ale najmä skoro, povedal si minister životného prostredia, takže po zásadnej zmene vo financovaní triedeného zberu obalov spred dvoch rokov a po niekoľkých novelách fungovania organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly z jeho dielne sa rozhodol, že všetko bude inak.

Envirorezort pripravuje zmenu vo fungovaní OZV a uvažuje o zriadení jednej agentúry, ktorá prevezme zodpovednosť za financovanie, zber a recykláciu vytriedených odpadov v mestách a obciach.

„Na stole je aj variant, že zber nebude riešiť niekoľko OZV, ale jedna agentúra, ktorú by zriadili výrobcovia. Štát by mal len kontrolnú úlohu,“ povedal László Sólymos.

Stručne povedané, časť dopytov, ktoré doteraz vykonávali jednotlivé súkromné OZV, by prevzala jedna centrálna organizácia. Tá by napríklad obstarávala zberové spoločnosti, ktoré by následne vykonávali zber a dotrieďovanie obalovej druhotnej suroviny.

radovan kazdaNiečo vám to pripomína? Žeby Recyklačný fond 2.0? Minister túto možnosť síce striktne odmietol, lenže argumenty k tomu žiadne neponúkol. Obe organizácie – Recyklačný fond aj „agentúru pre triedený zber“ – spája totiž rovnaký mechanizmus ich vedenia. Aj agentúru majú ovládať akože výrobcovia s akože kontrolou vlády.

Iba akože. Nik nemá predstavu, ako vytvoriť férový mechanizmus, ktorým budú dotyčnú organizáciu viesť výrobcovia. Také pravidlá sa totiž nedajú vymyslieť. Takýto pokus uskutočnil Sólymosov stranícky predchodca a menovec László Miklós, keď založil Recyklačný fond.

Nápad bol na prvý pohľad logický: fond budú viesť nominanti zamestnávateľských zväzov, profesijných organizácií, ZMOS-u a vlády. Výsledok? „Férová skupinka“ vo fonde prihadzovala zákazky často najmä svojim spriateleným firmám, netransparentne a v mnohých prípadoch vysoko neefektívne.

Isteže nie je žiadnym tajomstvom, že systém súťaže medzi OZV má vážne trhliny a umožňuje účastníkom trhu, aby plnili primárny účel, pre ktorý trh vznikol – teda zabezpečiť plnenie povinností pre výrobcov – tým, že pravidlá obchádzajú. Prenášajú tým náklady na férové OZV a zároveň ich tým znevýhodňujú.

Lenže má byť riešením vytvorenie jediného súťažiaceho na trhu? Môžete sa okolo toho obšmietať ako okolo horúcej kaše, zjemňovať výrazy, tváriť sa, že veď súkromná kontrola, no nič to nezmení na fakte, že to bude vládou vnútený monopol s netransparentnými mechanizmami vedenia.

Perličkou úvah pána ministra je to, že pripúšťa aj iné alternatívy riešenia problému s obalmi. Všetky sú ešte horšie a zahŕňajú možnosť, že centrálna agentúra bude mať na starosti všetko. Súťaž OZV zanikne a výrobca bude musieť platiť bez možnosti rozhodnúť sa komu a koľko.

Nápad na agentúru treba skrčiť a zahodiť. Zásadne však len do kontajnera na zmesový komunálny odpad, lebo vo farebnom smetiaku by hrozilo, že sa ho opäť niekto pokúsi v budúcnosti vytiahnuť a recyklovať.

Radovan Kazda
šéfredaktor

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Spoločnosť SEWA a.s. je počtom členov najväčšou z kolektívnych organizácií, ktoré pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení zabezpečujú plnenie povinností vyplývajúcich z regulácií trhu s odpadmi. O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetikou ENERGO?

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Recyklácia plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a oproti recyklácii väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.