Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Odštartovanie sanácie však závisí od ukončenia súťaže o zakázku za niekoľko desiatok miliónov eur a zavŕšenia územného konania.

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Obrázok: Google, MŽP SR

Projekt sanácie skládky nebezpečného odpadu v bratislavskej Vrakuni počíta s tromi na seba nadväzujúcimi etapami. Prípravná etapa pred samotným začatím prác má trvať približne pol roka, samotná sanácia (vybudovanie podzemnej tesniacej stenu, enkapsulácia, vybudovanie systému sanácie podzemnej vody vrátane čistiarne znečistených vôd) celkom štyri roky a posanačné dočisťovanie podzemných vôd a monitorovanie ďalšie dva roky.

Na základe porovnania sanačných metód bola sformulovaná požiadavka na sanáciu kombináciou pasívneho a aktívneho sanačného zásahu. Hlavným cieľom pasívneho sanačného zásahu je uzavretie odpadov na mieste (enkapsulácia), hlavným cieľom aktívneho sanačného zásahu je odstránenie intenzívnej kontaminácie podzemnej vody v blízkom okolí skládky a nevyhnutné odstraňovanie kontaminovanej vody z priestoru uzatvoreného podzemnou tesniacou stenou.

CEQLS

Podzemná tesniaca stena sa postaví okolo telesa skládky a zamedzí, aby do priestoru pod skládkou vtekala podzemná voda a z toho priestoru vytekala znečistená podzemná voda. Dosiahne sa tak izolácia zdroja znečistenia podzemnej vody, teda vrakunská skládka prestane byť zdrojom znečistenia podzemnej vody.

Začiatok už tento rok?

Ministestvo v projektovej dokumentácii k procesu územného povoľovania optimisticky predpokladá, že so sanáciou skládky by sa mohlo začať v druhom polroku 2018. No zároveň dodáva, že tu existuje viacero neistôt, najmä stále neukončená verejná súťaž na realizátora sanácie a prebiehajúce územné konanie. “Z doby trvania zisťovacieho konania nám vychádza, že pri optimálnej nadväznosti prác sanácia skládky CHZJD vo Vrakuni môže začať v druhej polovici roka 2018."

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.