NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklácia je vraj druhý najvýnosnejší biznis v odpadoch

Brent Bell z americkej spoločnosti Waste Management upozorňuje, že ak nebude existovať dopyt po recyklovaných produktoch, skončíme tam, kde sme dnes.

Recyklácia je vraj druhý najvýnosnejší biznis v odpadoch

Foto: Flickr

Ako sa prejavuje obmedzenie dovozu odpadu do Číny na nakladaní s materiálom v jednej z najväčších odpadárskych spoločností severnej Ameriky? Čo prinesie trend robotizácie odvetvia? Aká je najvýnosnejšia aktivita v nakladaní s odpadom? V čom spočívajú nástrahy recyklácie z ekonomického pohľadu? Aj o týchto otázkach hovoril Brent Bell, prezident divízie recyklácie v americkej spoločnosti Waste Management v rozhovore pre portál Waste Dive.

ASEKOL

Bell priznáva, že nová dovozná politika Číny zastihla odvetvie odpadového manažmentu nepripravené. “Vždy sme sa držali prístupu najskôr umiestniť materiál až potom sa zaujímať o cenu, pretože jeho presun je našim problémom číslo jeden. Zároveň sa problémom stáva bezpečnosť, keďže v prevádzkach stojí veľa nazhromaždeného materiálu. A s každým mesiacom, o ktorý ho držíte dlhšie,  jeho hodnota iba klesá.”

0,5 % nie je o Číne

Bell sa nazdáva, že po obmedzení dovozu nízkokvalitného odpadu v Číne, môžu k tomuto kroku pristúpiť aj ostatné krajiny. “Preto sa vždy snažím zameriavať na 0,5 % a vravím “Čínu z tohto vynechajme”. Môže to byť 0,5 % v Indii budúci rok, možno v Južnej Amerike, kamkoľvek vozíme materiál. Takáto kvalita je niečo, čo musíme zabezpečiť pre všetkých našich zákazníkov. Pretože to očakávajú a kupujú."

Spoločnosť sa okrem toho snaží nájsť menej volalitné trhy, hoci s menšou ziskovosťou, preto sa nedávno rozhodla napríklad pre Indiu. Podľa Bella jeho spoločnosť nepredáva žiadny plastový odpad mimo Spojených štátov. “V podstate sme mali šťastie, že sme pred pár rokmi našli domáce trhy a naozaj sme sa ich snažili podporovať v raste.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.