Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Foto: Wikimedia Commons

Zlepšenie odpadového hospodárstva môže podľa poslancov priniesť pozitíva okrem iného v oblasti ochrany životného prostredia a klímy, ako aj verejného zdravia.

Štyri schválené legislatívne návrhy sú súčasťou reformného balíka zameraného na prechod Únie k obehovému hospodárstvu, v rámci ktorého by mala byť hodnota produktov, materiálov a zdrojov zachovávaná čo najdlhšie.

Na texte smerníc sa už poslanci dohodli s ministrami členských štátov EÚ.

Do roku 2025 by sa malo recyklovať aspoň 55% komunálneho odpadu, čiže odpadu produkovaného domácnosťami a malými podnikmi. Do roku 2030 by podiel recyklovaného odpadu mal dosiahnuť 60% a do roku 2035 aspoň 65%.

Recyklovať by sa v roku 2025 malo aj minimálne 65% odpadu z obalov, pričom tento podiel by mal do roku 2030 vzrásť na 70%. Nová legislatíva stanovuje aj samostatné ciele pre jednotlivé obalové materiály, napríklad pre papier, kartón, plast, sklo, kov a drevo.


Hlavné schválené ciele

  • Recyklácia komunálneho odpadu: 44% dnes, 55% do roku 2025, 65% do roku 2035
  • Od roku 2035 by nemalo skončiť na skládkach viac ako 10% odpadu
  • Separovaný zber textilu a nebezpečného odpadu

Na Slovensku sa podľa údajov Eurostatu v roku 2016 vyprodukovalo 348 kg odpadu na osobu. Približne 66% komunálneho odpadu skončilo na skládkach, 23% sa recyklovalo alebo kompostovalo a 11% sa spálilo.

Skládkovanie

Nová právna úprava tiež zavádza strop na množstvo odpadu, ktorý môže skončiť na skládkach. V roku 2035 by to malo byť maximálne 10% komunálneho odpadu.

V roku 2014 neskončila temer žiadna časť komunálneho odpadu z Belgicka, Dánska, Holandska, Nemecka, Rakúska a Švédska na skládkach. V tom istom roku skládkovali Cyprus, Grécko, Chorvátsko, Lotyšsko a Malta viac ako tri štvrtiny svojho komunálneho odpadu.

Slovensko patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného komunálneho odpadu (približne 23% v roku 2016). Väčšina komunálneho odpadu sa na Slovensku skládkuje alebo spaľuje (v roku 2016 cca 77%).

Textilný a nebezpečný odpad, ktorý vyprodukujú domácnosti, by sa mal od roku 2025 separovať. Biologicky rozložiteľný odpad by mal byť taktiež zbieraný oddelene alebo priamo domácnosťami kompostovaný.

Zníženie odpadu o polovicu

Členské štáty by sa v súlade s cieľmi OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja mali zamerať na zníženie objemu potravinového odpadu, a to o 30% do roku 2025 a o 50% do roku 2030.

V snahe predchádzať samotnej tvorbe potravinového odpadu by členské štáty mali stimulovať zber nepredaných potravín a ich bezpečnú redistribúciu. Podľa poslancov je tiež potrebné dôsledne spotrebiteľom vysvetľovať rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby potravín.

„Týmto balíkom sa Európa prihlásila k udržateľnému hospodárskemu a sociálnemu rozvoju, ktorého súčasťou sa konečne stanú priemyselné politiky a ochrana životného prostredia,? uviedla spravodajkyňa Simona Bonafe (S&D, IT).

„Obehové hospodárstvo nie je v skutočnosti len politikou v oblasti spracúvania odpadov, je to spôsob regenerácie surovín a nepreťaženia už aj tak značne obmedzených cenných zdrojov našej planéty, okrem iného aj výrazným inovovaním našich systémov výroby,? poznamenala.

„Tento balík obsahuje dôležité opatrenia v oblasti odpadového hospodárstva, zároveň však ide ďalej, a to prostredníctvom zadefinovania pravidiel, ktoré berú do úvahy celý životný cyklus výrobku a usilujú sa o zmenu podnikateľského a spotrebiteľského správania. Členské štáty budú po prvý raz nútené riadiť sa jednotným spoločným legislatívnym rámcom,? dodala.

Ďalší postup

Parlamentom schválené texty štyroch smerníc musí pred ich publikovaním v Úradnom vestníku Únie formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ.

Obehové hospodárstvo

Obehové hospodárstvo je založené na minimalizácii tvorby odpadu a na oprave, renovácii či recyklácii existujúcich produktov a materiálov za účelom ich opätovného využitia.

Posun smerom k obehovému hospodárstvu znamená zníženie negatívnych dopadov na životné prostredie, zvýšenie bezpečnosti dodávok surovín, posilnenie konkurencieschopnosti a inovácií, a teda aj vyšší rast a tvorbu nových pracovných miest.

Pre expertov: stiahnite si dokumenty

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prešiel rok a návrh stále nikde. Novelu k stavebnému odpadu ministerstvo stále neukázalo

Prešiel rok a návrh stále nikde. Novelu k stavebnému odpadu ministerstvo stále neukázalo

Vyhláška je plná chýb, konštatoval envirorezort na jar 2024 a sľuboval novelu. Nelogické ustanovenia vidí aj expert.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.

OLO pripravuje obrovskú investíciu, bratislavské zastupiteľstvo prerokovalo zámer

OLO pripravuje obrovskú investíciu, bratislavské zastupiteľstvo prerokovalo zámer

Mestský podnik chce v najbližších týždňoch otvoriť tender. Projekt za štvrť miliardy eur prefinancujú cez úvery.

X
X
X
X