NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Zberovej firme z Biskupíc sa s OLO darí. Aj napriek podozreniam

OLO odmieta, že by vzťah s dodávateľom bol neštandardný.

Zberovej firme z Biskupíc sa v OLO darí. Aj napriek podozreniam

V apríli protestovali občania proti nelegálnej skládke pri prevádzke Vassal EKO | Foto: Odpady-portal.sk

Bratislavská spoločnosť OLO (Odvoz a likvidácia odpadu) začala po nástupe primátora Iva Nesrovnala do funkcie a po vymenovaní nového vedenia OLO spolupracovať so spoločnosťou Vassal EKO.

Tá je podľa Okresného úradu v Bratislave podozrivá z toho, že roky navážala odpad na nelegálnu skládku odpadov v bratislavskej časti Podunajské Biskupice.

Spoluprácu s Vassalo EKO začala OLO v roku 2016, teda pár mesiacov po tom, čo sa stal riaditeľom bratislavskej zberovky Branislav Cimerman. Vyplýva to zo zverejnených zmlúv na webstránke spoločnosti OLO.

Proti priebehu výberového konania na post riaditeľa vyjadrila vtedy svoje námietky Transparency International, ktorá bola pôvodne prizvaná k spolupráci na výberovom procese.

Úplne prvá zverejnená informácia o zmluve medzi OLO a Vassal EKO je z augusta 2016, ktorou si OLO prenajala od firmy Vassal EKO plochu, triediacu linku a lis na jeden mesiac.

Prvá faktúra však podľa internetovej stránky OLO bola vystavená už v apríli 2016 na službu s názvom „skládka-škvára“.

Víťazi bez porazených

V auguste sa OLO s Vassalom dohodla aj na odbere, preprave a zneškodnení alebo zhodnocovaní ostatného odpadu 19 01 12 popol a škvara v sume 387 000 eur bez DPH. Podobnú zmluvu uzavrela opäť v januári tohto roku, za tri roky zinkasuje Vassal EKO 2 milióny eur bez DPH. Súťaže sa zúčastnila ako jediná firma.

V centrálnom registri zmlúv sa však zmluva nenachádza a v registri zmlúv sa nenachádzajú ani ďalšie zmluvy OLO s Vassal EKO. Ich znenie sme nenašli ani na internetovej stránke OLO. Túto povinnosť ukladá každej firme, ktorá je zriadená mestom, zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Podľa jednej z nezverejnených zmlúv z februára minulého roku má Vassal EKO zhodnocovať odpad na recyklačnom dvore v objeme maximálne 10 000 ton na jeden rok.

V ďalších dvoch najnovších zmluvách z konca marca tohto roku si mesto od firmy prenajalo voľné plochy na spracovanie objemného odpadu počas jarnej odstávky ZSO (spaľovne OLO – pozn. aut.) za účelom dovážania objemných odpadov, ich materiálového zhodnotenia a manipulácie s objemným odpadom a prevádzky lisovacieho a obaľovacieho zariadenia.


OLO tvrdí, že do areálu vozí iba odpad z triedeného zberu na legálne spracovanie | Foto: Odpady-portal.sk

Jarná odstávka spaľovne prebieha od 9. apríla do 28. mája 2018. OLO práve v čase odstávky 26. apríla informovala, že zmesový komunálny odpad odváža do bratislavskej spaľovne odpadu.

„Zmesový komunálny odpad z čiernych zberných nádob je odvážaný do bratislavskej spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle, kde je následne energeticky zhodnotený,“ uvádza OLO v tlačovej správe.

Tri milióny pre dodávateľa

O význame vzťahov OLO s Vassalom EKO svedčí aj skutočnosť, že už v prvom roku spolupráce Vassal fakturoval služby v objeme 889 tisíc eur, v roku 2017 až 1,8 milióna eur a tento rok zatiaľ 334 tisíc eur.

Doterajší obrat tržieb zo vzájomných vzťahov si môžete prečítať tu (pdf).

V susedstve prevádzky Vassal EKO niekto zjavne vozí ďalší odpad | Foto: Odpady-portal.sk

Podozriví z nelegálneho skládkovania

Vassal EKO je podozrivá z toho, že v minulosti nelegálne navážala obrovské objemy odpadov na starú environmentálnu záťaž susediacu s areálom firmy.

Vyplýva to z vyjadrenia Okresného úradu v Bratislave, ktorý mestská časť Podunajské Biskupice požiadala, aby sa vyjadril, či navezené haldy odpadov je potrebné považovať za skládku odpadov, alebo či predstavujú súčasť inžinierskej stavby. Úrad poukázal na to, že halda je naplnená odpadmi, ktoré museli vzniknúť po roku 2008, pričom prístup k nej je iba cez areál Vassal EKO.

Okresný úrad tiež tvrdí, že na troch parcelách prevádzkuje Vassal EKO zariadenie na zber/zhodnocovanie odpadov bez súhlasu alebo povolenia.

S Vassal EKO má problém aj Miestny úrad Bratislava – Podunajské Biskupice, podľa ktorého nemá firma stavebné povolenie na prevádzkovanie recyklačného dvora.

Firma oponuje, že na haldu v susedstve jej pozemku nič nevozí a na všetky zariadenia, ktoré prevádzkuje, má povolenia.

Podobne argumentuje aj OLO. Na našu otázku, či si pred uzatváraním spolupráce s Vassal EKO preverovala medializované informácie o podozreniach z nelegálneho skládkovania, odkázala len na platné povolenia dodávateľa.

Všetky budovy a zariadenia sú údajne iba mobilné | Foto: Odpady-portal.sk

„Spoločnosť Vassal EKO dočasne vykonáva pre spoločnosť OLO triedenie a lisovanie plastov a papiera. Na túto činnosť má Vassal EKO vydaný platný súhlas z Okresného úradu Bratislava. Spoločnosť OLO nemá dôvod spochybňovať predmetný súhlas,“ uviedla pre Odpady-portal.sk hovorkyňa spoločnosti Beáta Humeniková.

Neznáme výsledky súťaže

V septembri 2016 OLO vypísala súťaž na ďalšie služby. Dôvodom malo byť uplynutie zmluvnej doby, počas ktorej spoločnosť Recopap zabezpečovala pre OLO triedenia papiera.

OLO sa však prekvapujúco rozhodla, že externou subdodávkou bude zabezpečovať nielen triedenie papiera, ale už aj plastov a to v rámci jednej súťaže. Firma to odôvodňovala ekonomickými a ekologickými dôvodmi.

„Rozhodli sme sa outsourcovať aj niektoré činnosti v oblasti triedenia plastov, najmä z ekonomických a ekologických dôvodov, kedy primárnym zámerom spoločnosti je efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi,“ uviedla vtedy hovorkyňa OLO B. Humeniková.

Víťazom súťaže sa stala opäť Vassal EKO. Po našej žiadosti o zaslanie výsledkov tendra aj s menami zúčastnených strán a s výslednými ponukami OLO opäť zahmlievala a informácie neposkytla.

„V tomto prípade išlo o obchodnú verejnú súťaž o nájme nebytových priestorov na triedenie a spracovanie zberového papiera a plastov. Víťazom bola spoločnosť Vassal EKO, ktorá spomedzi účastníkov predložila najvýhodnejšiu ponuku,“ reagovala B. Humeniková.

Vassal EKO plánuje tento mesiac otvoriť v areáli spaľovne OLO novú modernú triediacu linku na plasty.

Náhodné stretnutia

OLO odmieta aj podozrenia, že by riaditeľ spoločnosti OLO mal s dodávateľom neštandardne dobré vzťahy.

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva 25. apríla totiž ukázal jeden z občanov poslancom fotografiu, na ktorej sú spoločne na lodi riaditeľ OLO Branislav Cimerman, konateľ spoločnosti Vassal EKO Michal Kováč a bývalý spolupracovník firmy Vassal EKO Michal Grebeči. Autentickosť fotografie potvrdila podľa TASR spoločnosť OLO i súkromník.

„Fotografia vznikla v lete 2016 a páni sa stretli v čase, kedy tam boli na dovolenkách,“ povedala pre TASR hovorkyňa OLO Beáta Humeniková. Vassal EKO argumentovala, že oblasť odpadového hospodárstva je relatívne malá a poznajú sa v nej prakticky všetci. Obe firmy odmietajú, že by táto známosť ovplyvnila ich obchodné vzťahy.

Kontrola

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
OLOVassal EKO

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Sanačné práce zrealizuje dvojica firiem.

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Z výnosov Mestského bazára chce OLO financovať prvé reuse centrum v Bratislave.