Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Priehľadné kontajnery majú zvýšiť separovanie odpadu

Nádoby na odpad s viditeľným obsahom pokusne zavádzajú v austrálskom Perthe. Ľudia sa obávajú straty súkromia.

Priehľadné kontajnery majú zvýšiť separovanie odpadu

Foto: Mindarie Regional Council

Menej smetí vyhadzovaných do kontajnerov so zmiešaným odpadom a menej skládkovania, viac odpadu určeného na recykláciu a ďalšie využitie. Priehľadné nádoby na odpad by tomuto zámeru mohli napomôcť. Aspoň tak dúfa Mindarie Regional Concil, najväčší spracovateľ odpadu v západnej Austrálii, združujúci niekoľko samospráv Perthe a okolí.

Motivácia k lepšiemu triedeniu odpadu

Viditeľnosť obsahu kontajnerov má podľa predstaviteľov združenia viac motivovať ľudí k lepšiemu separovaniu produkovaného odpadu. Pre začiatok budú testovať 20 priehľadných kontajnerov po dobu dvoch mesiacov v domácnostiach, ktoré súhlasili s touto novinkou. Zberová spoločnosť dúfa, že takéto nádoby sa stanú spúšťačom debaty o znižovaní množstva odpadu.

“Radi by sme, aby ľudia diskutovali o zmenšovaní množstva, ak máte v nádobe veľa odpadu,” tvrdí Gunther Hoppe, výkonný riaditeľ MRC. “Alebo ak má niekto málo odpadu v nádobe, radi by sme, aby sa ľudia pýtali svojich susedov ako to dosiahli.” Porovnávanie sa s lepšie triediacimi obyvateľmi má vyvolať zmenu návykov.

Strata súkromia

Priehľadné kontajnerové nádoby však môžu predstavovať neželaný prienik do súkromia domácností a priťahovanie pozornosti okolia. Nielen že obsah kontajnera bude jasnou ukážkou veľkosti spotreby, či miery separovania danej domácnosti, ale aj prehľadom konkrétnych konzumovaných položiek a životného štýlu.

“Môže to dopadnúť napríklad tak, že niekto dopije fľašu vína a odhodí ju do priehľadnej nádoby na odpad. Ľudia si môžu pomyslieť, hmm, pozrime sa, koľko toho vypili?,” upozorňuje Trevor Thornton zo School of Life and Environmental Sciences v Deakin University. “Alebo ľudia začnú veci vkladať do plastových tašiek a schovávať ich. Ale snáď to bude fungovať, ak si ľudia uvedomia, o čom to je a pozrú sa na to z pozitívneho pohľadu.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Vedci zdokumentovali takmer 3500 kusov plastu, ktoré našli v najhlbších častiach oceánu. Odpadom sme zahltili už naozaj celú planétu.

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Najväčší európsky veľtrh pre vodu, odpadovú vodu, odpady a druhotné suroviny objavujú už aj českí a slovenskí vystavovatelia.

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Výrobca nadstavieb FAUN zo skupiny Kirchhoff predstavil v utorok 15. mája na najväčšom európskom veľtrhu pre odpadové hospodárstvo a komunálnu techniku v Mníchove novinky vo svojom portfóliu. Boli sme pri tom.