NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ecobricks: stavebný materiál vyrobený z plastového odpadu

Ľudia po celom svete plnia plastové fľaše plastmi. Z nich potom vyrábajú nábytok, stavajú detské ihriská či školy.

Ecobricks: stavebný materiál vyrobený z plastového odpadu

Ecobricks.org

Ako to funguje?

Proces je veľmi jednoduchý. Na začiatok treba plastovú fľašu, čistý mäkký plastový odpad a ľubovoľnú paličku. Plast sa nastrká do fľaše a paličkou je treba dôkladne ho utlačiť, aby bola po naplnení fľaša tvrdá a dokázala uniesť váhu.

Naplnené a spevnené fľaše ľudia potom spájajú do väčších blokov, zväzujú ich páskou, plnia nimi staré pneumatiky alebo ich zlepujú cementom. Takto získané bloky majú mnoho využití a dajú sa použiť aj opätovne.

Vyrábať ich môžu všetky vekové kategórie, nie sú k tomu potrebné žiadne špeciálne zručnosti ani stroje. Postačí palička, pomocou ktorej sa plastová fľaša čo najtesnejšie naplní mäkkým plastom.

Preferovanými materiálmi na výplň sú celofán, polystyrén, plastové tašky, slamky a všetky druhy obalového materiálu. Aby do seba vyrobené bloky zapadali ako stavebnica, odporúča sa používať fľašky od jedného výrobcu.

Čo všetko sa z blokov dá vyrobiť?

Ecobricks zostavili rebríček najpopulárnejších využití tohto stavebného materiálu spolu s porovnaním výhod a nevýhod jednotlivých metód.

Najjednoduchším a najrýchlejším riešením je spojiť fľaše pevne k sebe. Vyrobiť si tak môžete stoličku, lavičku či stôl. Na lepenie zakladatelia hnutia odporúčajú silikónový tmel.

Takto vyrobený „nábytok“ sa dá ľahko uskladniť, keďže pri vrstvení do seba jednotlivé kusy zapadajú ako lego stavebnica. Rovnakým spôsobom sa dajú z blokov stavať steny, konkrétnejšie sa z nich dajú vyrobiť detské ihriská.

Keď sa naplnené fľašky spoja blatom zmiešaným so slamou, dajú sa nimi dekorovať záhrady. Takto z nich ľudia stavajú aj pevnejšie steny alebo odolné preliezky. Povrch sa dá ozdobiť napríklad starými kachličkami.

V Guatemale z fliaš vyrábajú panely, ktoré spevnia drôteným pletivom. Následne na ne nanesú cement a sú tak schopní vytvoriť plnohodnotnú budovu. Touto technikou zatiaľ stavajú najmä školy.

Fantázii sa medze nekladú

Ľudia po celom svete našli ekologickému stavebnému materiálu veľa rôznych využití. Niekto využil schopnosť blokov plávať na vode a vyrobil si provizórnu loď, iný zase poličku, gauč či pódium.

Filipínka Jane Liwan si plastových fliaš naplnených plastovým odpadom postavila príbytok. Plasty chodí každý deň zozbierať z obchodov v dedine a na jej bývanie sa už chodia pozerať aj turisti.

Vyrábať a stavať môžete aj vy

Na stránke Ecobricks si záujemcovia môžu stiahnuť príručku, v ktorej sa dozvedia, ako s vyrábaním takéhoto stavebného materiálu začať. K dispozícii majú tiež podrobné návody na jednotlivé typy stavebných blokov.

Do hnutia sú zapojení ľudia z celého sveta od Spojených štátov či Južnej Ameriky až po Afriku. Projekt ľudí podporuje v tom, aby plasty odkladali, triedili a plnili nimi plastové fľaše.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podnikateľom sa zvýšia náklady. Systém zálohovania pôjde do desiatok miliónov eur

Podnikateľom sa zvýšia náklady. Systém zálohovania pôjde do desiatok miliónov eur

Zálohovanie nápojových obalov môže stáť na vstupných nákladoch až 140 miliónov eur, ročne môže vyprodukovať stratu až 20 miliónov eur.

Ministerstvo zverejnilo návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje

Ministerstvo zverejnilo návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje

Na ministerský zámer doplatia najviac podnikatelia. Návrh zákona možno pripomienkovať do 4. februára.

Čo robíte so starými kontaktnými šošovkami? Briti ich teraz môžu odovzdať na recykláciu

Čo robíte so starými kontaktnými šošovkami? Briti ich teraz môžu odovzdať na recykláciu

V Spojenom kráľovstve sa dajú použité kontaktné šošovky po novom odložiť na špeciálnych zberných miestach, odkiaľ poputujú na recykláciu.