NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Na Slovensko priplávali tony plastového odpadu z Ukrajiny

Na rieke Bodrog sa vytvorila naplavenina plastových fliaš v dĺžke vyše 100 metrov pochádzajúca zo Zakarpatskej Ukrajiny.

Na Slovensko priplávali tony plastového odpadu z Ukrajiny

Foto: Mukachevo.net

Rieka Bodrog, pretekajúca z časti aj územím východného Slovenska, je preplnená odpadom. Plastové fľaše od nápojov, obaly, vrecia s odpadom a množstvo iného komunálneho odpadu z domácností. Miestni ekológovia sa nazdávajú, že odpad pochádza z Ukrajiny, odkiaľ rieka priteká na Slovensko a ďalej do Maďarska.

Zhruba desať kilometrov od slovensko-maďarskej hranice sa sformoval val z odpadu v dĺžke asi 200 metrov. Maďarskí ekológovia sa teraz obávajú, že výraznejšie dažďové zrážky môžu vyústiť do stúnutia vodnej hladiny a kopa plastového odpadu sa môže pohnúť ďalej a priplávať na územie Maďarska.

Peter Anzar z Maďarska ako prvý publikoval fotky znečistenej rieky Bodrog na sociálnej sieti. Youtube video zverejnil maďarský internetový portál 888.hu. “Takéto niečo sme nevideli 30 rokov. Plastová kopa má teraz 100 až 200 metrov na dĺžku a neustále sa zväčšuje,” opisuje situáciu spred niekoľkých dní ekologický aktivista.

Nič neobvyklé

Pravidelné rozvodnenie riek na Ukrajine, najmä v jarnom období, prináša zvýšené množstvo odpadkov, ktoré voda sťahuje z divokých skládok popri riekach. “Takéto nahromadenie odpadu z domácností sa vyskytuje pomerne často, najmä v období povodní. V tomto prípade stanovíme možnosti a režimy vyčistenia rieky a brehov od odpadkov v závislosti od množstva a pôvodu znečistenia,” cituje internetová stránka Mukachevo.net Istvána Kováca z úradu na ochranu vodných zdrojov. Podobná situácia nastala napríklad v roku 2015, kedy stovky ton odpadu pochádzajúceho zo Zakarpatskej Ukrajiny priplávali po rieke do Maďarska.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
plastový odpad

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Vedci zdokumentovali takmer 3500 kusov plastu, ktoré našli v najhlbších častiach oceánu. Odpadom sme zahltili už naozaj celú planétu.

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Najväčší európsky veľtrh pre vodu, odpadovú vodu, odpady a druhotné suroviny objavujú už aj českí a slovenskí vystavovatelia.

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Výrobca nadstavieb FAUN zo skupiny Kirchhoff predstavil v utorok 15. mája na najväčšom európskom veľtrhu pre odpadové hospodárstvo a komunálnu techniku v Mníchove novinky vo svojom portfóliu. Boli sme pri tom.