NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Výrobca nadstavieb FAUN zo skupiny Kirchhoff predstavil v utorok 15. mája na najväčšom európskom veľtrhu pre odpadové hospodárstvo a komunálnu techniku v Mníchove novinky vo svojom portfóliu. Boli sme pri tom.

FAUN ide do elektriky. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Foto: Odpady-portal.sk

Vozidlá s nadstavbami FAUN patria na Slovensku k najrozšírenejším, nachádzajú sa vo výbave väčšiny zberových a zvozových spoločností. Ich výhradným distribútorom je lučenecká spoločnosť REDOX.

Skupina FAUN sa na IFAT-e zameriava na tri hlavné témy: digitálne riešenia pre logistiku likvidácie odpadu a čistenia ciest, alternatívne pohonové technológie a nové zdvíhacie zariadenia FAUN pre zber odpadu vozidiel.

Nulové emisie

Znižovanie emisií produkovaných komunálnymi vozidlami je téma, ktorá hýbe diskusiou o trendoch vo zvozovej technike v najbližších rokoch.

FAUN prezentoval dve riešenia s alternatívnymi pohonovými technológiami, ktoré majú byť prínosom pre zlepšenie životného prostredia v znečistených mestách a mestských oblastiach.

Tlačová konferencia FAUN, 15.5.2018 (v nemčine)

FAUN v spolupráci s automobilkou VOLVO predstavil prvé vozidlo s nulovými emisiami sériovej výroby. Podvozok vozidla FE Electric je prvým elektrickým podvozkom poháňaným batériami.

Kombinovaný je s elektrickým E-ROTOPRESS od FAUN-u. Vozidlo bolo prvýkrát predstavené 8. mája v Hamburgu, na predaj by malo byť od roku 2019.

Vozidlo na likvidáciu odpadu je poháňané dvoma elektrickými motormi s maximálnym výkonom 370 kW (kontinuálny výkon 260 kW) a dvojnásobným výkonom prevodovky od spoločnosti Volvo. Na uskladnenie energie sa používajú lítium-iónové batérie.


Fotoreportáž 1/3FAUN prezentoval aj inovatívny koncept pod názvom BLUEPOWER: Vozidlo na zneškodňovanie odpadu a zametacie zariadenie poháňané palivovým článkom a batériou. BLUEPOWER vyvinul FAUN vo vlastnom centre.

Ide o koncept elektrického pohonu, ktorý kombinuje technológiu vodíkových palivových článkov a batériu na zvýšenie objemu vozidla.

Počas zberu domového odpadu musia vozidlá na odvoz odpadu často zastavovať. V husto osídlených oblastiach to môže byť aj niekoľko metrov. S konvenčným podvozkom sa takto stráca veľa energie a emitujú sa častice prechu pri brzdení.

Obe vozidlá, ktoré FAUN predstavuje, sú elektricky elektricky poháňané a tiež brzdové. To znamená, že energia pro brzdení môže byť uložená v batériách a použitá na zrýchlenie. Výsledkom je, že vozidlá používajú až o 40 % menej energie. Neprodukujú emisie CO2 alebo NOx a emitujú menej častíc.

Digitalizácia

Spoločnosť FAUN sa spojila so spoločnosťou KOCO solutions AG, aby využila digitalizáciu.

Cieľom skupiny je zvýšiť pre zákazníkov úroveň efektívnosti, čo má znížiť znečistenie životného prostredia a náklady.

KOCO connect je telematický systém. Toto slovo vzniklo kombináciou slov telekomunikácie a informatika. Je to technologický odbor, ktorý sa zaoberá kombináciou prenosu a spracovania dát so zobrazovacími a inými zdieľacími systémamii a prostriedkami.


Fotoreportáž 2/3Telematický system FAUN navrhol špeciálne pre zberové vozidlá a cestné zametacie stroje. Jednou z jeho kľúčových vlastností je odvoz odpadu, pričom vozidlo komunikuje s kontajnermi na odpad pomocou snímačov hladiny naplnenia.

Onlina podpora FAUN prostredníctvom portálu obsahuje online obchod pre náhradné diely a online tréningový portál pre vozidlá na zber odpadu, ktorý obsahuje odborné skúsenosti od výrobcu.

Bezpečnostné systémy

FAUN prezentoval tiež dve praktické riešenia, ktoré sa zaoberajú veľmi aktuálnymi témami bezpečnosti pre operátorov vozidiel a verejnosť.

K dispozícii je tak reverzný bezpečnostný systém (RSS), ktorý umožňuje, aby obsluha mala výhľad na zadnú pracovnú zónu a mohla podniknúť cielené kroky na zastavenie vozidla.

Druhý systém používa 3D kamery na monitorovanie priestoru okolo zberového vozidla. Vodičovi to uľahčuje vyhýbať sa nebezpečným situáciám.


Fotreportáž 3/3Dodatočný monitor pri tom nie je potrebný, pretože systém je integrovaný priamo do nadstavby.

Skupina FAUN zamestnáva na celom svete 1 500 ľudí a vlani generovala predaj v tržbách 350 miliónov eur. Výrobca nadstavieb je jeden z európskych popredných dodávateľov vozidiel na zber odpadu a zametacích strojov.

FAUN je súčasťou firmy KIRCHHOFF Ecotec, environmentálnu divíziu globálnej skupiny KIRCHHOFF. V roku 2017 štyri obchodné jednotky skupiny KIRCHHOFF (automobilový priemysel, náradie, modifikácie vozidiel a komunálna technológia) dosiahli obrat 2,1 miliárd eur a zamestnávala 12 300 ľudí.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.