NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Vo Veľkej Británii sa spustila veľká kampaň proti energetickému zhodnocovaniu odpadu. Prevádzkovatelia aj úrady tvrdia, že emisie sú pod kontrolou a hlboko pod limitom.

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Foto: Odpady-portal.sk

Viac odpadu vo Veľkej Británii sa bude o chvíľu spaľovať ako recyklovať. Aspoň to tvrdí tamojšia Strana zelených. Podľa jej štúdie sa množstvo spaľovaného odpadu zvýšilo z 5 miliónov ton v roku 2012 na viac ako 10 mil. v roku 2017. Za rovnaké obdobie klesol objem odpadu končiaceho na skládkach z 9 na 4 milióny ročne. Objem recyklovaného odpadu sa stabilizoval v rovnakom období na úrovni 11 miliónov ton.

Energia z odpadu až ako posledná možnosť

“Produkovať energiu z odpadu, ktorý nemožno recyklovať ani opätovne použiť má logiku. Ale mala by to byť posledná možnosť. Namiesto toho sme vytvorili systém spaľovní, ktoré je treba neustále kŕmiť,” cituje autorku správy barónku Jenny Jonesovú server CIWM Journal Online. Mnoho anglických samospráv sa podľa nej vrátilo späť do minulosti a recykluje ešte menej ako pred šiestimi rokmi.

Nárast spaľovní súvisí s poklesom objemu odpadu smerujúceho na skládky, ktoré sa zatvárali a tiež rástli poplatky za takýto spôsob nakladania s odpadom. Podľa Jonesovej je veľká časť odpadu, ktorý sa v minulosti posielal na skládky,  recyklovateľného. “Existuje veľká pravdepodobnosť, že niektoré plasty, lepenka alebo papier, ktoré ľudia starostlivo vytriedili na recykláciu, skončia spálené spolu so všetkým, čo sa vyhodilo do odpadkového koša.”

Skládkovanie vs. spaľovanie nerecyklovateľného odpadu

Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb sa nazdáva, že debata sa často stavia do pozície recyklácia vs. spaľovanie. “Je to nesprávny spôsob formulácie. V skutočnosti je to skládkovanie vs. spaľovanie odpadu, ktorý nemožno recyklovať.” Tvrdí, že za stagnáciou recyklácie sú rozpočtové škrty samospráv, nie rast spaľovní.

Prevádzkovatelia spaľovní vo Veľkej Británii sa dostávajú pod čoraz väčší tlak. Iniciatíva proti spaľovniam “UK Without Incineration Network” (UKWIN) publikovala výskum, podľa ktorého spaľovne neuvádzajú množstvo škodlivých emisií pevných látok, znamenajúcich zdravotné riziká pre obyvateľov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Firmy majú s evidenciou priemyselných obalov problém. Slovensko tiež

Firmy majú s evidenciou priemyselných obalov problém. Slovensko tiež

K tomu, aby fungoval systém odpadového hospodárstva nastavený podľa pravidiel zákona o odpadoch, je nevyhnutné, aby pôsobnosť inšpekcie bola výraznejšia a efektívnejšia. Jej kapacity však v súčasnosti nepostačujú.

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Na túto otázku sme hľadali odpoveď v rámci analýz zberných nádob na odpady, kde organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej len OZV) NATUR-PACK zabezpečuje a financuje systém združeného nakladania s odpadmi z obalov a s odpadmi neobalových výrobkov z triedeného zberu komunálneho odpadu v zazmluvnených obciach.

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Triedený zber má podľa názoru obcí veľké rezervy z viacerých dôvodov. Aké riešenia pre triedenie odpadu navrhujú?