Vo Veľkej Británii sa spustila veľká kampaň proti energetickému zhodnocovaniu odpadu. Prevádzkovatelia aj úrady tvrdia, že emisie sú pod kontrolou a hlboko pod limitom.
Viac odpadu vo Veľkej Británii sa bude o chvíľu spaľovať ako recyklovať. Aspoň to tvrdí tamojšia Strana zelených. Podľa jej štúdie sa množstvo spaľovaného odpadu zvýšilo z 5 miliónov ton v roku 2012 na viac ako 10 mil. v roku 2017. Za rovnaké obdobie klesol objem odpadu končiaceho na skládkach z 9 na 4 milióny ročne. Objem recyklovaného odpadu sa stabilizoval v rovnakom období na úrovni 11 miliónov ton.
Energia z odpadu až ako posledná možnosť
“Produkovať energiu z odpadu, ktorý nemožno recyklovať ani opätovne použiť má logiku. Ale mala by to byť posledná možnosť. Namiesto toho sme vytvorili systém spaľovní, ktoré je treba neustále kŕmiť,” cituje autorku správy barónku Jenny Jonesovú server CIWM Journal Online. Mnoho anglických samospráv sa podľa nej vrátilo späť do minulosti a recykluje ešte menej ako pred šiestimi rokmi.
Nárast spaľovní súvisí s poklesom objemu odpadu smerujúceho na skládky, ktoré sa zatvárali a tiež rástli poplatky za takýto spôsob nakladania s odpadom. Podľa Jonesovej je veľká časť odpadu, ktorý sa v minulosti posielal na skládky, recyklovateľného. “Existuje veľká pravdepodobnosť, že niektoré plasty, lepenka alebo papier, ktoré ľudia starostlivo vytriedili na recykláciu, skončia spálené spolu so všetkým, čo sa vyhodilo do odpadkového koša.”
Skládkovanie vs. spaľovanie nerecyklovateľného odpadu
Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb sa nazdáva, že debata sa často stavia do pozície recyklácia vs. spaľovanie. “Je to nesprávny spôsob formulácie. V skutočnosti je to skládkovanie vs. spaľovanie odpadu, ktorý nemožno recyklovať.” Tvrdí, že za stagnáciou recyklácie sú rozpočtové škrty samospráv, nie rast spaľovní.
Prevádzkovatelia spaľovní vo Veľkej Británii sa dostávajú pod čoraz väčší tlak. Iniciatíva proti spaľovniam “UK Without Incineration Network” (UKWIN) publikovala výskum, podľa ktorého spaľovne neuvádzajú množstvo škodlivých emisií pevných látok, znamenajúcich zdravotné riziká pre obyvateľov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.