Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Vo Veľkej Británii sa spustila veľká kampaň proti energetickému zhodnocovaniu odpadu. Prevádzkovatelia aj úrady tvrdia, že emisie sú pod kontrolou a hlboko pod limitom.

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Foto: Odpady-portal.sk

Viac odpadu vo Veľkej Británii sa bude o chvíľu spaľovať ako recyklovať. Aspoň to tvrdí tamojšia Strana zelených. Podľa jej štúdie sa množstvo spaľovaného odpadu zvýšilo z 5 miliónov ton v roku 2012 na viac ako 10 mil. v roku 2017. Za rovnaké obdobie klesol objem odpadu končiaceho na skládkach z 9 na 4 milióny ročne. Objem recyklovaného odpadu sa stabilizoval v rovnakom období na úrovni 11 miliónov ton.

Energia z odpadu až ako posledná možnosť

“Produkovať energiu z odpadu, ktorý nemožno recyklovať ani opätovne použiť má logiku. Ale mala by to byť posledná možnosť. Namiesto toho sme vytvorili systém spaľovní, ktoré je treba neustále kŕmiť,” cituje autorku správy barónku Jenny Jonesovú server CIWM Journal Online. Mnoho anglických samospráv sa podľa nej vrátilo späť do minulosti a recykluje ešte menej ako pred šiestimi rokmi.

Nárast spaľovní súvisí s poklesom objemu odpadu smerujúceho na skládky, ktoré sa zatvárali a tiež rástli poplatky za takýto spôsob nakladania s odpadom. Podľa Jonesovej je veľká časť odpadu, ktorý sa v minulosti posielal na skládky,  recyklovateľného. “Existuje veľká pravdepodobnosť, že niektoré plasty, lepenka alebo papier, ktoré ľudia starostlivo vytriedili na recykláciu, skončia spálené spolu so všetkým, čo sa vyhodilo do odpadkového koša.”

Skládkovanie vs. spaľovanie nerecyklovateľného odpadu

Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb sa nazdáva, že debata sa často stavia do pozície recyklácia vs. spaľovanie. “Je to nesprávny spôsob formulácie. V skutočnosti je to skládkovanie vs. spaľovanie odpadu, ktorý nemožno recyklovať.” Tvrdí, že za stagnáciou recyklácie sú rozpočtové škrty samospráv, nie rast spaľovní.

Prevádzkovatelia spaľovní vo Veľkej Británii sa dostávajú pod čoraz väčší tlak. Iniciatíva proti spaľovniam “UK Without Incineration Network” (UKWIN) publikovala výskum, podľa ktorého spaľovne neuvádzajú množstvo škodlivých emisií pevných látok, znamenajúcich zdravotné riziká pre obyvateľov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

V ostatnom čase v médiách veľmi významne rezonuje diskusia o palivách vyrábaných z odpadu, tzv. druhotných palivách, a o zavedení ich zákazu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08.

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Prinášame reakciu generálneho riaditeľa spoločnosti AVE SK na článok „Záhada neznámeho zápachu v Senci je objasnená. Zdrojom má byť skládka odpadov.“

Zuzana Balková: Byrokracie v odpadoch pribúda. Firmy už majú v povinnostiach chaos

Zuzana Balková: Byrokracie v odpadoch pribúda. Firmy už majú v povinnostiach chaos

Keď si otvoríte zákon o odpadoch, nadobudnete pocit, že celý ISOH funguje, ale prax je iná, hovorí konzultantka a poradkyňa firiem v oblasti odpadov vo veľkom rozhovore pre Odpady-portal.sk.