Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Vo Veľkej Británii sa spustila veľká kampaň proti energetickému zhodnocovaniu odpadu. Prevádzkovatelia aj úrady tvrdia, že emisie sú pod kontrolou a hlboko pod limitom.

Spaľovne ničia recyklovateľný odpad a ohrozujú zdravie, kričia zelení

Foto: Odpady-portal.sk

Viac odpadu vo Veľkej Británii sa bude o chvíľu spaľovať ako recyklovať. Aspoň to tvrdí tamojšia Strana zelených. Podľa jej štúdie sa množstvo spaľovaného odpadu zvýšilo z 5 miliónov ton v roku 2012 na viac ako 10 mil. v roku 2017. Za rovnaké obdobie klesol objem odpadu končiaceho na skládkach z 9 na 4 milióny ročne. Objem recyklovaného odpadu sa stabilizoval v rovnakom období na úrovni 11 miliónov ton.

Energia z odpadu až ako posledná možnosť

“Produkovať energiu z odpadu, ktorý nemožno recyklovať ani opätovne použiť má logiku. Ale mala by to byť posledná možnosť. Namiesto toho sme vytvorili systém spaľovní, ktoré je treba neustále kŕmiť,” cituje autorku správy barónku Jenny Jonesovú server CIWM Journal Online. Mnoho anglických samospráv sa podľa nej vrátilo späť do minulosti a recykluje ešte menej ako pred šiestimi rokmi.

Nárast spaľovní súvisí s poklesom objemu odpadu smerujúceho na skládky, ktoré sa zatvárali a tiež rástli poplatky za takýto spôsob nakladania s odpadom. Podľa Jonesovej je veľká časť odpadu, ktorý sa v minulosti posielal na skládky,  recyklovateľného. “Existuje veľká pravdepodobnosť, že niektoré plasty, lepenka alebo papier, ktoré ľudia starostlivo vytriedili na recykláciu, skončia spálené spolu so všetkým, čo sa vyhodilo do odpadkového koša.”

Skládkovanie vs. spaľovanie nerecyklovateľného odpadu

Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb sa nazdáva, že debata sa často stavia do pozície recyklácia vs. spaľovanie. “Je to nesprávny spôsob formulácie. V skutočnosti je to skládkovanie vs. spaľovanie odpadu, ktorý nemožno recyklovať.” Tvrdí, že za stagnáciou recyklácie sú rozpočtové škrty samospráv, nie rast spaľovní.

Prevádzkovatelia spaľovní vo Veľkej Británii sa dostávajú pod čoraz väčší tlak. Iniciatíva proti spaľovniam “UK Without Incineration Network” (UKWIN) publikovala výskum, podľa ktorého spaľovne neuvádzajú množstvo škodlivých emisií pevných látok, znamenajúcich zdravotné riziká pre obyvateľov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Väčšina plastov obsahuje ftaláty. Podľa najnovšej vedeckej štúdie škodia mozgu

Väčšina plastov obsahuje ftaláty. Podľa najnovšej vedeckej štúdie škodia mozgu

Ftalátmi sme doslova obklopení. Nedávna vedecká štúdia potvrdila to, čo naznačovali už predošlé - tieto látky môžu vážne poškodiiť zdravie človeka. Ohrozené sú najmä deti.

Prečo dostala Slovenská republika pokutu milión eur?

Prečo dostala Slovenská republika pokutu milión eur?

Rozsudkom Súdneho dvora EÚ z dňa 4. júla 2018 bola Slovenskej republike uložená povinnosť zaplatiť Európskej komisii paušálnu pokutu vo výške 1 000 000 EUR, ako aj penále vo výške 5 000 EUR za každý deň omeškania s vykonaním opatrení potrebných na naplnenie rozsudku v kauze skládky Považský Chlmec.

Editoriál. Zálohovanie je drahý koníček

Editoriál. Zálohovanie je drahý koníček

Organizácia OECD nedávno prišla s návrhom, podľa ktorého odporúča znížiť rýchlosť v obciach na 30-ku a na okresných cestách na 70-ku. Tvrdí, že sa tak počet obetí na cestách zníži o 20 percent. V porovnaní s minulým rokom by tak na Slovensku bolo o 50 úmrtí menej.