Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Klam cirkulárnej ekonomiky

V roku 1850 uverejnil francúzsky liberálny ekonóm a politik Frédéric Bastiat esej Ce qu'on Voit et ce qu'on nie Voit pas (Čo vidno a čo nevidno), v ktorej použil slávnu alegóriu klamu rozbitého okna. (Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2018/09).

Editoriál. Klam cirkulárnej ekonomiky

Foto: Fotolia

Bastiat opisuje majiteľa obchodu, ktorému rozbije okno malý chlapec. Mnoho okoloidúcich ľudí s ním súcití, no čoskoro začnú vec zľahčovať tým, že rozbité okno je zároveň aj prínosom pre ekonomiku mesta, lebo znamená prácu pre sklára, ktorý si za zarobené peniaze kúpi chlieb, čím odmení pekára, ktorý si vďaka tomu bude môcť kúpiť topánky, zo zarobených peňazí si potom obuvník môže zakúpiť ďalší statok a tak ďalej.

Chlapec tak síce spáchal drobné vandalstvo, no zároveň spustil kolobeh výmeny tovarov a služieb, čím podporil vznik novej práce.

radovan kazdaTento presun prostriedkov je možné vidieť a ľahko zdokumentovať. To, čo nevidieť, je skutočnosť, že za tie isté peniaze, ktoré majiteľ obchodu musí použiť na sklára, si mohol kúpiť práve chlieb alebo topánky on sám.

Namiesto okna a chleba mu však ostalo iba okno. Dieťa a rozbité okno teda žiadnu ekonomiku nerozbehlo, iba nahradilo jednu prácu druhou, žiadanú prácu nahradila nežiadaná.

Pri pohľade na výroky a činy politických elít v súčasnosti je zjavné, že ľudia túžia veriť tomuto bludu aj po takmer 170 rokoch. Aj dnes ostáva celkom rozšíreným názor, že ekonomike krajiny pomôže vojna, lebo naštartuje nové investície.

Masovo uznávaný je názor, že Európskou komisiou presadzované obehové hospodárstvo, resp. cirkulárna ekonomika, má okrem dobrých environmentálnych vplyvov aj prospech pre rozvoj ekonomiky a rast pracovných miest.

Vyjadrenia politikov, obhajujúcich vládou vynútené a spotrebiteľom neželané výdavky, sú plné slovných eskamotérstiev typu „impulz“, „rozbehne“, „naštartuje“ či „pridaná hodnota“.

Ľudia dôverujú. Neustálym opakovaním socialistických lží uverili tomu, že každý človek, ktorý je od nich bohatší, si drží svoj kapitál zašitý v poduške, pretože je lakomý a s nikým sa oň nechce podeliť. Pre to mu ho vláda musí vziať a „použiť“.

Veria tomu aj napriek tomu, že takmer každý človek na svete, vrátane ich samotných, svoje peniaze neustále investuje do posledného centu – či už ich požičaním banke s úrokom, alebo inou transakciou. Tým reálne pomáha hospodárstvu.

To, čo ekonomiku skutočne spomaľuje a brzdí vznik pracovných miest, je vládou vynútená platba. Na jej princípoch je postavený aj koncept obehového hospodárstva.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Komisia musí predkladať dôkazy, ak koná proti členským štátom, aj pri odpade

Komisia musí predkladať dôkazy, ak koná proti členským štátom, aj pri odpade

Súdny dvor EÚ vo svojom rozsudku C-399/17 zo dňa 14. marca 2019 na príklade odpadov Európskej komisii pripomenul, ako má postupovať v prípade, že proti niektorému členskému štátu iniciuje konanie pre nesplnenie povinnosti.

Ktoré plastové výrobky najviac znečisťujú vodné toky?

Ktoré plastové výrobky najviac znečisťujú vodné toky?

Nová analýza sa pozrela na európske rieky a jazerá. Čo sa týka znečistenia plastmi, v prepočte na kusy obsadili prvú priečku plastové fľaše.

Editoriál. Aj životné prostredie je postfaktuálne

Editoriál. Aj životné prostredie je postfaktuálne

Predvolebnej kampani prezidentských kandidátov na Slovensku sa nedalo celkom vyhnúť a prinútila aj mnohých ľudí, ktorí svet politiky veľmi nesledujú, venovať sa svetu výrokovej logiky a sile argumentov k predkladaným tvrdeniam.