NATUR-PACK

Ohrozuje čierna skládka v Podunajských Biskupiciach podzemné vody? Preskúmajú to

Vplyv nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach na kvalitu podzemných vôd majú preskúmať odborníci z geologického útavu.

Ohrozuje čierna skládka v Podunajských Biskupiciach podzemné vody? Preskúmajú to
Foto: Ministerstvo životného prostredia SR

Rezort životného prostredia preskúma vplyv nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach na kvalitu podzemných vôd. Skládka sa nachádza v blízkosti Žitného ostrova. Informoval o tom dnes na brífingu minister životného prostredia László Sólymos. Ministerstvo následne vydalo tlačovú správu.

Na geologické práce a monitoring ministerstvo vyčlenilo odborníkom zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra 40 tisíc eur. Ochranu zdrojov podzemných vôd envirorezort zaraďuje medzi svoje priority. 

Kopa odpadu pred očami

 „Niekedy však ani moderná a prísna envirolegislatíva nezabráni tomu, aby nám doslova pred očami vyrástla obrovská kopa odpadu, ktorá môže potenciálne ohrozovať životné prostredie a zdravie ľudí,“ priznal šéf envirorezortu László Sólymos.

V okolí nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach majú geológovia do polovice októbra nainštalovať štyri až päť nových hydrogeologických vrtov do hĺbky zhruba 30 metrov. Samotná inštalácia tejto technológie, geodetické zameranie a ďalšie geologické práce s tým súvisiace si majú vyžiadajú 40 tisíc eur.

Geologické práce a následný monitoring bude realizovať rezortná organizácia ministerstva, Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. „Odobraté vzorky z vrtov budeme postupne analyzovať a na základe toho určíme ďalší postup,“ povedal jeho generálny riaditeľ Branislav Žec.

Nové vrty a odobraté vzorky majú byť dôležité preto, že pomôžu získať relevantné informácie. Vďaka tým bude, napríklad, možné predvídať určiť potenciálne ohrozenie.

Sólymos: hrať podľa pravidiel bude výhodné

Minister do budúcna sľubuje zlepšenie v oblasti predchádzania čiernym skládkam. „Chcem využiť túto príležitosť, aby som odkázal všetkým, že na Slovensku už porušovanie envirolegislatívy nebude ekonomicky výhodnejšie ako hrať podľa pravidiel,“ vyhlásil Sólymos.

„Robíme konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona. Čoskoro o nich budeme informovať,“ Aké opatrenia pre zlepšenie vymožiteľnosti práva jeho rezort pripravuje, zatiaľ nie je známe.  

Začiatkom leta sa k problematike čiernych skládok vyjadroval aj premiér Pellegrini. Ten upozorňoval, že štát prispieval na ich odstraňovanie už opakovane. Na Odpady-portal.sk sme o tom podrobnejšie písali v tomto článku.

„Boli vyhlásené štyri kolá, pričom v rámci týchto štyroch kôl bolo odstránené gro čiernych skládok tak, ako boli identifikované v jednotlivých mestách a obciach. Na náklady štátu boli tieto lokality vyčistené,“ povedal premiér.

Apeloval pritom na mestá a obce, aby nepripustili obnovenie nelegálnych skládok v tých miestach, kde štát pomohol čierne skládky odstrániť na náklady daňovníkov. „Štát tiež nebude môcť donekonečna posúvať mestám a obciam peniaze na odstraňovanie čiernych skládok,“ upozornil Pellegrini.


Diskusia(0)