Európska komisia navrhla opatrenia, ktoré pomôžu 14 členským štátom splniť recyklačné ciele.
Komisia včera uverejnila najnovšiu správu o tom, ako sa uplatňujú pravidlá EÚ týkajúce sa odpadu v Európe. Zároveň prezentovala ďalšie kroky, akými to chce dosiahnuť. Odkaz na správu nájdete nižšie.
Komisia konštatuje, že napriek neustálemu pokroku v členských štátoch a celkovo dobrému výkonu na úrovni EÚ existujú vážne medzery, ktoré treba rýchlo riešiť, ak má Európa priniesť environmentálne a hospodárske výhody cyklického hospodárstva.
Slovensko sa nachádza medzi 14 zaostávajúcimi európskymi krajinami, ktoré dostali od Komisie včasné varovanie, vrátane návrhov prípadných opatrení na zlepšenie odpadového hospodárstva. Podrobné výhrady a návrhy opatrení Komisie prezentujeme v samostatnom článku.
Správa Komisie poskytuje prehľad o pokroku a výzvach týkajúcich sa implementácie viacerých tokov odpadu vrátane komunálneho odpadu, stavebného a demolačného odpadu, nebezpečného odpadu, odpadu z elektrických a elektronických zariadení, odpadu z obalov, pričom navrhuje oblasti, v ktorých by sa mali zlepšovať.
V prípade komunálneho odpadu bolo identifikovaných 14 členských štátov, ktorým hrozí, že v roku 2020 nedosiahnu cieľ 50 % recyklácie: Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
V prípade týchto krajín Komisia predložila plány opatrení na zabezpečenie súladu s právnymi predpismi EÚ o odpadoch.
Tieto aktivity zahŕňajú napríklad zefektívniť separovaný zber, aby sa zabezpečila vysoká kvalita recyklácie, zefektívniť systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcov a tiež uplatniť rôzne ekonomické nástroje, ako sú daň zo skládkovania a spaľovania, či zlepšiť presnosť dát o odpadoch.
Právne povinnosti týkajúce sa nakladania s komunálnym odpadom sú stanovené v rámcovej smernici o odpadoch.
Zahŕňajú povinnosť pripraviť 50 % komunálneho odpadu na opätovné použitie/recykláciu, ktorý sa má dosiahnuť do roku 2020.
Smernica bola nedávno revidovaná tak, aby zahŕňala nové a ambicióznejšie ciele: 55 % by sa malo dosiahnuť do roku 2025, 60 % do roku 2030 a 65 % 2035.
Revidovaná smernica o obaloch a obalových odpadoch zavádza nový cieľ recyklácie plastových obalov vo výške 55 %, ktorý sa má dosiahnuť do roku 2030.
Brusel skontroluje zaostávajúce krajiny
V nadväznosti na túto správu Komisia uskutoční návštevy v členských štátoch, ktorým hrozí, že nebudú plniť ciele týkajúce sa komunálneho odpadu do roku 2020, s cieľom diskutovať o príležitostiach a výzvach s vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi orgánmi a príslušnými zainteresovanými stranami vrátane podnikov.
Komisia bude aj naďalej podporovať členské štáty v ich úsilí implementovať normy, a to aj jej technickou pomocou a tiež pomocou fondov EÚ. Upozorňuje však, že zodpovednosť je na vnútroštátnych orgánoch, aby zintenzívnili proces potrebnej reformy politík a zintenzívnili činnosť v praxi.
Pozadie
Správa je založená na národných údajoch o implementácii právnych predpisov EÚ o odpadoch v rokoch 2013 až 2015 a štúdiách o komunálnom odpade, stavebnom a demolačnom odpade, nebezpečnom odpade a odpadoch z elektrických a elektronických zariadení.
Cieľom včasných varovaní je pomôcť členským štátom, ktorým hrozí, že nedosiahnu cieľ na 50 % prípravy na opakované použitie / recykláciu komunálneho odpadu do roku 2020.
V roku 2016 vytvorili Európania v priemere 480 kg komunálneho odpadu na osobu, z toho 46 % bolo recyklovaných alebo kompostovaných, zatiaľ čo štvrtina bola skládkovaná. Komunálny odpad predstavuje len asi 10 % celkového odpadu vytvoreného v EÚ, ale je to jeden z najkomplexnejších prádov odpadov, ktorý je potrebné zvládnuť vďaka rôznorodému zloženiu, veľkému množstvu výrobcov a roztriešteniu zodpovednosti.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.