Česká firma vytvorila systém bezobalového reťazca v maloobchode | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Česká firma vytvorila systém bezobalového reťazca v maloobchode

Prevratný systém je nielen moderný a ekologický. Podľa výpočtov tiež prinesie zníženie konečnej ceny tovarov až o tretinu.

Česká firma vytvorila systém bezobalového reťazca v maloobchode

Foto: Facebook/Miwa.eu

V poslednom čase je čoraz väčším trendom nakupovanie v obchodoch s bezobalovým tovarom, ktorý si zákazníci jednoducho odnesú vo svojej vlastnej nádobe, prípadne si nejakú, ktorú možno používať opakovane zaobstarajú priamo v obchode.

Tento proces pomáha zabraňovať vzniku odpadu od predajcu k zákazníkovi. Hlavným problémom všetkých zero waste predajcov je však vznik obalových materiálov, ktoré sa použijú pri preprave od výrobcu do predajne.

„Pre mnoho hlavne väčších dodávateľov sú zmeny v spôsobe výroby alebo dodávok zvýšený náklad,“  potvrdili aj majitelia trenčianskeho bezobalového obchodu Bezobalis v rozhovore pre Interez.sk

Jednotlivým obchodníkom sa podarilo spustiť svoje projekty len vďaka nekonečnému vyjednávaniu s dodávateľmi, čo môže mnohých potenciálnych predajcov odradiť. S komplexným riešením tohto problému prišla česká firma Miwa, ktorá sa snaží urobiť z tradičného reťazca nabitého jednorazovými obalmi bezobalový reťazec.

So svojim riešením znižovania odpadov sa spoločnosť prebojovala až do finále súťaže E.ON Energy Globe, informuje portál Ecofuture.cz. Zakladateľ Miwa Petr Báča nazýva systém precykláciou, čiže prevenciou vzniku odpadu.

Vďaka svojim skúsenostiam z oblasti tvorby obalového dizajnu pre významných výrobcov dospel k myšlienke, že je nutné nájsť komplexné riešenie, ktoré by fungovalo už od samotnej výroby tovaru a po celú cestu až k zákazníkovi domov si udržalo svoju bezobalovosť.

Po rokoch vývoja toho najefektívnejšieho spôsobu prišiel spolu so svojím tímom s inovatívnym riešením. Tým je ako technologický, tak aj procesný systém Miwa.

Foto: Facebook/Miwa.eu

Ten spočíva v tom, že miesto súčasného stavu, ktorý produkuje prehnané a často zbytočné množstvo obalov, bude tovar u výrobcu uložený a ďalej prevážaný v opätovne použiteľných kapsulách.

Kapsule budú v obchode umiestnené do modulárneho skladového a predajného zariadenia, ktoré možno prispôsobiť potrebám každej jednotlivej predajne.

Súčasťou maloobchodného riešenia je tiež prezentačný displej, ktorý pomocou takzvaných produktových kariet predstavuje jednotlivé druhy tovaru a nahrádza tak štandardné regály aj grafiku a informácie obsiahnuté na dnešných obaloch.

Pre zákazníkov to znamená predovšetkým väčšiu slobodu v nakupovaní. V aplikácii, ktorú budú mať buď v telefóne, v tablete požičanom od predavačov, či napríklad na interaktívnom paneli umiestnenom priamo v obchode, si navolia druh a presnú váhu tovaru, ktorý potrebujú.

Foto: Miwa.eu

Ďalšou zaujímavosťou je, že môžu vyberať aj podľa receptov, pri ktorých aplikácia priamo spozná, aké množstvo bude zákazník potrebovať. Potom si už len vyzdvihnú svoj nákup vo vratnom, vlastnom alebo prírodu rešpektujúcom obale na pokladni.

Výhodu predstavuje aj cena takto prevážaného tovaru, ktorá je oslobodená od ceny za balenie alebo potlač obalov, nehovoriac o výhodách pre prírodu, akou je napríklad znížená uhlíková stopa. Podľa predbežných výpočtov vychádzajúcich z modelov VŠCHT dôjde k jej zníženiu v priemere až o 33%.

Spoločnosť Miwa sa snažila vyjsť v ústrety každému článku v dodávateľskom reťazci, aby bol systém pre všetkých čo najvýhodnejší a najekonomickejší. Následne sa s ním chystajú expandovať aj za hranice.

"Celý systém Miwa je postavený na tom, že bude rásť. Pretože mať po Prahe len 4 predajne s našim systémom, tak to ničomu extra nepomôže. Ambíciou Miwa je usporiť ľudstvu obrovskú hromadu obalov a to dosiahneme, len keď budeme globálni a budeme v malých i veľkých predajniach. Musíme byť v reťazcoch, v malých susedských predajniach, musíme byť na dedinách aj v mestách. To je tá ambícia," povedal pre Ecofuture.cz Hynek Balík, ktorý má vo firme na starosti marketing a zavedenie pilotného projektu.

Zatiaľ sa na trhu neobjavila firma, ktorá by sa sústredila na rovnaké alebo podobné riešenia. Konkurenciu pritom spoločnosť Miwa víta a miesto označenia "konkurencia" ju vidí skôr ako spojenca v efektívnom spôsobe vysporiadania sa s množstvom obalových materiálov.

"Keď ukážeme, že systém postavený na precyklácii je ekonomicky výhodný pre výrobcov, predajcov a spotrebiteľov, tak nevidím žiadny dôvod, prečo by ho nezačali ostatní kopírovať, čo sa stane v našom segmente a pevne dúfam, že aj v iných. Máme tu spotrebný tovar, stavebníctvo ... Je tu veľa odborov, kde by sa systémy na báze prevencie vzniku odpadov mohli a mali začať uplatňovať," uzatvára Balík.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.