NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako môžu obce lepšie nakladať s odpadom: Dalešice

V Dalešiciach nevyberajú od občanov za odpad žiadne poplatky.

Ako môžu obce lepšie nakladať s odpadom: Dalešice

Ilustračné foto: www.oudalesice.cz

Redakcia nášho partnerského českého denníka Průmyslová ekologie pripravila seriál o príkladoch dobrej praxe v odpadovom hospodárstve. Ide o prípadové štúdie obcí v Českej republike rôznej veľkosti. Postupne ich predstavíme aj v denníku Odpady-portal.sk.

Neďaleko Jablonca nad Nisou sa rozkladá obec Dalešice, ktorá bola do roku 1991 súčasťou obce Maršovice, ale osamostatnila sa (v súčasnosti má približne 170 obyvateľov – pozn. edit.).

Namiesto kontajnerov majú vrecia

Krásna kopcovitá krajina v podhorí Jizerských hôr poskytuje oku lahodiace panorámy, ale prináša aj problémy pri riešení najmä odvozu odpadu predovšetkým v zimných mesiacoch.

Dalešice sú malá dedinka, úzke cestičky, do kopca a z kopca. To všetko robí z nakladania s odpadom vždy zložitý problém. V dedine historicky nikdy neboli smetné koše, iba vrecový zber.

Lepšie povedané, kontajnerov je len desať a sú pri domoch, ktoré sú blízko hlavnej cesty prechádzajúcej obcou. Miestne úzke komunikácie nemožno a nikdy nešlo využívať pre zvoz odpadu. Je to veľmi ťažké v lete, v zime absolútne nemožné.

Obec, ktorá nemôže spoľahlivo zaistiť zvoz odpadu, nevyberá poplatky za túto službu. V Dalešiciach teda neexistujú poplatky za odpady od občanov. Dostať kontajnery plné odpadu na hlavnú cestu by bol veľmi zložitý úkon.

Odpadové hospodárstvo bez poplatkov

A to je jeden z hlavných motivačných prvkov pre triedenie odpadu. Občania sú zvyknutí produkovať odpadu čo najmenej, aby s ním nebolo toľko práce.

Priemerná rodina žijúca v Dalešiciach vyprodukuje za mesiac maximálne jedno vrece zmesového komunálneho odpadu. Vrecia s týmto druhom odpadu si občania sami zvážajú na zberné miesto.

Ostatné odpady občania intenzívne triedia. Najviac je vriec s vytriedeným plastom, triedi sa však tiež veľa papiera, plechovky, sklo, nápojové kartóny, textil a triedia aj kuchynský olej. Ten sa zváža po telefonickom dohovore.

Občan má k dispozícii farebné vrecia. Žlté na domácej plasty, oranžové na nápojové kartóny, do šedivých vriec zbierajú domácnosti drobné kovové veci a plechovky a do bielych vriec sa ukladá textil.

Na papier, PET fľaše, sklo a textil má obec prenajaté nádoby, ktoré stoja uprostred neveľkej vsi, do ktorých občania ukladajú tieto komodity. V dedine je len jedno zberné miesto, zberný dvor obec nemá.

Bioodpad po svojom a na svojom

Každý občan je zvyknutý nakladať so svojím bioodpadom tak, že ho celý spracuje a využije opätovne na svojom pozemku. Domácnosti majú svoje malé domáce kompostárne, v ktorých si vyrábajú pre svoje účely kompost rôznej kvality.

Napriek tomu sú v obci dve nádoby na bioodpad, čím splnia podmienky českej legislatívy, ktorá platí od roku 2015. Obecný bioodpad tiež zostáva väčšinou v obci, pretože je mulčovaný a znovu využitý na obecných pozemkoch.

Dvakrát do roka sa v spolupráci s miestnymi hasičmi realizuje riadený oheň, ktorý vyrieši bioodpad, ktorý je nespracovateľný v domácich kompostéroch. Väčšinou sú to orezané konáre kríkov, stromov, pne a podobne.

Obec zmluvne spolupracuje s firmou Severočeské komunálne služby Jablonec nad Nisou (ďalej SKS). Tá vyváža vrecia a smetníky so zmesovým komunálnym odpadom raz za dva týždne.

V jej povinnostiach je tiež zvoz kontajnerov s triedeným odpadom umiestnených na zbernom mieste, ktoré sa vyvážajú taktiež raz za dva týždne.

Vytriedený odpad vo farebných vreciach je záležitosťou obce. Občania zváža odpad na jedno miesto a obec vrecia skladuje v obecnej stodole.

Dvakrát do mesiaca pracovník obce naloží farebné vrecia na prívesný vozík a náklad vytriedeného odpadu potom putuje na prekladisko v Proseč nad Nisou, kde sa nachádza aj triediacia linka. Po odovzdaní vytriedeného odpadu obdrží doklad, ktorý slúži ako podklad pre hlásenie spoločnosti EKO-KOM (oprávnená organizácia, ktorá spolufinancuje náklady na triedený zber obalov – pozn. red.).

Nejaké príjmy Dalešice predsa len majú

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Spoločnosť SEWA a.s. je počtom členov najväčšou z kolektívnych organizácií, ktoré pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení zabezpečujú plnenie povinností vyplývajúcich z regulácií trhu s odpadmi. O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetikou ENERGO?

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Recyklácia plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a oproti recyklácii väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.