NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ako môžu obce lepšie nakladať s odpadom: Dalešice

V Dalešiciach nevyberajú od občanov za odpad žiadne poplatky.

Ako môžu obce lepšie nakladať s odpadom: Dalešice

Ilustračné foto: www.oudalesice.cz

Redakcia nášho partnerského českého denníka Průmyslová ekologie pripravila seriál o príkladoch dobrej praxe v odpadovom hospodárstve. Ide o prípadové štúdie obcí v Českej republike rôznej veľkosti. Postupne ich predstavíme aj v denníku Odpady-portal.sk.

Neďaleko Jablonca nad Nisou sa rozkladá obec Dalešice, ktorá bola do roku 1991 súčasťou obce Maršovice, ale osamostatnila sa (v súčasnosti má približne 170 obyvateľov – pozn. edit.).

Namiesto kontajnerov majú vrecia

Krásna kopcovitá krajina v podhorí Jizerských hôr poskytuje oku lahodiace panorámy, ale prináša aj problémy pri riešení najmä odvozu odpadu predovšetkým v zimných mesiacoch.

Dalešice sú malá dedinka, úzke cestičky, do kopca a z kopca. To všetko robí z nakladania s odpadom vždy zložitý problém. V dedine historicky nikdy neboli smetné koše, iba vrecový zber.

Lepšie povedané, kontajnerov je len desať a sú pri domoch, ktoré sú blízko hlavnej cesty prechádzajúcej obcou. Miestne úzke komunikácie nemožno a nikdy nešlo využívať pre zvoz odpadu. Je to veľmi ťažké v lete, v zime absolútne nemožné.

Obec, ktorá nemôže spoľahlivo zaistiť zvoz odpadu, nevyberá poplatky za túto službu. V Dalešiciach teda neexistujú poplatky za odpady od občanov. Dostať kontajnery plné odpadu na hlavnú cestu by bol veľmi zložitý úkon.

Odpadové hospodárstvo bez poplatkov

A to je jeden z hlavných motivačných prvkov pre triedenie odpadu. Občania sú zvyknutí produkovať odpadu čo najmenej, aby s ním nebolo toľko práce.

Priemerná rodina žijúca v Dalešiciach vyprodukuje za mesiac maximálne jedno vrece zmesového komunálneho odpadu. Vrecia s týmto druhom odpadu si občania sami zvážajú na zberné miesto.

Ostatné odpady občania intenzívne triedia. Najviac je vriec s vytriedeným plastom, triedi sa však tiež veľa papiera, plechovky, sklo, nápojové kartóny, textil a triedia aj kuchynský olej. Ten sa zváža po telefonickom dohovore.

Občan má k dispozícii farebné vrecia. Žlté na domácej plasty, oranžové na nápojové kartóny, do šedivých vriec zbierajú domácnosti drobné kovové veci a plechovky a do bielych vriec sa ukladá textil.

Na papier, PET fľaše, sklo a textil má obec prenajaté nádoby, ktoré stoja uprostred neveľkej vsi, do ktorých občania ukladajú tieto komodity. V dedine je len jedno zberné miesto, zberný dvor obec nemá.

Bioodpad po svojom a na svojom

Každý občan je zvyknutý nakladať so svojím bioodpadom tak, že ho celý spracuje a využije opätovne na svojom pozemku. Domácnosti majú svoje malé domáce kompostárne, v ktorých si vyrábajú pre svoje účely kompost rôznej kvality.

Napriek tomu sú v obci dve nádoby na bioodpad, čím splnia podmienky českej legislatívy, ktorá platí od roku 2015. Obecný bioodpad tiež zostáva väčšinou v obci, pretože je mulčovaný a znovu využitý na obecných pozemkoch.

Dvakrát do roka sa v spolupráci s miestnymi hasičmi realizuje riadený oheň, ktorý vyrieši bioodpad, ktorý je nespracovateľný v domácich kompostéroch. Väčšinou sú to orezané konáre kríkov, stromov, pne a podobne.

Obec zmluvne spolupracuje s firmou Severočeské komunálne služby Jablonec nad Nisou (ďalej SKS). Tá vyváža vrecia a smetníky so zmesovým komunálnym odpadom raz za dva týždne.

V jej povinnostiach je tiež zvoz kontajnerov s triedeným odpadom umiestnených na zbernom mieste, ktoré sa vyvážajú taktiež raz za dva týždne.

Vytriedený odpad vo farebných vreciach je záležitosťou obce. Občania zváža odpad na jedno miesto a obec vrecia skladuje v obecnej stodole.

Dvakrát do mesiaca pracovník obce naloží farebné vrecia na prívesný vozík a náklad vytriedeného odpadu potom putuje na prekladisko v Proseč nad Nisou, kde sa nachádza aj triediacia linka. Po odovzdaní vytriedeného odpadu obdrží doklad, ktorý slúži ako podklad pre hlásenie spoločnosti EKO-KOM (oprávnená organizácia, ktorá spolufinancuje náklady na triedený zber obalov – pozn. red.).

Nejaké príjmy Dalešice predsa len majú

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie zákona o odpadoch. Od roku 2016, odkedy v plnom rozsahu začal platiť princíp rozšírenej zodpovednosti (účinnosť od 1. júla 2016), ide už o deviatu novelu.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.