Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Poltári má vyrásť splyňovňa odpadu

Spoločnosť SPV Dálovce predložila zámer postaviť splyňovacie zariadenie za 100 miliónov eur, ktoré by zároveň vyrábalo elektrinu a teplo.

V Poltári má vyrásť splyňovňa odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

V meste Poltár, v areáli skládky komunálneho odpadu, chce investor postaviť splyňovňu komunálneho odpadu založenú na plazmovej technológii. Výstupom má byť syntézny plyn s kvalitou plynného druhotného paliva a tuhý vitrifikovaný zvyškový produkt v podobe inertnej trosky.

Vstupným materiálom budú vybrané druhy zhodnotiteľných odpadov, najmä v podobe komunálneho odpadu a tuhého alternatívneho paliva vzniknutého spracovaním prevažne komunálneho odpadu bez obsahu nebezpečných látok za účelom zvýšenia jeho energetickej výťažnosti.

Energia z odpadu

V úvodnej fáze prevádzky počíta spoločnosť SPV Dálovce s vyšším využívaním komunálneho odpadu. S postupným zvyšovaním jeho triedenia sa podiel TAP v procese plazmového splyňovania bude vyrovnávať. Kapacita plazmovej spaľovne by mala dosahovať zhruba 100-tisíc ton komunálneho odpadu, resp. TAP z takéhoto odpadu ročne. Celkové investičné náklady na zariadenie, ktoré má zároveň produkovať elektrinu a teplo, majú dosiahnuť 103,5 mil. eur.

Výsledný syntetický plyn bude ďalej využívaný pre spaľovanie v plynovej turbíne prevádzky za účelom výroby elektrickej energie distribuovanej do verejnej elektrickej siete a tepla. V predloženom zámere investor odhaduje produkované množstvo elektrickej energie na 24 MW za prevádzkovú hodinu zariadenia.

Menej skládkovaného odpadu

Výhodou tejto novej technológie má byť predovšetkým eliminácia významného množstva odpadov zneškodňovaných skládkovaním za súčasného využitia energetického potenciálu týchto materiálov. “Prevádzka bude vytvárať len minimálne množstvo odpadových látok, pričom v tuhom skupenstve sa nebudú vyskytovať žiadne odpadové látky, odpadová voda sa bude čistiť priamo na mieste a následne opakovane používať v procese prevádzky a odpadové plyny budú prečisťované a vypúšťané do ovzdušia v súlade so zákonom,” uvádza navrhovateľ zámeru SPV Dálovce.  

Mesto Poltár sa nachádza zhruba v strede banskobystrického kraja, s dobrým napojením na dôležité cestné komunikácie, najmä z najväčších spádových území Zvolena, Lučenca a Rimavskej Soboty. “Vnímame záujem súkromného investora. V prvom rade však budeme obhajovať záujem nášho mesta a regiónu,” uviedla tamojšia radnica pre RTVS.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Bielkovina, ktorá sa nachádza v prísavkách hlavonožca, by mohla byť vďaka svojim rozmanitým vlastnostiam základom materiálov budúcnosti.

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Írske mesto Sligo zapojilo svojich obyvateľov do vzdelávacieho programu o biologicky rozložiteľnom kuchynskom odpade. Teraz ho separujú raz toľko a výsledná zmes je kvalitnejšia.

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Štúdia hodnotila prax znižovania množstva vyhadzovaného jedla v 114 reštauráciach v 12 krajinách. Aká je priemerná výška investície a jej návratnosť?