Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Poltári má vyrásť splyňovňa odpadu

Spoločnosť SPV Dálovce predložila zámer postaviť splyňovacie zariadenie za 100 miliónov eur, ktoré by zároveň vyrábalo elektrinu a teplo.

V Poltári má vyrásť splyňovňa odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

V meste Poltár, v areáli skládky komunálneho odpadu, chce investor postaviť splyňovňu komunálneho odpadu založenú na plazmovej technológii. Výstupom má byť syntézny plyn s kvalitou plynného druhotného paliva a tuhý vitrifikovaný zvyškový produkt v podobe inertnej trosky.

Vstupným materiálom budú vybrané druhy zhodnotiteľných odpadov, najmä v podobe komunálneho odpadu a tuhého alternatívneho paliva vzniknutého spracovaním prevažne komunálneho odpadu bez obsahu nebezpečných látok za účelom zvýšenia jeho energetickej výťažnosti.

Energia z odpadu

V úvodnej fáze prevádzky počíta spoločnosť SPV Dálovce s vyšším využívaním komunálneho odpadu. S postupným zvyšovaním jeho triedenia sa podiel TAP v procese plazmového splyňovania bude vyrovnávať. Kapacita plazmovej spaľovne by mala dosahovať zhruba 100-tisíc ton komunálneho odpadu, resp. TAP z takéhoto odpadu ročne. Celkové investičné náklady na zariadenie, ktoré má zároveň produkovať elektrinu a teplo, majú dosiahnuť 103,5 mil. eur.

Výsledný syntetický plyn bude ďalej využívaný pre spaľovanie v plynovej turbíne prevádzky za účelom výroby elektrickej energie distribuovanej do verejnej elektrickej siete a tepla. V predloženom zámere investor odhaduje produkované množstvo elektrickej energie na 24 MW za prevádzkovú hodinu zariadenia.

Menej skládkovaného odpadu

Výhodou tejto novej technológie má byť predovšetkým eliminácia významného množstva odpadov zneškodňovaných skládkovaním za súčasného využitia energetického potenciálu týchto materiálov. “Prevádzka bude vytvárať len minimálne množstvo odpadových látok, pričom v tuhom skupenstve sa nebudú vyskytovať žiadne odpadové látky, odpadová voda sa bude čistiť priamo na mieste a následne opakovane používať v procese prevádzky a odpadové plyny budú prečisťované a vypúšťané do ovzdušia v súlade so zákonom,” uvádza navrhovateľ zámeru SPV Dálovce.  

Mesto Poltár sa nachádza zhruba v strede banskobystrického kraja, s dobrým napojením na dôležité cestné komunikácie, najmä z najväčších spádových území Zvolena, Lučenca a Rimavskej Soboty. “Vnímame záujem súkromného investora. V prvom rade však budeme obhajovať záujem nášho mesta a regiónu,” uviedla tamojšia radnica pre RTVS.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu. | [Bratislava, 20. júna 2019, SBaA]

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Celkovo musia OZV treba splniť cieľ zberu 217 937 ton odpadov.

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Nová smernica „o znížení vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie“ sa objavila v Úradnom vestníku Európskej únie 12. júna a nadobudne účinnosť 20 dní po tomto dátume.