Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie o správnej likvidácii nefunkčných elektronických zariadení. V súčasnosti recyklujeme iba 20% elektroodpadu.
S nápadom uskutočniť medzinárodný deň elektronického odpadu prišla organizácia WEEE Forum, ktorú podporilo dvadsaťpäť neziskových organizácií zaoberajúcich sa elektroodpadom v devätnástich krajinách z celého sveta.
Cieľom platformy je zviditeľniť problematiku elektoodpadu a motivovať spotrebiteľov k správnemu nakladaniu s ním. Pri ideálnom scenári má byť výsledkom kampane nárast miery opätovného použitia a recyklácie elektronických zariadení.
Recyklujeme iba 20% elektroodpadu
Podľa odhadov vznikne v roku 2018 celkovo približne päťdesiat miliónov ton elektronického odpadu. Polovicu z toho tvoria zariadenia ako počítače, obrazovky, smartfóny, tablety a televízory. Do zvyšku spadajú domáce spotrebiče a chladiace zaradenia.
WEEE Forum uvádza, že ročne sa pritom recykluje iba 20% elektronického odpadu. Z toho vyplýva, že štyridsať miliónov elektroodpadu každoročne končí buď na skládke, spaľuje sa, je predmetom ilegálneho obchodu alebo sa s ním nakladá spôsobmi, ktoré nespĺňajú požadované normy.
Všetko toto sa deje aj napriek tomu, že 66% svetovej populácie spadá pod právne predpisy o elektronickom odpade.
Výsledkom je obrovská strata cenných surovín z dodávateľského reťazca, hoci svetové zásoby mnohých z nich sa kriticky zmenšujú. Nezákonná preprava tohto odpadu do rozvojových krajín zase spôsobuje vážne zdravotné, environmentálne a spoločenské problémy.
Zapojí sa aj Česko aj Slovensko
Iniciatíva, ktorú vyvíjajú účastnícke organizácie, má zvýšiť povedomie spotrebiteľov o elektronickom odpade s dôrazom na to, ako nefungujúcu elektroniku správne zlikvidovať.
Spoločnosti a organizácie, ktoré sa na medzinárodnom dni elektronického odpadu podieľajú, organizujú na túto tému konferencie a iné podujatia, školské a miestne zbery, a iniciatívu tiež propagujú v obchodoch a recyklačných centrách. Spotrebiteľom je k dispozícii aj príručka o likvidácii elektroodpadu.
Medzi krajinami aktívne zapojenými do iniciatívy figuruje aj Česká republika, ktorá sa zaviazala zorganizovať informačné kampane na školách. Podporia ich spoločnosti ASEKOL, Elektowin a Recyklohraní.
Na Slovensku sa k aktivitám pripojí aj organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK.
Iné krajiny budú v rámci kampane napríklad informovať o najbližších zberných miestach elektroodpadu či organizovať zbierky starých mobilných telefónov.
Kľúčová je spolupráca zo strany spotrebiteľa
K medzinárodnému dňu elektroodpadu sa vyjadrila aj Karmenu Vella, komisárka EÚ pre životné prostredie: „Táto iniciatíva je dôležitá a správne načasovaná, keďže elektronického odpadu je stále viac a materiály, ktoré obsahuje, sú nevyhnutne potrebné na výrobu nových elektronických zariadení a uspokojenie dopytu spotrebiteľov po elektronike.“
„Dokonca aj v Európskej únii, ktorá je svetovým lídrom v recyklácii elektronického odpadu, sa ho podľa oficiálnych údajov správne zbiera a recykluje iba 35%.“
Generálny tajomník WEEE Forum Pascal Leroy dodáva: „Spotrebitelia sú kľúčom k lepšiemu hospodáreniu s elektronickým odpadom a my veríme, že naša kampaň bude mať veľký vplyv na ich návyky.“
„Napríklad v Belgicku vlastní každá domácnosť priemerne sedemdesiatdeväť elektrických spotrebičov a štyridsaťsedem svietidiel. Dostať elektroodpad z domácností a spoločností do recyklačných závodov je preto kľúčovou súčasťou tejto iniciatívy.“
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.