Trinásty október bude medzinárodným dňom elektroodpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Trinásty október bude medzinárodným dňom elektroodpadu

Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie o správnej likvidácii nefunkčných elektronických zariadení. V súčasnosti recyklujeme iba 20% elektroodpadu.

Trinásty október bude medzinárodným dňom elektroodpadu

WEEE Forum

S nápadom uskutočniť medzinárodný deň elektronického odpadu prišla organizácia WEEE Forum, ktorú podporilo dvadsaťpäť neziskových organizácií zaoberajúcich sa elektroodpadom v devätnástich krajinách z celého sveta.

Cieľom platformy je zviditeľniť problematiku elektoodpadu a motivovať spotrebiteľov k správnemu nakladaniu s ním. Pri ideálnom scenári má byť výsledkom kampane nárast miery opätovného použitia a recyklácie elektronických zariadení.  

Recyklujeme iba 20% elektroodpadu

Podľa odhadov vznikne v roku 2018 celkovo približne päťdesiat miliónov ton elektronického odpadu. Polovicu z toho tvoria zariadenia ako počítače, obrazovky, smartfóny, tablety a televízory. Do zvyšku spadajú domáce spotrebiče a chladiace zaradenia.

WEEE Forum uvádza, že ročne sa pritom recykluje iba 20% elektronického odpadu. Z toho vyplýva, že štyridsať miliónov elektroodpadu každoročne končí buď na skládke, spaľuje sa, je predmetom ilegálneho obchodu alebo sa s ním nakladá spôsobmi, ktoré nespĺňajú požadované normy.

Všetko toto sa deje aj napriek tomu, že 66% svetovej populácie spadá pod právne predpisy o elektronickom odpade.

Výsledkom je obrovská strata cenných surovín z dodávateľského reťazca, hoci svetové zásoby mnohých z nich sa kriticky zmenšujú. Nezákonná preprava tohto odpadu do rozvojových krajín zase spôsobuje vážne zdravotné, environmentálne a spoločenské problémy.

Zapojí sa aj Česko aj Slovensko

Iniciatíva, ktorú vyvíjajú účastnícke organizácie, má zvýšiť povedomie spotrebiteľov o elektronickom odpade s dôrazom na to, ako nefungujúcu elektroniku správne zlikvidovať.

Spoločnosti a organizácie, ktoré sa na medzinárodnom dni elektronického odpadu podieľajú, organizujú na túto tému konferencie a iné podujatia, školské a miestne zbery, a iniciatívu tiež propagujú v obchodoch a recyklačných centrách. Spotrebiteľom je k dispozícii aj príručka o likvidácii elektroodpadu.

Medzi krajinami aktívne zapojenými do iniciatívy figuruje aj Česká republika, ktorá sa zaviazala zorganizovať informačné kampane na školách. Podporia ich spoločnosti ASEKOL, Elektowin a Recyklohraní.

Na Slovensku sa k aktivitám pripojí aj organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK.

Iné krajiny budú v rámci kampane napríklad informovať o najbližších zberných miestach elektroodpadu či organizovať zbierky starých mobilných telefónov.

Kľúčová je spolupráca zo strany spotrebiteľa

K medzinárodnému dňu elektroodpadu sa vyjadrila aj Karmenu Vella, komisárka EÚ pre životné prostredie: „Táto iniciatíva je dôležitá a správne načasovaná, keďže elektronického odpadu je stále viac a materiály, ktoré obsahuje, sú nevyhnutne potrebné na výrobu nových elektronických zariadení a uspokojenie dopytu spotrebiteľov po elektronike.

Dokonca aj v Európskej únii, ktorá je svetovým lídrom v recyklácii elektronického odpadu, sa ho podľa oficiálnych údajov správne zbiera a recykluje iba 35%.

Generálny tajomník WEEE Forum Pascal Leroy dodáva: „Spotrebitelia sú kľúčom k lepšiemu hospodáreniu s elektronickým odpadom a my veríme, že naša kampaň bude mať veľký vplyv na ich návyky.

Napríklad v Belgicku vlastní každá domácnosť priemerne sedemdesiatdeväť elektrických spotrebičov a štyridsaťsedem svietidiel. Dostať elektroodpad z domácností a spoločností do recyklačných závodov je preto kľúčovou súčasťou tejto iniciatívy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Jana Nahalkova, ENVIDOM09.10.2018 (15:46)
    Treba spomenúť, že Slovensko patrí v zbere a recyklácii elektroodpadu na najvyššie priečky v EÚ. Už v roku 2016 sa u nás v kilogramoch vyzbieralo až 55% z množstva výrobkov predaných na Slovensku za posledné 3 roky. A ciele zberu a recyklácie sme splnili aj za rok 2017. Vďaka výrobcom elektrozariadení, ich organizáciám zodpovednosti, ktoré už 13.ty rok budujú systém zberu elektroodpadu a Slovákom postupne vytvárajú možnosti, aby sa ho mohli ekologicky zbaviť. Myslím, že malý slovenský trh, jeho výkony v tejto oblasti a slovenskí spotrebitelia si zaslúžia pochvalu práve pri takýchto príležitostiach.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

V Nemecku sa zvýšilo množstvo obalového odpadu v domácnostiach. Kompenzoval ho však znížený podiel komerčného odpadu.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.