Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Koniec výmoľom na cestách? Plastový odpad sa v asfaltovej zmesi osvedčil

Sú lacnejšie, odolnejšie a ekologické. Zatiaľ čo v západnej Európe ešte len prebiehajú návrhy na výstavbu ciest vyrobených z recyklovaného plastu, v Indii ich už týmto spôsobom vybudovali desaťtisíce kilometrov.

Koniec výmoľom na cestách? Plastový odpad sa v asfaltovej zmesi osvedčil.

Foto: Thegreenage.co.uk

Ešte v roku 2015 si holandská spoločnosť VolkerWessels v rámci svojho konceptu Plastic Roads stanovila za cieľ využiť pri výrobe cestných prefabrikátov plastový odpad vylovený z oceánu.

Vedenie mesta Rotterdam, ktoré sa rozhodlo pre pilotné testovanie projektu však v súčasnosti stále hľadá ďalších partnerov, ktorí by sa mohli podieľať na výlove plastov a ich ďalšom spracovaní, uvádza portál Autozive.cz.

Neprehliadnuteľným faktom tiež je, že napriek tomu, že materiál z prefabrikátov možno použiť opakovane, podľa kalkulácii bude na rovnakom úseku cesty drahší ako asfalt.

India je však dôkazom, že na využitie plastového odpadu k výstavbe ciest netreba žiadne predražené a dlho pripravované projekty. Budovanie ciest týmto spôsobom je tu už roky realitou.

Foto: Livemint.com

O zmenu sa postarala ministerka rybného hospodárstva J. Mercykutty Amma, ktorá začala s kampaňou Čisté more, informuje World Economic Forum. Akcia zameraná na vzdelávanie rybárov z indického štátu Kerala v spôsobe zbierania odpadu a jeho návratu naspäť na pevninu mala úspech.

Prispel k tomu akiste aj fakt, že plastový odpad znepríjemňuje ich prácu, keďže sa im počas lovu zachytáva do sietí. V minulosti nežiadúce predmety vybraté zo sietí hádzali naspäť do vody.

Počas prvých desiatich mesiacov kampane sa rybárom podarilo vyzbierať z Arabského mora až 25 ton plastov. Plastové vrecká a fľaše pritom mali tvoriť až 10 ton. Informovala o tom správa Organizácie Spojených národov.


Zdroj: UNDP India

Rybári z miestnej komunity začali následne vyrábať z recyklovaných plastov povrchy ciest. Dnes sa v Indii nachádza až 34-tisíc kilometrov ciest pokrytých týmto spôsobom. Zväčša ide o cestné komunikácie v dedinských a mimomestských zónach.

Pozoruhodné je, že podľa oficiálnych správ sú dokonca odolnejšie proti extrémnym teplám, ktorými krajina trpí. Bežná cesta sa začne topiť pri 50 stupňoch Celzia, no pri plastovej verzii je to až 66 stupňov Celzia.

Neprekonateľnou výhodou tiež je, že recyklovaný plast je aj lacnejší ako plastové prísady, ktoré sa bežne pridávajú do pokrývacích materiálov ciest. Na každom kilometri plastovej cesty ušetrí India 8 percent financií z rozpočtu na výstavbu.

Najčastejšie používané priemyselne vyrábané prísady do asfaltu. Foto: Pavement Interactive

Plastové cesty pomáhajú vytvárať aj nové pracovné miesta. Na pevnine vznikli nové triediarne a miestni obyvatelia sa začali zaujímať o zbieranie odpadu v krajine. Po zozbieraní plastu ho následne predávajú drobným recyklačným spoločnostiam, uvádza World Economic Forum.

Myšlienku využitia plastového odpadu pri stavbe ciest tu objavil v roku 2001 dnes už profesor Rajagopalan Vasudevan z Vysokej školy inžinierstva v Thiagarajar. V tom čase podnikal sériu experimentov s cieľom objaviť účinné techniky na likvidáciu plastového odpadu.

Zistil, že plast má v roztavenom stave vlastnosti vynikajúceho spojiva a možno ho porovnať s čiernou dechtovitou látkou, ktorá sa využíva pri stavbe ciest – asfaltom.

"Asfalt, vysoko heterogénna zmes uhľovodíkov je v podstate zložená z polymérov podobných plastu," povedal pre The Guardian Vasudevan. Keď pridal roztopený plast ku kamenivu a asfaltovej zmesi, zistil, že plast rýchlo spojil oba materiály.

Profesor Vasudevan. Foto: Business Standard

Asfalt modifikovaný plastom má dokonca zlepšenú pevnosť v ťahu, čím sa stáva odolnejším a flexibilnejším. Táto prísada navyše zabraňuje vzniku výmoľov vďaka tomu, že vypĺňa priestor medzi štrkom a asfaltom a tak zabraňuje presakovaniu dažďovej vody do konštrukcie cesty.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Reklamný minister Sólymos sa rozhodol zaviesť zálohovanie nápojových obalov bez akejkoľvek diskusie. Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/07.

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Vo svetoznámom denníku The Guardian sa rozhodli ešte intenzívnejšie zdôrazňovať potrebu ochrany životného prostredia. Redaktor pre životné prostredie Damian Carrington ohlásil radikálny krok redakcie.

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

Senzory, ktoré monitorujú, ako sa polopodzemné kontajnery plnia odpadom, pomáhajú v Nitre chrániť životné prostredie, čas aj náklady.