NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Firmu ERSON Recycling podozrievajú z eurofondového podvodu

Dotáciu mala predražiť cez cyperskú schránku, ktorá vznikla tesne po pridelení podpory.

Erson Recycling

Foto: Odpady-portal.sk

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) potvrdil ďalšiu eurofondovú kauzu na Slovensku. Na prípad pred dvomi rokmi upozornila organizácia Transparency International Slovensko. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk.

V júli 2009 pridelilo ministerstvo životného prostredia pod vedením Viliama Turského z SNS 7,6 milióna eur v eurofondoch a štátnej podpore firme ERSON Recycling na nákup strojov na spracovanie stavebného odpadu. ERSON z Trenčína podľa TIS vypísala verejné obstarávanie, avšak do súťaže za 11,6 milióna sa nikto neprihlásil.

Následne preto firma pristúpila k tzv. rokovaciemu konaniu bez zverejnenia, čiže priamo oslovila nimi vybranú firmu – cyperskú schránkovú firmu Stromano holdings Limited, ktorá bola založená tesne po tom, čo ERSON dostal eurofondy.

Schránková firma na Cypre potom vyriešila zákazku stopercentnou subdodávkou cez oficiálnych dílerov za trhové ceny a posunula obstarávateľovi s veľmi vysokou maržou.

Subdodávateľmi boli rakúsky Hartl, nemecký Neuenhauser a českí predajcovia Bobcat, Man a Kuhn bohemia. Podľa analýzy TIS nebola za trhovú hodnotu nakúpená ani jediná položka v zmluve. Téme sme sa venovali v januári 2016.

Erson Recycling

Erson Recycling pôsobí najmä v Trenčianskom kraji | Foto: Odpady-portal.sk

„Z analýzy TIS vyplýva, že ani jednu položku zo zmluvy cyperská schránka nenakúpila za trhovú hodnotu. Predraženie začína na 20 až 40 percentách pri bežných nákladných autách. Technika stála približne dvojnásobok, pričom najdrahšie a najšpecifickejšie stroje boli predražené o 150 až 350 percent,“ píšu Aktuality.sk.

Dodávatelia však faktúrovali cyperskej schránke bežné trhové ceny. Trenčianska Erson Recycling tak nechala „zarobiť" cyperskej firme Stromano približne šesť miliónov eur.

Kontrolóri z Úradu pre verejné obstarávanie, Finančnej správy, Úradu vlády či polície však podľa vyjadrenia riaditwľa spoločnosti Mariána Capáka pred dvomi rokmi nič nenašli.

Transparency International Slovensko však podala podnet na OLAF. Úrad špeciálnej prokuratúry postúpil vec na vyšetrovanie. Vyplýva to zo zistení Aktuality.sk.

„Zistenia, ku ktorým OLAF dospel boli Úradom špeciálnej prokuratúry prijaté a zaevidované 10. januára 2018. Prokurátor po preštudovaní odstúpil vec na vybavenie NAKA,"uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

 
Značky
Erson Recycling

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) o dopadoch zálohovania si svojou odbornosťou získala pozornosť v zahraničí a bola prezentovaná na viacerých medzinárodných fórach. Minulý týždeň navštívil Slovensko aj zástupca výrobcov na Malte, kde sa zálohovanie tiež pripravuje.

Novinka: Seminár Zákon o odpadoch – prevádzkové činnosti

Novinka: Seminár Zákon o odpadoch – prevádzkové činnosti

Aj vy sa strácate v novelách Zákona o odpadoch z roku 2018? Zdá a vám, že to čo ste vedeli, už asi neviete a nie ste si istý už takmer ničím? Príďte na seminár „Zákon o odpadoch – prevádzkové činnosti“ a prejdeme si spoločne prevádzkové činnosti odpadového hospodárstva vo firme. Prakticky a na situáciách, ktoré sa dejú priamo u vás.

Novinka: Seminár Zákon o odpadoch – investori vs dodávatelia v stavebníctve

Novinka: Seminár Zákon o odpadoch – investori vs dodávatelia v stavebníctve

A zase nás nový rok 2018 privítal novinkami v odpadovej legislatíve týkajúce sa všetkých odvetví národného hospodárstva, niektorých viac, iných menej.