Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Za plastové fľaše lístok na MHD. Indonézske mesto motivuje ľudí recyklovať

V Surabayi môžete cestovať nielen za peniaze, ale aj za odpadky. Mesto tým rieši niekoľko problémov naraz.

Za plastové fľaše lístok na MHD. Indonézske mesto motivuje ľudí recyklovať

Foto: Instagram/suroboyobus

Štvrtá najľudnatejšia krajina na svete je domovom najväčšieho tropického dažďového pralesa v Ázii, no zároveň bojuje s preľudnenými a znečistenými mestami.

V Surabayi, druhom najväčšom meste v Indonézii môžu po novom cestujúci platiť za autobus novým spôsobom - obchodovaním s použitým plastom.

Starostka mesta Tri "Risma" Rismaharini zaviedla ešte v apríli tohto roka nové autobusy Suroboyobus. Ide o pohodlné klimatizované autobusy, ktoré sú dôležité pre zdravotne postihnutých, starších a tehotných cestujúcich.


Pasažieri boli vyzvaní, aby platili za svoje jazdy nielen peniazmi, ale i plastom, ktorý môžu vrátiť na určených autobusových zastávkach a recyklačných staniciach v okolí mesta, informuje Asian Correspondent.

„Cestujúci môžu cestovať po Surabayi po dobu dvoch hodín zadarmo," povedala Risma pre indonézsku agentúru Antara News. Mesto sa tak snaží znížiť počet súkromných vozidiel na cestách, ktoré v súčasnosti tvoria 75% miestnej prevádzky na 50/50 s verejnou dopravou.

Cestujúci tiež môžu zaplatiť fľašami priamo v autobuse. Podľa portálu Noizz dvojhodinový lístok na autobus stojí 10 plastových pohárov alebo približne 5 použitých plastových fliaš - záleží od ich veľkosti.

Foto: Quora.com

Indonézia produkuje podľa štúdie z roku 2015 uverejnenej v časopise Science každoročne 187,2 milióna ton plastového odpadu, hneď na druhom mieste po Číne. Najväčší znečisťovateľ oceánov vyrába až 262,9 milióna ton plastového odpadu za rok.

Autobusy sú schopné vyzbierať až 250 kilogramov plastových fliaš denne, čiže zhruba 7,5 tony za mesiac. Po vyzbieraní sú uzávery fliaš oddelené a odovzdané recyklačným spoločnostiam. 

Surabya plánuje spracovať vyzbierané plasty na užitočný tovar a peniaze použiť na ďalšie zveľadenie zelených plôch. „Toto je náš záväzok pri manipulácii s plastovým odpadom, ktorý sa nemôže rozložiť stovky rokov," dodala Risma.

Foto: Wikimedia Commons

V roku 2015 bola Risma uznaná za jedného z najlepších starostov na svete za to, že významne podporuje sociálnu, hospodársku a environmentálnu politiku v druhom najväčšom meste Indonézie.


Urbanistická politika je po novom založená na maximálnom využití prázdnych území a voľných priestranstiev. V súčasnosti je v Surabaji jedenásť hlavných parkov, všetky s rôznymi tematikami. Mnohé z nich poskytujú aj prístup na Wi-Fi, knižnice, fitness a iné športové zariadenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Máme sa dobre, odpady nie sú veľký problém

Editoriál. Máme sa dobre, odpady nie sú veľký problém

Švédsky fyzik, štatistik a popularizátor vedy Hans Rosling, ktorý bol v roku 2012 zaradený časopisom Time medzi 100 najvplyvnejších osôb sveta, je autorom viacerých bestsellerov. Minulý rok mu posmrtne (zomrel v roku 2017) vyšla v spoluautorstve kniha, ktorá sa v českom preklade predáva pod názvom Faktomluva (Factfulness).

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Vlna protestov proti skládkam zrejme prispela k rozhodnutiu vlády schváliť zákon, ktorý má zvýšiť mieru triedenia odpadov.

Zmeny v pracovnom práve. Plníte si svoje povinnosti?

Zmeny v pracovnom práve. Plníte si svoje povinnosti?

Nový rok priniesol viacero zaujímavých zmien a to nie len v oblasti odpadového hospodárstva, ale tiež v oblasti pracovného práva. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2019/02.