Za plastové fľaše lístok na MHD. Indonézske mesto motivuje ľudí recyklovať | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Za plastové fľaše lístok na MHD. Indonézske mesto motivuje ľudí recyklovať

V Surabayi môžete cestovať nielen za peniaze, ale aj za odpadky. Mesto tým rieši niekoľko problémov naraz.

Za plastové fľaše lístok na MHD. Indonézske mesto motivuje ľudí recyklovať

Foto: Instagram/suroboyobus

Štvrtá najľudnatejšia krajina na svete je domovom najväčšieho tropického dažďového pralesa v Ázii, no zároveň bojuje s preľudnenými a znečistenými mestami.

V Surabayi, druhom najväčšom meste v Indonézii môžu po novom cestujúci platiť za autobus novým spôsobom - obchodovaním s použitým plastom.

Starostka mesta Tri "Risma" Rismaharini zaviedla ešte v apríli tohto roka nové autobusy Suroboyobus. Ide o pohodlné klimatizované autobusy, ktoré sú dôležité pre zdravotne postihnutých, starších a tehotných cestujúcich.


Pasažieri boli vyzvaní, aby platili za svoje jazdy nielen peniazmi, ale i plastom, ktorý môžu vrátiť na určených autobusových zastávkach a recyklačných staniciach v okolí mesta, informuje Asian Correspondent.

„Cestujúci môžu cestovať po Surabayi po dobu dvoch hodín zadarmo," povedala Risma pre indonézsku agentúru Antara News. Mesto sa tak snaží znížiť počet súkromných vozidiel na cestách, ktoré v súčasnosti tvoria 75% miestnej prevádzky na 50/50 s verejnou dopravou.

Cestujúci tiež môžu zaplatiť fľašami priamo v autobuse. Podľa portálu Noizz dvojhodinový lístok na autobus stojí 10 plastových pohárov alebo približne 5 použitých plastových fliaš - záleží od ich veľkosti.

Foto: Quora.com

Indonézia produkuje podľa štúdie z roku 2015 uverejnenej v časopise Science každoročne 187,2 milióna ton plastového odpadu, hneď na druhom mieste po Číne. Najväčší znečisťovateľ oceánov vyrába až 262,9 milióna ton plastového odpadu za rok.

Autobusy sú schopné vyzbierať až 250 kilogramov plastových fliaš denne, čiže zhruba 7,5 tony za mesiac. Po vyzbieraní sú uzávery fliaš oddelené a odovzdané recyklačným spoločnostiam. 

Surabya plánuje spracovať vyzbierané plasty na užitočný tovar a peniaze použiť na ďalšie zveľadenie zelených plôch. „Toto je náš záväzok pri manipulácii s plastovým odpadom, ktorý sa nemôže rozložiť stovky rokov," dodala Risma.

Foto: Wikimedia Commons

V roku 2015 bola Risma uznaná za jedného z najlepších starostov na svete za to, že významne podporuje sociálnu, hospodársku a environmentálnu politiku v druhom najväčšom meste Indonézie.


Urbanistická politika je po novom založená na maximálnom využití prázdnych území a voľných priestranstiev. V súčasnosti je v Surabaji jedenásť hlavných parkov, všetky s rôznymi tematikami. Mnohé z nich poskytujú aj prístup na Wi-Fi, knižnice, fitness a iné športové zariadenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Aj napriek vetu prezidentky parlament schválil novelu zákona o environmentálnych záťažiach. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Experti OZV ENVI - PAK vďaka dátam z analýz znečistenia v triedenom zbere papiera a plastov hľadali súvislosti medzi spôsobom zberu a mierou znečistenia odpadu.