Od 17. augusta 2018 sú známe závery o najlepších dostupných technikách pre nové priemyselné odvetvie, konkrétne spracovanie odpadu.
V Úradnom vestníku Európskej únie bolo zverejnené vykonávacie rozhodnutie Komisie1, ktorým sa stanovujú závery o najlepších dostupných technikách pri spracovaní odpadu.
Závery o najlepších dostupných technikách pri spracovaní odpadu sú dôležité pre každého, kto chce získať integrované povolenia pre zariadenie, ktoré spracováva odpad, resp. kto už má takéto integrované povolenie.
Závery o najlepších dostupných technikách
Prijatie záverov o najlepších dostupných technikách (ďalej ako „závery o BAT“) predpokladá smernica o priemyselných emisiách2, s cieľom určiť najlepšie dostupné techniky a obmedziť nerovnováhu v rámci EÚ, pokiaľ ide o úroveň znečisťovania z priemyselných činností.
Závery o BAT sú dokument, ktorý obsahuje časti referenčného dokumentu o najlepších dostupných technikách3 so závermi o najlepších dostupných technikách, ich opisom, informáciami na hodnotenie ich uplatniteľnosti, úrovňami znečisťovania súvisiacimi s najlepšími dostupnými technikami, súvisiacim monitorovaním, súvisiacimi úrovňami spotreby a prípadne s relevantnými opatreniami na sanáciu lokality4.
Prijatie nových záverov o BAT má veľký vplyv aj na slovenských prevádzkovateľov zariadení, ktoré potrebujú na svoju činnosť integrované povolenie, nakoľko podľa zákona o IPKZ5 je inšpekcia životného prostredia povinná prehodnotiť a prípadne aktualizovať podmienky určené v integrovanom povolení do štyroch rokov od uverejnenia nového rozhodnutia o záveroch o BAT a následne zabezpečiť, aby prevádzkovateľ dodržiaval podmienky integrovaného povolenia.
Inšpekcia životného prostredia by mala príslušné integrované povolenia, na ktoré majú vplyv závery o BAT pri spracovaní odpadu, prehodnotiť a aktualizovať do 17. augusta 2022.
Avšak lehota štyroch rokov môže byť predĺžená, ak sa na základe opätovného preskúmania a aktualizácie integrovaného povolenia zistí, že na zavedenie nových najlepších dostupných technik bude potrebná dlhšia doba.
Rozsah pôsobnosti
Závery o BAT pri spracovaní odpadu sa týkajú činností uvedených v prílohe I smernice o priemyselných emisiách (bod 5.1., 5.3., 5.5. a 6.11.).
Ide napríklad o:
- zneškodňovanie alebo zhodnocovanie nebezpečných odpadov s kapacitou presahujúcou 10 ton za deň, ktorého súčasťou je jedna alebo viacero zo stanovených činností (biologická úprava; fyzikálno-chemická úprava atď.);
- zneškodňovanie odpadu neklasifikovaného ako nebezpečný s kapacitou presahujúcou 50 ton za deň, ktorého súčasťou je jedna alebo viacero zo stanovených činností (biologická úprava; fyzikálno-chemická úprava; predúprava odpadov na spaľovanie alebo spoluspaľovanie atď.);
- zhodnocovanie alebo kombinácia zhodnocovania a zneškodňovania odpadu neklasifikovaného ako nebezpečný s kapacitou presahujúcou 75 ton za deň, ktoré zahŕňa jednu alebo viacero zo stanovených činností (biologická úprava; predúprava odpadov na spaľovanie alebo spoluspaľovanie atď.);
- dočasné ukladanie nebezpečného odpadu za podmienok stanovených v smernici o priemyselných emisiách, s celkovou kapacitou presahujúcou 50 ton, s výnimkou dočasného ukladania na mieste vzniku odpadu, pokým sa neodvezie.
- nezávisle prevádzkované čistenie odpadových vôd za podmienok stanovených v smernici o priemyselných emisiách.
Naopak do rozsahu pôsobnosti záverov o BAT pri spracovaní odpadu nepatrí napríklad povrchové ukladanie; priame zhodnocovanie (bez predúpravy) odpadu ako náhrady surovín v prevádzkach vykonávajúcich činnosti, na ktoré sa vzťahujú iné závery o BAT; (spolu)spaľovanie odpadu; pyrolýzy a splyňovania; spracovanie trosky a spodného popola; skládky odpadov a iné.
Obsah
Závery o BAT pri spracovaní odpadu predstavujú 53-stranový dokument, ktorý je rozdelený do nasledujúcich častí:
- Všeobecné závery o BAT;
- Závery o BAT týkajúce sa mechanického spracovania odpadu;
- Závery o BAT týkajúce sa biologickej úpravy odpadu;
- Závery o BAT týkajúce sa fyzikálno-chemickej úpravy odpadu;
- Závery o BAT týkajúce sa spracovania kvapalného odpadu na báze vody;
- Opis techník.
Jednotlivé časti sú ďalej rozdelené na ďalšie podčasti, ktoré sa označujú ako BAT 1 až BAT 53. Ako príklad možno uviesť BAT 24, ktorý je určený na opakované používanie obalov.
S cieľom znížiť množstvo odpadu určeného na zneškodnenie sa má v rámci BAT maximalizovať opakované používanie obalov ako súčasť plánu nakladania so zvyškami. Obaly (sudy, kontajnery, IBC, palety atď.) sa opakovane používajú na uskladňovanie odpadu, ak sú v dobrom stave a dostatočne čisté, a v závislosti od kontroly kompatibility medzi látkami, ktoré obsahujú (pri následných použitiach).
V prípade potreby sa obaly pred opakovaným použitím odosielajú na príslušné spracovanie (napr. renovovanie, čistenie).
Niektoré obmedzenia použiteľnosti vyplývajú z rizika kontaminácie odpadu, ktoré predstavujú opakovane používané obaly.
Viac o záveroch o BAT pri spracovaní odpadu nájdete na adrese: https://eur-lex.europa.eu/eli/dec_impl/2018/1147/oj?locale=sk#ntr1-L_2018208SK.01003901-E0001
1 VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2018/1147 z 10. augusta 2018, ktorým sa podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ stanovujú závery o najlepších dostupných technikách (BAT) pri spracovaní odpadu
2 SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2010/75/EÚ 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia)
3 Referenčný dokument o najlepších dostupných technikách je v zmysle článku 3, ods. 11 smernice o priemyselných emisiách referenčný dokument o BAT, ktorý predstavuje dokument, ktorý vychádza z výmeny informácií uskutočnenej v súlade s článkom 13 smernice o priemyselných emisiách, je vypracovaný pre vymedzené činnosti a opisuje najmä uplatňované techniky, súčasné emisie a úrovne spotreby, zvážené techniky na určenie najlepších dostupných techník, ako aj závery o BAT a akékoľvek nové techniky, s osobitným prihliadnutím na kritériá uvedené v prílohe III.
4 Článok 3, ods. 12 smernice o priemyselných emisiách.
5 § 33 ods. 2 zákona č. 39/2013 Z. z. Zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
JUDr. Katarína Liebscherová, Mag. Annamária Tóthová
Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s.r.o.
Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2018/11
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.