Biodegradovateľný materiál pripomína kožu. Vypestujete ho takmer zadarmo | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Biodegradovateľný materiál pripomína kožu. Vypestujete ho takmer zadarmo

Zero-waste materiál sa dá s takmer nulovými nákladmi vyrobiť aj v domácich podmienkach. Študentka dizajnu na STU pre Odpady-portal.sk porozprávala o „čajovej hube“ kombucha, z ktorej vyrobila dizajnovú tašku.

Kombucha

Dizajnová taška buch. študentky dizajnu Kataríny Krajčovičovej. Foto: Katarína Krajčovičová

S kombuchou sa Katarína Krajčovičová prvýkrát stretla vďaka fermentovanému nápoju, ktorý sa vďaka tejto hube vyrába. Pripravuje sa z osladeného čaju, pričom o fermentáciu sa stará symbiotické spoločenstvo baktérií a kvasiniek.

Kombucha má tradíciu najmä vo východnej Ázii a k nám sa dostala z Ruska. Nápoju sa prisudzuje viacero pozitívnych účinkov na zdravie, hoci podpora vedeckými dôkazmi väčšinou chýba. 

Vedľajším produktom pri výrobe nápoja je hubovitý materiál, ktorý po vysušení pripomína kožu. Práve ten študentku dizajnu na Slovenskej technickej univerzite (STU) zaujal. Sama kombuchu v súčasnosti pestuje najmä kvôli tejto surovine, s ktorou sa v rámci štúdia usiluje ďalej pracovať.

Ako sa kombucha pestuje?

Kombuchu je pomerne jednoduché vypestovať aj v domácich podmienkach. „Celý proces trvá od 7 do 14 dní. Závisí to od toho, aký kyslý chceme nápoj mať,“ zhrnula Krajčovičová. „Ešte dlhšou prípravou sa dá dokonca pripraviť ocot.“

„Čierny, biely alebo zelený čaj bez prídavných látok sa nechá vylúhovať v nádobe. Na jeden liter výluhu potom ide 90 gramov cukru, ideálne bio trstinového. Čaj potom treba osladiť a pridať základný kvas,“ vysvetľuje mladá dizajnérka postup.

Na tri litre litre čaju je podľa jej skúseností potrebné pridať aspoň deci základného zákvasu. Vtedy už musí byť čaj celkom vychladnuté, horúca voda by hubu zabila. Základný zákvas pochádza z predošlého pestovania.

Rôzne sfarbenie aj textúra

Z tejto zmesi so zákvasom sa postupne vytvorí na povrchu tekutiny dcérska huba. Jej tvar tak určuje tvar nádoby, v ktorej kombucha rastie. Sfarbenie je zas ovplyvnené čajom, ktorý použijeme.

„Po siedmich dňoch už zbieram materiál. Každý týždeň je z pestovania nový fermentovaný nápoj aj nový materiál. Hubu potom ešte pri 40 – 50 stupňoch suším v rúre,“ povedala. Spracovaný materiál pripomína kožu, ale má svoju špecifickú štruktúru.

„Pri kvasení sa uvoľňujú plyny, čo v materiáli spôsobuje rôzne nepravidelnosti. Vzniká z toho zaujímavá textúra, ale nie je to funkčný materiál,“ zhodnotila.

Z materiálu mladá dizajnérka zhotovila biodegradovateľnú tašku. Ako dlho takýto výrobok vydrží, však povedať nevie, svoj prototyp zatiaľ funkčne netestovala.

V surovom stave funkčná nebude

Materiál však už momentálne má aj komerčné využitie a dizajnové produkty z kombuchy na trhu ponúka množstvo firiem.

„Je skvelé, že čoraz viac ľudí a firiem využíva kombuchu ako udržateľný materiál. Dúfam, že aj mne sa podarí experiment dotiahnuť do naozaj funkčnej alternatívy,“ myslí si Krajčovičová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

O transformácii poľnohospodárstva a udržateľných potravinových systémoch diskutovali experti na konferencii v Bratislave.

Komentár. Sú to ťažké zlyhania, PR aktivitami ich ministerstvo neprekryje

Komentár. Sú to ťažké zlyhania, PR aktivitami ich ministerstvo neprekryje

Najnovšie kolo žalôb, ktorému Slovensko čelí zo strany Európskej komisie, celý obrázok už len dofarbuje.

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.