NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Austrálii klesla miera používania plastových tašiek v priebehu troch mesiacov o 80 %

Austrália je jednou z mnohých krajín, kde najväčšie firmy prestali používať plastové vrecká. Austrálska Národná maloobchodná asociácia spočítala, že ich miera používania sa po troch mesiacov od ich zákazu znížila o 80 %.

V Austrálii klesla miera používania plastových tašiek v priebehu troch mesiacov o 80%

Foto: Pixabay

Zníženie spotreby plastových tašiek v Austrálii nevychádza zo žiadneho vládneho rozhodnutia. Obchodné spoločnosti sa tak rozhodli z vlastnej iniciatívy. 

Ostrý obrat nastal z veľkej časti vďaka dvom najväčším supermarketovým reťazcom Coles a Woolwotrhs, informuje portál More zprav

Woolworths odstránil na celoštátnej úrovni zo svojich prevádzok jednorazové plastové tašky už 20. júna tohto roka. V nasledujúcu nedeľu ho nasledoval aj Coles. Náhradou sa stali opakovane použiteľné tašky predávané za 15 centov.

Riaditeľ priemyselnej politiky David Stout vo svojom vyhlásení pre National Retail Association uviedol: „Maloobchodníci si zaslúžia obrovské množstvo cti, ich konanie vedie k jednej z najvýznamnejších zmien v správaní spotrebiteľov. Navyše sme potešení, ako túto ekologickú iniciatívu prijali naši zákazníci."

Foto: Wikipedia

Podľa National Retail Association (NRA) bolo z obehu vylúčených celkovo 1,5 miliárd plastových vreciek na jedno použitie. Niektorí maloobchodníci vykazujú miery zníženia dokonca až o 90 %.

Rozhodnutie dvoch najväčších supermarketov v Austrálii, ktoré už neponúkajú voľne dostupné plastové vrecká na jedno použitie sa tiež zhodovalo so zavedením zákazu v celom štáte Queensland.

Prechod na obchodovanie bez plastových vreciek však neprebiehal úplne hladko. The West Australian popísal už 9 dní po uvedení zákazu prípad, v ktorom agresívny zákazník škrtil predavačku.

Incident skončil zásahom polície. Austrálske médiá udalosť označili za jeden z prejavov tzv. "taškového hnevu", ktorý sprevádza zavedenie nového opatrenia, informoval portál iDnes.cz.

Iné obchody s potravinami poslali do predajní viac zamestnancov, aby ľuďom pomáhali zvyknúť si na nové pravidlá, ktorých cieľom je obmedziť množstvo odpadu.

Foto: The Green Hub

Austrálske odbory združujúce maloobchodných predavačov v tom čase urobili medzi viac ako stovkou svojich členov prieskum. Niekoľko desiatok z nich potvrdilo, že kvôli zákazu používania jednorazových tašiek čelilo nadávkam a obťažovaniu od zákazníkov.

Veľké supermarkety svojim rozhodnutím odklonili zisk z predaja alternatívnych tašiek na komunitný sektor, pričom príjemcovia boli neziskové organizácie ako Landcare, Clean Up Australia, Little Athletics Australia, SecondBite a Guide Dog.

Celoštátni maloobchodníci svojim konaním ukázali cestu menším firmám, vďaka čomu lepšie zvládli prechod na maloobchodné prostredie bez plastových vreciek. Postupné vyraďovanie plastových vrecúšok a tašiek podlieha orgánom na regionálnej úrovni.

Zákaz balenia do plastových vreciek platí vo väčšine štátov a území v Austrálii, s výnimkou východného štátu Nový Južný Wales, kde sídli najviac obyvateľov Austrálie, uvádza portál IFL Science.

Foto: Maxpixel.net

Plastové tašky boli okrem Austrálie zakázané vo viacerých krajinách po celom svete, ako je napríklad Francúzsko, Gruzínsko, Chile, Panama, Nový Zéland, Indonézia a niektoré krajiny v Afrike. Zakazujú ich dokonca aj teroristické organizácie.

Faktom je, že vyhodené plastové tašky ohrozujú najmä morské živočíchy a okrem iných odpadov sú zdrojom znečistenia vody mikroplastmi. 

Na druhej strane sa však natíska otázka, či budú nakupujúci používať ekologické náhrady opakovane a akým spôsobom ich budú likvidovať po uplnynutí ich životnosti.

Existujú tiež štúdie o tom, že finálny dopad tzv. zelených, opakovateľne používaných tašiek na životné prostedie je väčší, než je tomu u ich plastových verzií. 


Mohlo by vás zaujímať

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu. | [Bratislava, 20. júna 2019, SBaA]

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Celkovo musia OZV treba splniť cieľ zberu 217 937 ton odpadov.

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Nová smernica „o znížení vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie“ sa objavila v Úradnom vestníku Európskej únie 12. júna a nadobudne účinnosť 20 dní po tomto dátume.