Austrália je jednou z mnohých krajín, kde najväčšie firmy prestali používať plastové vrecká. Austrálska Národná maloobchodná asociácia spočítala, že ich miera používania sa po troch mesiacov od ich zákazu znížila o 80 %.
Zníženie spotreby plastových tašiek v Austrálii nevychádza zo žiadneho vládneho rozhodnutia. Obchodné spoločnosti sa tak rozhodli z vlastnej iniciatívy.
Ostrý obrat nastal z veľkej časti vďaka dvom najväčším supermarketovým reťazcom Coles a Woolwotrhs, informuje portál More zprav.
Woolworths odstránil na celoštátnej úrovni zo svojich prevádzok jednorazové plastové tašky už 20. júna tohto roka. V nasledujúcu nedeľu ho nasledoval aj Coles. Náhradou sa stali opakovane použiteľné tašky predávané za 15 centov.
Riaditeľ priemyselnej politiky David Stout vo svojom vyhlásení pre National Retail Association uviedol: „Maloobchodníci si zaslúžia obrovské množstvo cti, ich konanie vedie k jednej z najvýznamnejších zmien v správaní spotrebiteľov. Navyše sme potešení, ako túto ekologickú iniciatívu prijali naši zákazníci."
Foto: Wikipedia
Podľa National Retail Association (NRA) bolo z obehu vylúčených celkovo 1,5 miliárd plastových vreciek na jedno použitie. Niektorí maloobchodníci vykazujú miery zníženia dokonca až o 90 %.
Rozhodnutie dvoch najväčších supermarketov v Austrálii, ktoré už neponúkajú voľne dostupné plastové vrecká na jedno použitie sa tiež zhodovalo so zavedením zákazu v celom štáte Queensland.
Prechod na obchodovanie bez plastových vreciek však neprebiehal úplne hladko. The West Australian popísal už 9 dní po uvedení zákazu prípad, v ktorom agresívny zákazník škrtil predavačku.
Incident skončil zásahom polície. Austrálske médiá udalosť označili za jeden z prejavov tzv. "taškového hnevu", ktorý sprevádza zavedenie nového opatrenia, informoval portál iDnes.cz.
Iné obchody s potravinami poslali do predajní viac zamestnancov, aby ľuďom pomáhali zvyknúť si na nové pravidlá, ktorých cieľom je obmedziť množstvo odpadu.
Foto: The Green Hub
Austrálske odbory združujúce maloobchodných predavačov v tom čase urobili medzi viac ako stovkou svojich členov prieskum. Niekoľko desiatok z nich potvrdilo, že kvôli zákazu používania jednorazových tašiek čelilo nadávkam a obťažovaniu od zákazníkov.
Veľké supermarkety svojim rozhodnutím odklonili zisk z predaja alternatívnych tašiek na komunitný sektor, pričom príjemcovia boli neziskové organizácie ako Landcare, Clean Up Australia, Little Athletics Australia, SecondBite a Guide Dog.
Celoštátni maloobchodníci svojim konaním ukázali cestu menším firmám, vďaka čomu lepšie zvládli prechod na maloobchodné prostredie bez plastových vreciek. Postupné vyraďovanie plastových vrecúšok a tašiek podlieha orgánom na regionálnej úrovni.
Zákaz balenia do plastových vreciek platí vo väčšine štátov a území v Austrálii, s výnimkou východného štátu Nový Južný Wales, kde sídli najviac obyvateľov Austrálie, uvádza portál IFL Science.
Foto: Maxpixel.net
Plastové tašky boli okrem Austrálie zakázané vo viacerých krajinách po celom svete, ako je napríklad Francúzsko, Gruzínsko, Chile, Panama, Nový Zéland, Indonézia a niektoré krajiny v Afrike. Zakazujú ich dokonca aj teroristické organizácie.
Faktom je, že vyhodené plastové tašky ohrozujú najmä morské živočíchy a okrem iných odpadov sú zdrojom znečistenia vody mikroplastmi.
Na druhej strane sa však natíska otázka, či budú nakupujúci používať ekologické náhrady opakovane a akým spôsobom ich budú likvidovať po uplnynutí ich životnosti.
Existujú tiež štúdie o tom, že finálny dopad tzv. zelených, opakovateľne používaných tašiek na životné prostedie je väčší, než je tomu u ich plastových verzií.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.