Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Vlna protestov proti skládkam zrejme prispela k rozhodnutiu vlády schváliť zákon, ktorý má zvýšiť mieru triedenia odpadov.

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Foto: Fotolia

V Archangeľskej oblasti protestovali občania proti plánom vyvážať do oblasti odpad z Moskvy, ktorá má nedostatok kapacít na ukladanie odpadu.

Začiatkom februára občania protestovali najmenej v dvanástich mestách a obciach chudobnej severnej časti Ruska proti tomu, aby Moskva posielala svoj odpad práve do relatívne nedotknutých oblastí Ruska.

Podľa agentúry AP sa protesty počas prvého februárového víkendu pohybovali v rozsahu od niekoľkých desiatok ľudí až po tisíc, pričom najväčšie zhromaždenia sa konali v regióne Archangeľsk. Metropola tejto oblasti na nachádza pri Bielom mori približne 1.200 kilometrov severne od Moskvy.

Prvé veľké protesty sa konali pred Moskvou už minulú zimu, kedy bolo niekoľko detí hospitalizovaných s otravou spojenou s miestnou skládkou.

Orgány prisľúbili zaviesť separáciu odpadu a riešiť problém pretekajúcich, jedovatých skládok, ktoré zasahujú do Moskvy.

Problematická skládka

Už vlani v decembri sa sa najväčšej vlny protestov v severnom Rusku od 90. rokov zúčastnilo asi 25 000 ľudí.

Dôvodom je výstavba obrovskej skládky v lesoch na hranici Archangeľskej oblasti s Komijskou republikou. Portál The Barents Observer cituje obyvateľa Alexandra Feldta, podľa ktorého sú masové protesty možné preto, lebo nie sú v priamom konflikte s režimom.

Spájajú totiž privŕžencov komunistov, opozičného lídra Navaľného, ekológov, médiá aj bežných občanov.

Prvá fáza výstavby skládky by mala zabrať 300 hektárov a po jej dokončení by mohla prijať asi 6 percent objemu odpadu z ruského hlavného mesta.

Podľa predstaviteľov samosprávnej oblasti by sa takto malo z Moskvy prepraviť až 500 tisíc ton odpadov ročne počas najbližších 20 rokov,“ píše vo svojom blogu reportérka Sunny Lewis z Environment News Service.

Miesta, kde sa konali protesty

Zdroj: Thebarentsobserver.com

Prípad Severodvinsk

Proti výstavbe obrovskej skládky v lese 30 km od obce protestovali aj občania mesta Urdoma. Neuskutočnili sa žiadne verejné vypočutia a neboli udelené žiadne povolenia.

Odpad sa súčasnosti spaľuje na najväčšej skládku v regióne, ktorý sa nachádza hneď za mestom Severodvinsk napriek sťažnostiam obyvateľov mesta, že sa dusia toxickými emisiami. Podľa informácií denníka "Novaja Gazeta" je skládka zatiaľ obsadená len na 57 % a môže sa používať až do roku 2031.

V decembri boli obyvatelia na verejných vypočutiach informovaní o tom, že skupina Clean City plánuje v Archangeľskej oblasti pri Severodvinsku v obci Rikasicha vybudovať zariadenie na nakladanie s odpadom s rozlohou 40 futbalových ihrísk. Má obsahovať spaľovňu pre 250 000 ton odpadu ročne a prijímať odpady aj z ďalších regiónov.

Triedenie napreduje pomaly

Biznis s triedením a recykláciou odpadu sa v Rusku síce začína pomaly rozvíjať, no naďalej generuje menej tržieb ako konvenčné skládky. Niektoré spoločnosti sa pokúšajú zaviesť ekologické technológie, napríklad recykláciu použitých plastových fliaš.

Podľa Greenpeace je rozloha skládok v Rusku až 41 000 km2, čo je približne výmera Švajčiarka, alebo Slovenska bez Prešovského kraja.

Zatiaľ čo Európska únia v priemere zhodnocuje asi 40 % svojho odpadu na opätovné použitie a 20 % premieňa na energiu, Rusko v súčasnosti zhodnocuje len štyri percentá svojho komunálneho tuhého odpadu. Až 96 percent zlikvidovaných bez akéhokoľvek triedenia,“ uvádza Sunny Lewis.

Zo 7153 povolených skládok odpadov v Rusku až 30 % nespĺňa hygienické normy. Mnohé z nich sú už preplnené, ale naďalej prijímajú nový odpad.

Ekológovia odhadujú, že objem odpadu vo veľkých ruských mestách neustále rastie a už o tri roky môžu všetky súčasné skládky v Rusku dosiahnuť svoju úplnú kapacitu. Ruský štátom vlastnený portál Russia Beyond odkazuje na informácie z ruských médií s odkazom na Ministerstvo prírodných zdrojov, podľa ktorých sa v roku 2016 recyklovalo v Rusku iba deväť percent tuhého komunálneho odpadu a v spaľovniach bolo zneškodnených ďalších 2,4 percent odpadu.

Nový zákon má priniesť zmeny

Ten istý web pred rokom uviedol, že koncom roka 2017 podpísal prezident Vladimir Putin zákon o separovaní odpadov, ktorý zaväzuje regionálne orgány koordinovať umiestnenie skládok odpadov s obyvateľmi ako aj zriadiť triediace stanice a určiť, aký odpad sa má recyklovať.

Ochrancom životného prostredia prekáža, že za novú odpadovú politiku má zodpovedať Vladimir Loginov, ktorého na sklonku minulého roku vymenoval premiér Dmitrij Medvedev za námestníka ministra prírodných zdrojov a ekológie Ruskej federácie.

Tento funkcionár podľa denníka The Moscow Post v minulosti figuroval v kauzách, ktoré sa týkali nezdanených príjmov z vývozu ruského cukru a vodky a v predchádzajúcom pôsobisku vo Voronežskej oblasti umožnil firmám, ťažiacim nikel, porušovať ekologické normy. Informáciu priniesla agentúra TASR.

Podľa denníka Novaja Gazeta ešte z roku 2003 sa Loginov mal v minulosti podieľal na krádeži štátnych úverov v hodnote 100 miliónov dolárov na zásobovanie armády cukrom.

Podozrenia na neho padli aj v súvislosti s vraždou podnikateľa Alexandra Ganykina a v ďalších korupčných kauzách.

Zákon by mal nadobudnúť platnosť už v roku 2019, no v niektorých oblastiach moskovského regiónu však boli už vlani inštalované samostatné kontajnery na triedený zber papiera, plastov a skla a na organický odpad.

V súčasnosti sa v blízkosti Moskvy nachádza niekoľko recyklačných podnikov a v roku 2018 sa mal spustiť prvý projekt na spracovanie organického odpadu.

Zdroje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Rusko

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Zástupcovia troch odpadových asociácií, ministerstva životného prostredia (MŽP) a IT firiem sa venovali téme digitalizácie odpadovej evidencie.

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Občas sa stáva, že aj svet techniky a technológií prepadne terminologický vírus zo sveta humanitných vied a rozšíri sa do tej miery, že po čase si prestávame uvedomovať jeho skutočný význam.

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

V apríli sa konal 25. ročník konferencie Packaging Waste and Sustainability Forum v Bruseli, zameranej na problematiku odpadov z obalov a rozšírenú zodpovednosť výrobcov v kontexte cirkulárnej ekonomiky (obehového hospodárstva).