NATUR-PACK

Ministerstvo objednalo reklamu. Tvrdí v nej, že PET fľaše nepatria do koša

V zakúpenom reklamnom priestore chce propagovať eurofondy, recykláciu a prípravu zákona o zálohovaní obalov.

Ministerstvo objednalo reklamu. Tvrdí v nej, že PET fľaše nepatria do koša
Záber z reklamného spotu, ktorý zadalo MŽP SR

Plastové fľaše už nepatria viac do koša. Týmito slovami začína reklama na zálohovanie PET fliaš, ktorú si objednalo Ministerstvo životného prostredia.

V ďalšej časti spotu však ministerstvo vysvetľuje, že zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje zatiaľ len pripravuje. Inzerciu si všimol denník Sme.

Návrh je v súčasnosti v štádiu po zaslaní pripomienok. Jeho účinnosť má byť od 1. januára 2020, pričom nezálohované fľaše bude možné uvádzať na trh až do 30. júna 2022, teda časť v nich bude musieť končiť v košoch ešte viac ako tri roky.

Otázka visí aj nad priechodnosťou návrhu zákona v parlamente.

Proti schváleniu zákona sa totiž v novembri minulého roku vyjadrila aj koaličná strana SNS prostredníctvom poslanca Radovana Baláža. So znížením počtu fliaš v literingu (voľne odhodené – pozn. red.) síce súhlasí, nepáči sa jej však, že to chce robiť formou zálohovania.

„Zámer má za cieľ znížiť počet PET fliaš v obehu. S týmto cieľom sa plne stotožňujeme. Nie sme ale presvedčení o vhodnom spôsobe, aký zvolilo ministerstvo,“ cituje Blaáža agentúra TASR.

Upozorňuje aj na to, že v súčasnosti je už zavedný systém triedenia plastových fliaš.

"V prípade separovaného zberu je na Slovensku vybudovaná silná infraštruktúra zberu z kontajnerov. A ak by sa PET fľaše vyčlenili, malo by to za následok narušenie súčasného systému zberu a triedenia plastového obalu," varoval Baláž.

Záber z reklamného klipu, ktorý zadalo MŽP SR

Milióny pre televízie

Kampaň na zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré ešte nie je schválené v parlamente, už podľa denníka Sme vysiela televízia Markíza. Televízny priestor je zakúpený už aj vo verejnoprávnej RTVS, JOJ a v televízii TA3.

Ministerstvo považuje za cieľ reklamy upozorniť na význam recyklácie, na možnosť platiť projekty z eurofondov a na tvorbu nového zákona.

V centrálnom registri zmlúv sa nachádzajú zmluvy z 28. novembra 2018 pre Slovenskú produkčnú (skupina JOJ – pozn. red.) na propagačné spoty v sume 1,8 milióna eur, pre MARKÍZA-SLOVAKIA (TV Markíza) v sume 775 tisíc eur, C.E.N. s.r.o. (TV TA3) 603 tisíc eur. Na štvrť milióna si má podľa Sme prísť aj RTVS.

Klip vyrobila žilinská spoločnosť M KREO.

Plastové fľaše patria do koša

Na zavádzajúce znenie spotu upozornila aj organizácia zodpovednosti výrobcu NATUR-PACK v komentári k reklamnému spotu na kanáli Youtube.

„Tento spot trochu zavádza, nakoľko zálohovanie je ešte stále hudba budúcnosti, možno dva až tri roky. Dovtedy platí aktuálny systém triedeného zberu pre PET fľaše a to je zber do žltých nádob alebo vriec. PET fľaše je treba stláčať. Uvedený spot považujeme za veľmi predčasný,“ komentuje NATUR-PACK.

„Kým nie je zálohovanie uvedené do praxe, tak treba pokračovať v zaužívanom systéme.“

Pozrite si reklamný klip a znenie reklamy

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)