Ministerstvo objednalo reklamu. Tvrdí v nej, že PET fľaše nepatria do koša | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ministerstvo objednalo reklamu. Tvrdí v nej, že PET fľaše nepatria do koša

V zakúpenom reklamnom priestore chce propagovať eurofondy, recykláciu a prípravu zákona o zálohovaní obalov.

Záber z reklamného klipu, ktorý zadalo MŽP SR

Záber z reklamného spotu, ktorý zadalo MŽP SR

Plastové fľaše už nepatria viac do koša. Týmito slovami začína reklama na zálohovanie PET fliaš, ktorú si objednalo Ministerstvo životného prostredia.

V ďalšej časti spotu však ministerstvo vysvetľuje, že zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje zatiaľ len pripravuje. Inzerciu si všimol denník Sme.

Návrh je v súčasnosti v štádiu po zaslaní pripomienok. Jeho účinnosť má byť od 1. januára 2020, pričom nezálohované fľaše bude možné uvádzať na trh až do 30. júna 2022, teda časť v nich bude musieť končiť v košoch ešte viac ako tri roky.

Otázka visí aj nad priechodnosťou návrhu zákona v parlamente.

Proti schváleniu zákona sa totiž v novembri minulého roku vyjadrila aj koaličná strana SNS prostredníctvom poslanca Radovana Baláža. So znížením počtu fliaš v literingu (voľne odhodené – pozn. red.) síce súhlasí, nepáči sa jej však, že to chce robiť formou zálohovania.

„Zámer má za cieľ znížiť počet PET fliaš v obehu. S týmto cieľom sa plne stotožňujeme. Nie sme ale presvedčení o vhodnom spôsobe, aký zvolilo ministerstvo,“ cituje Blaáža agentúra TASR.

Upozorňuje aj na to, že v súčasnosti je už zavedný systém triedenia plastových fliaš.

"V prípade separovaného zberu je na Slovensku vybudovaná silná infraštruktúra zberu z kontajnerov. A ak by sa PET fľaše vyčlenili, malo by to za následok narušenie súčasného systému zberu a triedenia plastového obalu," varoval Baláž.

Záber z reklamného klipu, ktorý zadalo MŽP SR

Milióny pre televízie

Kampaň na zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré ešte nie je schválené v parlamente, už podľa denníka Sme vysiela televízia Markíza. Televízny priestor je zakúpený už aj vo verejnoprávnej RTVS, JOJ a v televízii TA3.

Ministerstvo považuje za cieľ reklamy upozorniť na význam recyklácie, na možnosť platiť projekty z eurofondov a na tvorbu nového zákona.

V centrálnom registri zmlúv sa nachádzajú zmluvy z 28. novembra 2018 pre Slovenskú produkčnú (skupina JOJ – pozn. red.) na propagačné spoty v sume 1,8 milióna eur, pre MARKÍZA-SLOVAKIA (TV Markíza) v sume 775 tisíc eur, C.E.N. s.r.o. (TV TA3) 603 tisíc eur. Na štvrť milióna si má podľa Sme prísť aj RTVS.

Klip vyrobila žilinská spoločnosť M KREO.

Plastové fľaše patria do koša

Na zavádzajúce znenie spotu upozornila aj organizácia zodpovednosti výrobcu NATUR-PACK v komentári k reklamnému spotu na kanáli Youtube.

„Tento spot trochu zavádza, nakoľko zálohovanie je ešte stále hudba budúcnosti, možno dva až tri roky. Dovtedy platí aktuálny systém triedeného zberu pre PET fľaše a to je zber do žltých nádob alebo vriec. PET fľaše je treba stláčať. Uvedený spot považujeme za veľmi predčasný,“ komentuje NATUR-PACK.

„Kým nie je zálohovanie uvedené do praxe, tak treba pokračovať v zaužívanom systéme.“

Pozrite si reklamný klip a znenie reklamy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. mmorvova@gmail.com26.02.2019 (09:39)
    Sucasny sposob zberu umoznuje zvysit separovatelnost materialu v zltom kontainery za predpokladu, ze budu odvazane denne, alebo sa zvysi ich pocet. Totiz merna vaka PET materialu je 0,3 gramu/cm3. V jednej stojke je 6 kontainerov na zmesny odpad, jeden zlty, jeden modry a jeden na sklo. V realnej situacii su zlte a modre kontainery permanentne plne. V pripade zvysenia zltych a modrych kontainerov a jeden dalsi by sa separovatelnost vyrazne zlepsila pri podstatne nizsich nakladoch do systemu. Usetrene peniaze by sa mohli pouzit na zvysenie mnozstva vhodnych recyklacnych technologii, cim by sa zabranilo velkym medziskladom vytriedeneho materialu.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Nová prevádzka má oproti manuálnej linke poskytnúť násobne čistejšie vytriedenie.

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Celkové množstvo nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Únie aj z Únie sa od roku 2001 do roku 2019 zdvojnásobilo.