NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odpad na cintorínoch: Ako spôsobujeme znečistenie aj po smrti

Pomaly prichádza jar a na väčšine územia Slovenska roztápajúci sa sneh odhalil jarný neporiadok. Výnimkou nie sú ani cintoríny, na ktorých v mnohých prípadoch pozostávali zvyšky predmetov, ktoré tam ľudia priniesli ešte počas jesene.

Odpad na cintorínoch: Ako spôsobujeme znečistenie aj po smrti

Foto: Burials and Beyond

Nekonečné tony sviečok, kahancov, živé i umelé kvety, truhly a náhrobné kamene z rôznych materiálov. To všetko sprevádza odchod človeka. Vo veľkej miere sa to opakuje najmenej každý rok na sviatok Pamiatky zosnulých. Najnovšie na cintorínoch pribudli aj automaty na sviečky.

Najzarážajúcejšie na tom je, že odpad z jednej “dušičkovej“ výzdoby sa bude rozkladať ešte desiatky až stovky rokov po tom, čo zomrie generácia, ktorá ho tam nosí. Problémom sú tiež umelé kvety, ktoré nemožno separovať.

Hoci niektoré obce umiestnili na cintoríny kontajnery na separovaný zber, občania nie sú pri triedení odpadu dôslední. Druhotné triedenie už raz vyseparovaného odpadu zvyšuje nákladovosť a znižuje príjem za vyseparované časti odpadu.

Foto: Pxhere

Väčšina samospráv preto umiestňuje na cintorínoch len veľkokapacitné kontajnery. Do nich návštevníci hádžu sklo, PVC látky, ľahko rozložiteľný odpad, papier a všetko potom končí na skládke tuhého odpadu.

Keďže vývoz takéhoto kontajnera niečo stojí, vyskytuje sa tiež podpálenie plného kontajnera, či zbavenie sa odpadu z neho iným nelegálnym spôsobom.

V súčasnosti je miera recyklácie na Slovensku jedna z najhorších v EÚ, až 2/3 odpadu končí na skládkach. Takmer polovica obcí nemá účinný systém triedenia odpadu a väčšina z nich má triedený zber zabezpečený prostredníctvom externej spoločnosti.


Avšak treba si uvedomiť, že aj v tej najzapadnutejšej dedine nádoby na separovaný odpad existujú a každý z nás má možnosť do nich tento odpad odniesť.

Ak je jednoduché na cintorín priniesť všetky tie predmety, ktorými zdobíme hroby - padne nám zaťažko odtiaľ odniesť a vyseparovať aj odpad, ktorý tam po nich ostane?

Foto: Wikimedia Commons

Takýmto spôsobom by bolo možné zabezpečiť kvalitnú biomasu neznehodnotenú iným druhom odpadu, ktorá môže pomáhať či už údržbe cintorína, farmárom alebo komunitným záhradám. A plast či sklo by dostali šancu na recyklovanie.

Starším generáciám by mohla pomôcť napríklad osveta v kostoloch. Tiež by mohlo byť nápomocné pripomenúť im návrat k jednoduchosti - chryzantémy v črepníkoch, živé kvety, čečina, vence z prírodných materiálov a sviečky bez plastových obalov, tak ako to kedysi robili oni sami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Zástupcovia troch odpadových asociácií, ministerstva životného prostredia (MŽP) a IT firiem sa venovali téme digitalizácie odpadovej evidencie.

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Občas sa stáva, že aj svet techniky a technológií prepadne terminologický vírus zo sveta humanitných vied a rozšíri sa do tej miery, že po čase si prestávame uvedomovať jeho skutočný význam.

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

V apríli sa konal 25. ročník konferencie Packaging Waste and Sustainability Forum v Bruseli, zameranej na problematiku odpadov z obalov a rozšírenú zodpovednosť výrobcov v kontexte cirkulárnej ekonomiky (obehového hospodárstva).