NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Cyklistická únia zakázala pretekárom vyhadzovať odpadky

Bicyklovanie neustále rastie na popularite aj preto, že je priateľské k životnému prostrediu. Každodennou jazdou do práce môžete vlastným pričinením znížiť emisie uhlíka. Avšak profesionálna cyklistika skrýva jedno nepekné tajomstvo.

Cyklistická únia zakázala pretekárom vyhadzovať odpadky

Foto: Flickr

Ak ste sa niekedy prizerali cyklistickým pretekom, isto ste mali možnosť všimnúť si, že súťažiaci bez ostychu a s akousi dávkou samozrejmosti odhadzujú na kraj ciest obaly od nápojov, rôznych gélov a výživových tyčiniek.

Výnimkou nie sú ani najpopulárnejšie preteky Tour de France. Už pred rokmi organizátori nariadili pretekárom, aby využívali oficiálne miesta určené na zhromažďovanie odpadu.

Tie sa zvyčajne nachádzajú na začiatku a na konci zóny s občerstvením. Mimo nich by mali odpad uskladniť vo vreckách.

Avšak v realite stále vidno veľmi odlišný obraz - odhodené fľaše a obaly, ktoré sa sypú z pretekárskej dráhy smerom do okolitej prírody. .

Portál 33 Shake spočítal, že ak 176 jazdcov odhodí počas 17 dní pretekov denne 3 fľaše, v okolitej prírode ostane po turné vyhodených 8 976 fliaš.

Foto: Youtube/Wall Street Journal

„Odhodenie fľaše do kanála alebo zanechanie odpadu na ceste je v dnešnej dobe už neakceptovateľné," uviedol komisár cyklistickej únie UCI Philippe Marien pre belgické noviny Het Nieuwsblad.

„Existujú zóny, v ktorých sa cyklisti môžu zbaviť odpadu. Nachádzajú sa krátko pred stravovacou zónou a blízko za ňou. Plánujeme vytýčiť aj ďalšiu zónu, a to približne 20 kilometrov pred cieľom, kde jazdci môžu odhodiť nepotrebné veci," pokračoval Marien.Najvyššie pokuty zaplatia pretekári, ktorí odhodia fľašu medzi fanúšikov "nebezpečným spôsobom“. Nie je však zakázané dať prázdne fľaše divákom, no musí sa tak stať iným spôsobom, ako doteraz.

Foto: Youtube/Wall Street Journal

„Vždy je možnosť priblížiť sa k divákom a s kľudom im ich podať, alebo ich odovzdať do tímového auta. Keď však jazdec vo veľkej rýchlosti hodí poloprázdnu fľašu medzi divákov, ide o život ohrozujúcu situáciu. Takéto niečo už v peletóne nechceme vidieť," dodal pre belgické noviny Marien.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Nové definície, vyššie recyklačné ciele či povinný triedený zber textilu. Hlavná štátna radkyňa Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR, Veronika Václavková, objasňuje ako sa Slovenska dotknú nové smernice EÚ v rámci tzv. odpadového balíčka.

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Katarína Liebscherová vysvetľuje, prečo v prípade výkupu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov nie je potrebné mať uzatvorenú zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Zvyšovanie poplatkov je vždy nepopulárne, no tento krok sme museli spraviť, tvrdí štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.