Rekordné množstvo použitého oleja sa vlani vyzbieralo v Pezinku. Surovina slúži na výrobu biopalivovej zložky do motorovej nafty.
Použitý kuchynský olej do kanalizácie nepatrí. Rastlinný olej, ktorý sa bežne používa pri varení, je vo vode nerozpustný a vytvára v nej vrstvy, ktorých sa len ťažko zbavuje. Jeden deciliter kuchynského oleja môže znečistiť až 1000 litrov vody.
Podľa údajov spoločnosti Slovnaft, ktorá zber použitého oleja realizuje v rámci projektu Aj kvapka oleja sa ráta, objem vyzbieranej suroviny na Slovensku rastie. Na čerpacích staniciach Slovnaft ľudia v minulom roku odovzdali celkovo takmer 57 000 kilogramov použitého oleja z kuchyne. V porovnaní s predošlým rokom 2017 to predstavuje nárast zhruba o 75 %.
Rekordný zber použitého oleja v Pezinku
Najviac oleja sa v roku 2018 podarilo vyzbierať v Pezinku na čerpacej stanici na Myslenickej ulici, kde ľudia odovzdali takmer 1700 kilogramov použitého kuchynského oleja. Celkovo najviac oleja sa však vyzbieralo v Bratislave, kde ľudia počas jedného roka odovzdali až 13,7 ton použitého oleja.
Použitý kuchynský olej môžu spotrebitelia aktuálne odovzdať na 171 čerpacích staniciach Slovnaft, čo sú zhruba tri štvrtiny celej siete, a na ďalších troch zberných miestach v bratislavskom Vlčom hrdle, Starej tržnici v centre hlavného mesta a na termináli rafinérie v Kľačanoch.
Z použitého oleja následne po vyčistení spoločnosť Meroco vyrába biopalivovú zložku do motorovej nafty. Na takúto výrobu je pritom vhodný každý rastlinný olej s výnimkou kokosového, ktorý tuhne už pri izbovej teplote.
Každý liter použitého oleja je možné premeniť až na 0,9 litra biopalivovej zložky. Najvhodnejšie je zbierať použitý olej do čistej a suchej PET fľaše alebo pôvodného obalu bez zvyškov potravín.
Prečo olej do kanalizácie nepatrí?
Vylievanie použitého kuchynského oleja môže spôsobiť upchatie kanalizačných sietí a zároveň má nepriaznivé dopady na životné prostredie.
„Niektoré štúdie poukazujú na veľmi podobný dopad rastlinných olejov na životné prostredie ako je to u minerálnych olejov. Jednoznačne by sme tieto oleje nemali vylievať do kanalizácie,“ hovorí manažér oddelenia ochrany životného prostredia spoločnosti Slovnaft Dušan Ronec.
Použitý kuchynský olej začne spôsobovať problémy okamžite po vyliatí do kanalizácie. Olej sa zachytáva v potrubnom systéme, kde saponáty odstránia len jeho vrchnú vrstvu.
Na olejový film sa následne lepia zvyšky potravín, prípadne ďalšie nečistoty. Vnútorný prierez potrubia sa tak zužuje a kanalizácia sa môže úplne upchať. Náklady na jej následné vyčistenie sú vysoké a počítajú sa v stovkách eur.
Olejový odpad má nepriaznivý dopad aj na čističky odpadových vôd, kde vytvára nepriepustné vrstvy, ktoré znižujú čistiacu schopnosť mikroorganizmov v aktivačných nádržiach. Hrozí až ich úplné odumretie a znečistená voda sa tak môže dostať do vodných tokov.
„Prítomnosť oleja v životnom prostredí má negatívny vplyv na živočíchy, ktoré sa môžu obaliť olejovitou vrstvou a následne dochádza k ich úhynu udusením alebo dehydratáciou. Vo vodnom prostredí zase olej vytvára na vodnej hladine film, ktorý narušuje kyslíkovú bilanciu a živé organizmy tak môžu uhynúť,“ dodáva Dušan Ronec.
Dopyt po surovine rastie
Kuchynský olej sa stáva vzácnou komoditou najmä v Európe. Európska únia stanovila nedávno ešte prísnejšie ciele aj v oblasti znižovania emisií v doprave a počíta s postupným znižovaním využívania biopalív prvej generácie.
Namiesto rastlinných olejov sa má primiešavať do pohonných hmôt čoraz viac biozložky pochádzajúcej z nepoľnohospodárskych plodín. Teda napríklad recyklovaný kuchynský olej.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.