NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Niekoho odpad je iného poklad

Vyberanie vecí odhodených do nádob s bežným odpadom v luxusnej štvrti San Francisca je pre niektorých ľudí hlavným zdrojom obživy.

Niekoho odpad je iného poklad

Foto: Fotolia

Individuálni zberači odpadu sú koloritom skôr predmestských častí väčších miest a najmä v krajinách Latinskej Ameriky, južnej Ázie a Afriky, hoci ich možno nájsť v každom meste na svete. No existujú aj v luxusnej obytnej štvrti amerického San Francisca, kde kontajnerový prehľadávač a milionár zo Silicon Valley žijú pár minút od seba.

Jake Orta je vojnový veterán, z ktorého sa stal bezdomovec a v súčasnosti žije v štátnom sociálnom byte. Na živobytie si zarába vyberaním cenných vecí, ktoré ľudia v luxusnejších štvrtiach San Francisca vyhadzujú do nádob s odpadom. Je akýmsi hľadačom pokladu medzi odpadmi, podobne ako stovky ďalších ľudí hľadajúcich veci, ktoré možno speňažiť predajom.

Vyberač na plný úväzok

Cyklistická prilba, vysavač, fén, kávovar, viacero kusov oblečenia. Všetky veci v používateľnom stave. “Fascinuje ma, čo všetko ľudia vyhadzujú. Nikdy neviete, čo nájdete,” cituje Ortu denník NewYork Times po tom, ako počas jednej noci nazbieral značkové rifle, nový bavlnený kabát, bežecké tenisky Nike a pumpu na bicykel. Jeho cieľom je vyzbierať a predať veci, aby zarobil aspoň 30 až 40 dolárov za deň, čo je minimum pre život v jeho lokalite.

Obsah nádoby s odpadom nachádzajúcej sa na chodníku sa považuje za vlastníctvo zberovej spoločnosti. Hoci je vyberanie odpadkov z kontajnerov v Kalifornii trestným činom, zákon sa málokedy naozaj vynucuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Reklamný minister Sólymos sa rozhodol zaviesť zálohovanie nápojových obalov bez akejkoľvek diskusie. Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/07.

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Vo svetoznámom denníku The Guardian sa rozhodli ešte intenzívnejšie zdôrazňovať potrebu ochrany životného prostredia. Redaktor pre životné prostredie Damian Carrington ohlásil radikálny krok redakcie.

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

Senzory, ktoré monitorujú, ako sa polopodzemné kontajnery plnia odpadom, pomáhajú v Nitre chrániť životné prostredie, čas aj náklady.