V odľahlej časti Pyrenejí vedci objavili zarážajúce množstvo mikroplastov, ktoré tu kvôli vetru pribúda každý deň.
Väčšina doterajších výskumov znečistenia mikroplastmi sa zameriavala na ich výskyt v oceánoch. Problémom sú nielen plasty splachované do mora, ale aj drobné častice obsiahnuté v odpadovej vode. Kontaminujú všetko – od poľnohospodárskej pôdy až po hlbokomorské ekosystémy.
V poslednej dobe sa začali objavovať správy o tom, že sa tieto znečisťujúce častice objavujú aj v najdivokejších oblastiach sveta. Nedávno napríklad zarezonovala správa o tom, že mikroplasty boli objavené vo významnej miere v žalúdkoch amazonských rýb.
Stále však existuje len veľmi málo informácií o mikroplastoch vo vzduchu. Nie je to tým, že by sa vo vzduchu nenachádzali, ale predovšetkým preto, že doteraz neboli rozsiahlejšie študované. Vedci sa touto problematikou začali zaoberať len v posledných rokoch.
Foto: Flickr
Najnovšie sa vedci zamerali na vysokohorskú oblasť Pyrenejí - pohoria, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Španielskom. Aj napriek vzdialenosti skúmanej oblasti, ktorá sa nachádza ďaleko od mora a ľudských aktivít tu vedci napočítali až 365 kúskov mikroplastov na jeden meter štvorcový.
Zarážajúce na tom je, že toto množstvo sa tu objavuje každý deň aj napriek tomu, že miesto je od najbližšej dediny vzdialené 6 km, najbližšieho mestečka 25 km a najbližšieho väčšieho mesta 120 km, informuje portál IFL Science.
Štúdia sa uskutočnila počas päťmesačného obdobia v rokoch 2017 a 2018 a zistenia boli publikované v časopise Nature Geoscience . Výskumníci zamerali svoju pozornosť na malé kúsky plastu v rozsahu od 10 do 150 mikrometrov.
Koncentrácie zistené v tejto štúdii boli porovnateľné s koncentráciami nachádzajúcimi sa v mestských oblastiach. To poukazuje na fakt, že mnohé iné odľahlé oblasti na svete nemusia byť tak nedotknuté, ako sa pôvodne predpokladalo. To si však vyžaduje ďalší vedecký výskum.
Foto: Pixabay
Na základe týchto zistení vedci vyslovili prvú teóriu o pohybe mikroplastov z oceánov a morí do vnútrozemia. Podľa ich tvrdení môžu vietor, kolobeh atmosféry a následné zrážky spoločne prenášať mikroplasty z morí a oceánov na vzdialenosť až 100 km. Či to môže byť aj viac, to je otázka ďalších výskumov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.