Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mikroplasty v panenskej prírode: Vietor ich dokáže preniesť aj na miesta, kde nik nežije

V odľahlej časti Pyrenejí vedci objavili zarážajúce množstvo mikroplastov, ktoré tu kvôli vetru pribúda každý deň.

Mikroplasty v panenskej prírode: Vietor ich dokáže preniesť aj na miesta, kde nik nežije

Foto: Good Free Photos

Väčšina doterajších výskumov znečistenia mikroplastmi sa zameriavala na ich výskyt v oceánoch. Problémom sú nielen plasty splachované do mora, ale aj drobné častice obsiahnuté v odpadovej vode. Kontaminujú všetko – od poľnohospodárskej pôdy až po hlbokomorské ekosystémy.

V poslednej dobe sa začali objavovať správy o tom, že sa tieto znečisťujúce častice objavujú aj v najdivokejších oblastiach sveta. Nedávno napríklad zarezonovala správa o tom, že mikroplasty boli objavené vo významnej miere v žalúdkoch amazonských rýb.

Stále však existuje len veľmi málo informácií o mikroplastoch vo vzduchu. Nie je to tým, že by sa vo vzduchu nenachádzali, ale predovšetkým preto, že doteraz neboli rozsiahlejšie študované. Vedci sa touto problematikou začali zaoberať len v posledných rokoch.


Foto: Flickr

Najnovšie sa vedci zamerali na vysokohorskú oblasť Pyrenejí - pohoria, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Španielskom. Aj napriek vzdialenosti skúmanej oblasti, ktorá sa nachádza ďaleko od mora a ľudských aktivít tu vedci napočítali až 365 kúskov mikroplastov na jeden meter štvorcový.

Zarážajúce na tom je, že toto množstvo sa tu objavuje každý deň aj napriek tomu, že miesto je od najbližšej dediny vzdialené 6 km, najbližšieho mestečka 25 km a najbližšieho väčšieho mesta 120 km, informuje portál IFL Science.


Štúdia sa uskutočnila počas päťmesačného obdobia v rokoch 2017 a 2018 a zistenia boli publikované v časopise Nature Geoscience . Výskumníci zamerali svoju pozornosť na malé kúsky plastu v rozsahu od 10 do 150 mikrometrov.

Koncentrácie zistené v tejto štúdii boli porovnateľné s koncentráciami nachádzajúcimi sa v mestských oblastiach. To poukazuje na fakt, že mnohé iné odľahlé oblasti na svete nemusia byť tak nedotknuté, ako sa pôvodne predpokladalo. To si však vyžaduje ďalší vedecký výskum.

Foto: Pixabay

Na základe týchto zistení vedci vyslovili prvú teóriu o pohybe mikroplastov z oceánov a morí do vnútrozemia. Podľa ich tvrdení môžu vietor, kolobeh atmosféry a následné zrážky spoločne prenášať mikroplasty z morí a oceánov na vzdialenosť až 100 km. Či to môže byť aj viac, to je otázka ďalších výskumov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.