NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pred mikroplastmi v ovzduší neuniknete ani doma

Ak vám prekáža, že vonku musíte vdychovať smog, vedzte, že sa jedná len o jeden z aspektov znečisteného ovzdušia.

Pred mikroplastmi v ovzduší neuniknete ani doma

Foto: Youtube/ Mr Model

Výskumy ukazujú, že mnohé z mikroplastov v našom tele nepochádzajú len z pitnej vody v PET fľašiach, pôdy, či konzumácie rýb zo znečistených oceánov. Vo veľkej miere sa vyskytujú aj vo vzduchu, ktorý dýchame.

Vzhľadom na ich malú veľkosť môžu byť mikroplasty inhalované a najmä ich prísady (zmäkčovadlá, farbivá) môžu vyvolať širokú škálu ochorení, vrátane respiračných a kardiovaskulárnych ochorení, ako aj rakoviny.

Pridružené kontaminanty, napríklad polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), môžu desorbovať (uvolňovať molekuly z povrchu) a viesť ku genotoxicite.

Čiatočky mikroplastov zostávajú v pľúcnom tkanive alebo vstupujú do krvného obehu, pretože sa ich podľa výskumov zhrnutých na portáli Weforum telo nedokáže zbaviť. To znamená, že sú pravdepodobne biologicky perzistentné.

Deti, ktoré často lezú po podlahe sú najzraniteľnejšie. Sú aktívnejšie a dýchajú rýchlejšie ako dospelí, pričom dostávajú viac vzduchu v porovnaní s telesnou hmotnosťou. Deti sú vo všeobecnosti najviac ohrozené, pretože ich dýchacie systémy sú stále vo vývoji.

Navyše malé deti môžu často plastové hračky žuvať, čím sa vystavujú vyššiemu riziku. Výskumníci, ktorí skúmajú mestský prach v Teheráne zistili, že deti môžu prehltnúť až 3 200 častíc z plastu ročne

Prvé vystavenie dieťaťa týmto časticiam sa však môže uskutočniť už pred narodením, pretože mikroplasty sa našli aj v placentách.

Foto: Public Domain Pictures

Portál Daily Mail minulý rok inicioval výskum výskytu mikroplastov na rybom mäse predávanom pultovo. Na jednej vzorke našli vedci znepokojujúcich 139 kusov plastu na každých 240 g. Priemerný počet pre lososy bolo 75 kusov a pre tresku 72.

Častice však boli príliš veľké na to, aby prešli z čriev do mäsa rýb. Vedci z Portsmouthu namiesto toho dospeli k záveru, že plasty pochádzajú z kontaminácie vzduchom - niečo, nad čím obchodníci nemajú žiadnu kontrolu.

Dr Natalie Weldenová, ktorá viedla výskum, uviedla, že zistenia majú veľké dôsledky na akékoľvek nebalené potraviny. "Keď bude jedlo vystavené časticam vo vzduchu dlhšiu dobu, výsledkom bude väčšie množstvo plastu," povedala Weldenová pre Daily Mail.


Umývanie pultových potravín pred varením môže podľa výskumníkov pomôcť, avšak upozornili na to, že beztak budú vystavené mikroplastom v domácnosti. Častice získané z rybieho filé boli medzi 0,25 mm a 1 mm dlhé.

Podľa výskumu uvedeného v roku 2018 v École des Ponts et Nationales Chaussées sa zistilo, že koncentrácia mikroplastov vo vnútri je vyššia ako vonku a väčšina z nich pochádza z plastových vlákien uvoľnených zo syntetického odevu a textílií.

Zdroj: Gasperi J. a kol.: Microplastics in air: Are we breathing it in?

Nutno poznamenať, že v súčasnosti tvoria syntetické materiály, akými sú napríklad akryl, nylon a polyester, približne 60% celosvetovej výroby textilu. Textilné mikroplastické vlákna majú tendenciu mať dlhšiu životnosť, aj preto sú škodlivejšie pri vdýchnutí.

Pri praní týchto textílií sa ich vlákna uvoľňujú a kvôli nedostatočnej filtrácii končia v odpadovej vode. Napríklad pranie flísovej bundy podľa štúdie kalifornskej univerzity v Santa Barbara z roku 2016 uvoľní do odpadovej vody až 250 000 mikroplastických vlákien.

Faktom je, že väčšina zariadení na čistenie odpadových vôd nemá filtre na odstraňovanie mikroplastických látok z čistenej vody.

Foto: Wikimedia Commons

Mikroplasty v interiéri sú okrem textílii aj výsledkom rozkladania plastových predmetov spôsobených trením, teplom alebo svetlom. Patria medzi ne hračky, nábytok, plastové tašky, kozmetika, zubné pasty a peelingy.

Európska únia začala už minulý rok proces na obmedzenie zámerného pridávania mikroplastov do drogérie. Nasleduje tak príklad Británie, ktorá toto aditívum zakázala v januári 2018 po krajinách ako USA, Kanada a Nový Zéland.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Zástupcovia troch odpadových asociácií, ministerstva životného prostredia (MŽP) a IT firiem sa venovali téme digitalizácie odpadovej evidencie.

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Editoriál. Plasty sú triednym nepriateľom

Občas sa stáva, že aj svet techniky a technológií prepadne terminologický vírus zo sveta humanitných vied a rozšíri sa do tej miery, že po čase si prestávame uvedomovať jeho skutočný význam.

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

V apríli sa konal 25. ročník konferencie Packaging Waste and Sustainability Forum v Bruseli, zameranej na problematiku odpadov z obalov a rozšírenú zodpovednosť výrobcov v kontexte cirkulárnej ekonomiky (obehového hospodárstva).