NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Obchodníci majú výhrady k snahe ministerstva obmedzovať plastové výrobky

Výrobcovia chcú zabezpečiť vyskú mieru triedenia nápojových obalov prostredníctvom existujúcej rozšírenej zodpovednost výrobcov.

zväz obchodu

Foto: Odpady-portal.sk

Podľa Michala Sebíňa z OZV NATUR-PACK, ktorý je zároveň predsedom Environmentálnej sekcie Zväzu obchodu SR, od ministerstvom navrhovaného zavedenia zálohovania nápojových obalov netreba očakávať efekty, ktoré sa často spomínajú, no nemajú priamy vplyv na systém zálohovania. Uviedol to na tlačovej konferencii zväzu vo 2. mája 2019.

Spotrebitelia napríklad očakávajú, že sa PET fľaše začnú nahrádzať inými alternatívami, najmä opakovateľne používanými. Skúsenosti z krajín, kde je systém zavedený, však ukazujú, že sa tak nestalo.

Extrémnym prípadom je Nemecko, ktoré zavádzalo systém zálohovania pred približne desiatimi rokmi a už v tom čase mali v recyklácii obalov dobré výsledky. Zálohovaním chceli dosiahnuť znevýhodnenie PET fliaš oproti alternatívam. „Tento efekt sa však nijako neprejavil, práve naopak, spotreba plechoviek a PET fliaš neustále rastie,“ vysvetlil M. Sebíň.

Zákaz plastových výrobkov

Ministerstvo životného prostredia začiatkom apríla tohto roku ohlásilo zámer presadiť opatrenia proti niektorým plastovým výrobkom, ktoré by mali platiť už od 1. januára 2021.

Zákaz uvádzania na trh by sa tak na Slovensku mal vzťahovať na jednorazové plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly vyrobené z expandovaného polystyrénu a poháre na nápoje vyrobené z expandovaného polystyrénu.

Michal SebíňMichal Sebíň | Foto: Odpady-portal.sk

Michal Sebíň pripomenul, že obchodné siete, ktoré sú členom Zväzu obchodu SR, už proaktívne sťahujú tieto výrobky z trhu a nahrádzajú ich alternatívami.

V rámci legislatívy proti niektorým plastovým výrobkom plánuje ministerstvo spoplatniť aj ďalšie druhy plastových tašiek. Michal Sebíň vidí problém vo vymáhateľnosti týchto opatrení, pretože k obrovskej spotrebe plastov dochádza na iných miestach a podujatiach, než sú obchodné reťazce. Ide napríklad o tržnice, jarmoky a festivaly.

„Bude dôležité, aby ministerstvo a inšpekcia dokázali efektívne vymáhať plnenie týchto povinností práva na takýchto miestach, kde dochádza k veľkej spotrebe jednorazových plastov a sú obmedzené spôsobom nakladania s nimi.“

Pre obchodníkov je dôležité aj to, ako sa slovenská legislatíva pri obmedzovaní plastov vysporiada s právnymi predpismi v oblasti hygieny, pretože obchod predáva aj tovary, ktoré musia byť zabalené do jednorazového obalu.

Prezident zväzu Martin Katriak kritizuje ministerstvo životného prostredia za to, že Európska komisia vo veci obmedzovania plastov stanovuje členským štátom splniť cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90 % až do roku 2029, pričom ministerstvo vyšlo s návrhom, ktorý by mal platiť už od roku 2021.

Martin KatriakMartin Katriak | Foto: Odpady-portal.sk

Upozornil aj na možné zvýšenie spotrebiteľských cien po zavedení zálohovania a zníženie komfortu pre spotrebiteľa.

Michal Sebíň pripomenul, že investičné náklady na zavedenie zálohovania odhaduje ministerstvo na 80 miliónov eur, každoročná strata systému by mala dosiahnuť 5 miliónov eur, ktoré budú musieť uhradiť výrobcovia.

Výpadok 4 milióny eur zo súčasného systému triedeného zberu budú musieť doplatiť výrobcovia tých výrobkov, ktoré ostanú v klasickom triedenom zbere.

„Na cene konečného výrobku sa to stopercentne prejaví,“ povedal M. Sebíň.

Triedený zber funguje aj bez zálohovania

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.