Výrobcovia chcú zabezpečiť vyskú mieru triedenia nápojových obalov prostredníctvom existujúcej rozšírenej zodpovednost výrobcov.
Podľa Michala Sebíňa z OZV NATUR-PACK, ktorý je zároveň predsedom Environmentálnej sekcie Zväzu obchodu SR, od ministerstvom navrhovaného zavedenia zálohovania nápojových obalov netreba očakávať efekty, ktoré sa často spomínajú, no nemajú priamy vplyv na systém zálohovania. Uviedol to na tlačovej konferencii zväzu vo 2. mája 2019.
Spotrebitelia napríklad očakávajú, že sa PET fľaše začnú nahrádzať inými alternatívami, najmä opakovateľne používanými. Skúsenosti z krajín, kde je systém zavedený, však ukazujú, že sa tak nestalo.
Extrémnym prípadom je Nemecko, ktoré zavádzalo systém zálohovania pred približne desiatimi rokmi a už v tom čase mali v recyklácii obalov dobré výsledky. Zálohovaním chceli dosiahnuť znevýhodnenie PET fliaš oproti alternatívam. „Tento efekt sa však nijako neprejavil, práve naopak, spotreba plechoviek a PET fliaš neustále rastie,“ vysvetlil M. Sebíň.
Zákaz plastových výrobkov
Ministerstvo životného prostredia začiatkom apríla tohto roku ohlásilo zámer presadiť opatrenia proti niektorým plastovým výrobkom, ktoré by mali platiť už od 1. januára 2021.
Zákaz uvádzania na trh by sa tak na Slovensku mal vzťahovať na jednorazové plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly vyrobené z expandovaného polystyrénu a poháre na nápoje vyrobené z expandovaného polystyrénu.
Michal Sebíň | Foto: Odpady-portal.sk
Michal Sebíň pripomenul, že obchodné siete, ktoré sú členom Zväzu obchodu SR, už proaktívne sťahujú tieto výrobky z trhu a nahrádzajú ich alternatívami.
V rámci legislatívy proti niektorým plastovým výrobkom plánuje ministerstvo spoplatniť aj ďalšie druhy plastových tašiek. Michal Sebíň vidí problém vo vymáhateľnosti týchto opatrení, pretože k obrovskej spotrebe plastov dochádza na iných miestach a podujatiach, než sú obchodné reťazce. Ide napríklad o tržnice, jarmoky a festivaly.
„Bude dôležité, aby ministerstvo a inšpekcia dokázali efektívne vymáhať plnenie týchto povinností práva na takýchto miestach, kde dochádza k veľkej spotrebe jednorazových plastov a sú obmedzené spôsobom nakladania s nimi.“
Pre obchodníkov je dôležité aj to, ako sa slovenská legislatíva pri obmedzovaní plastov vysporiada s právnymi predpismi v oblasti hygieny, pretože obchod predáva aj tovary, ktoré musia byť zabalené do jednorazového obalu.
Prezident zväzu Martin Katriak kritizuje ministerstvo životného prostredia za to, že Európska komisia vo veci obmedzovania plastov stanovuje členským štátom splniť cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90 % až do roku 2029, pričom ministerstvo vyšlo s návrhom, ktorý by mal platiť už od roku 2021.
Martin Katriak | Foto: Odpady-portal.sk
Upozornil aj na možné zvýšenie spotrebiteľských cien po zavedení zálohovania a zníženie komfortu pre spotrebiteľa.
Michal Sebíň pripomenul, že investičné náklady na zavedenie zálohovania odhaduje ministerstvo na 80 miliónov eur, každoročná strata systému by mala dosiahnuť 5 miliónov eur, ktoré budú musieť uhradiť výrobcovia.
Výpadok 4 milióny eur zo súčasného systému triedeného zberu budú musieť doplatiť výrobcovia tých výrobkov, ktoré ostanú v klasickom triedenom zbere.
„Na cene konečného výrobku sa to stopercentne prejaví,“ povedal M. Sebíň.
Triedený zber funguje aj bez zálohovania
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.